Rodzina patchworkowa: zalety rodziny patchworkowej

2013-02-05 15:05

Statystyki wskazują, że z roku na rok rośnie liczba rozwodów. To oznacza, że coraz więcej dzieci wychowuje się albo w rodzinach niepełnych, albo w tzw. rodzinach patchworkowych, czyli takich, których członkowie mają już za sobą nieudane związki, mają także dzieci pochodzące z poprzednich małżeństw. Czy rodzina patchworkowa może mieć jakieś zalety?

rodzina patchworkowa zalety rodziny patchworkowej

i

Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Rodzina patchworkowa: co to znaczy?
  2. Rodzina patchworkowa: zalety

Czasy się zmieniają i tradycyjnymodel rodziny nie tyle odchodzi do lamusa, co jest wyraźnie modyfikowany. Coraz więcej jest rodzin „poskładanych” z członków innych rozbitych rodzin. Są to tzw. rodziny patchworkowe.

Rodzina patchworkowa: co to znaczy?

Określenie to pojawiło się stosunkowo niedawno i znakomicie oddaje charakter wielu współczesnych rodzin - podobnie jak tradycyjna patchworkowa kołdra, która uszyta jest z wielu różnych kawałków - rodzina patchworkowa "pozszywana", jest z wielu różnych osób. Mogą ją tworzyć nowi partnerzy rodziców, dzieci z obecnego i poprzedniego małżeństwa, teściowie nowi i poprzedni... Cechą charakterystyczną tego modelu rodziny jest umiejętność zbudowania pozytywnych relacji z byłymi partnerami i dążenie do tego, by dzieci z poprzednich małżeństw traktowały się jak prawdziwe rodzeństwo. Tworząc rodzinę patchworkową, partnerzy decydują się na wiele wyzwań i muszą być przygotowani na różnego rodzaju komplikacje. Nie ma bowiem pewności, że wszyscy członkowie rodzinnego patchworku w jednakowym stopniu się zaakceptują i polubią. Konflikty mogą się pojawiać na każdym kroku i dotyczyć drobnych spraw związanych z codziennym życiem i obowiązkami. Dzieci mogą się skarżyć, że np. przybrane rodzeństwo jest faworyzowane lub mogą czuć się niesprawiedliwie traktowane - to często bywa przyczyną awantur. Ale życie w rodzinie patchworkowej, choć na pewno niełatwe i naznaczone konfliktami, może mieć pewne zalety.

>>Przeczytaj również, ile tak naprawdę kosztuje rodzina i opracować domowy budżet?>>

Dobrze wiedzieć

Cechą charakterystyczną rodziny patchworkowej jest fakt, że obecni partnerzy żyją w zgodzie ze swoimi byłymi partnerami i dbają o to, by dzieci z poprzednich małżeństw traktowały się jak prawdziwe rodzeństwo.

Rodzina patchworkowa: zalety

  • Taki model rodziny uczy wyrozumiałości, pokazuje, że można zbudować dobre relacje z byłym partnerem-ojcem lub matką dziecka, nawet wtedy, gdy uczucie już wygasło.
  • Rodzina patchworkowa jest większa – na rodzinnych uroczystościach bywa wesoło i gwarno. Oprócz mamy, taty, jest jeszcze przybrany tata lub mama i liczne przybrane rodzeństwo.
  • Jak każdy patchwork jest też oryginalna, składa się z wielu różnych osobowości – bywają takie rodziny, których członkowie wyznają różne religie, mają całkowicie odmienne poglądy i kolor skóry. Np. biologiczny tata Kasi jest niepraktykującym Żydem, mama Polką, która wyszła za mąż za Hindusa, mającego syna z poprzedniego związku z Angielką. Prawdziwy tygiel narodowości i religii. Taka rodzina musi uczyć tolerancji, a także szacunku dla odmienności i innych kultur.
  • Rodzice mają mniejsze problemy ze zorganizowaniem dzieciom ferii czy wakacji – część wolnego czasu dzieci spędzają ze swoją biologiczną mamą, część z tatą (niektóre patchworkowe rodziny są na tyle zgrane, że starają się planować wspólnie wakacje).

>>Przeczytaj również o małżeństwach, które zostały zawarte tylko ze względu na dziecko>>