Tata biologiczny i nowy partner mamy - jak wytłumaczyć dziecku nową sytuację?

2021-11-23 12:25

Liczba rozwodów w Polsce rośnie, a większość rozwodników układa sobie życie na nowo i w wielu domach powstaje pytanie – jak wytłumaczyć dziecku tę skomplikowaną dla niego sytuację? Wbrew pozorom, nie jest to takie proste – w głowie dziecka mogą powstać przypuszczenia, które dla rodziców są zupełnie absurdalne. Dlatego trzeba jasno wyjaśnić, kto jest kim.

Jak pomóc dziecku zaakceptować nowego partnera mamy?

i

Autor: Getty images

Spis treści

  1. Co czuje dziecko w obliczu nowej sytuacji?
  2. Jak dziecko powinno zwracać się do nowego partnera?
  3. Jak rozmawiać z dzieckiem na temat nowego partnera?

Co czuje dziecko w obliczu nowej sytuacji?

Warto zacząć od tego, że twoje dziecko naprawdę może wyobrażać sobie rzeczy, które nie przyszłyby ci do głowy. Co dokładnie może wpaść do głowy malca?

  • „Jeśli polubię nowego chłopaka mamy, tata przestanie mnie kochać”

Takie wnioskowanie dziecka wynika ze zwykłej lojalności. Jeżeli maluch słyszał, czasem niejednokrotnie, wyrzuty taty co do jej nowego partnera, może czuć się wyjątkowo zagubione. Z jednej strony przecież nowy „wujek” jest przecież całkiem w porządku, a z drugiej – tata będzie myślał, że go „zdradziłem”, jeśli pójdę z tamtym na lody. Takie myślenie malca może doprowadzić do tego, że mimo wszelkich starań, będzie odrzucało jakiekolwiek próby komunikacji z nowym „wujkiem”. Co więc robić?

Najlepszym wyjściem byłoby, gdyby ojciec dziecka sam wytłumaczył mu, że nie ma nic przeciwko „wujkowi” i wcale nie będzie się gniewał, jeśli maluch go polubił. Warto o tym porozmawiać, nawet, jeśli wydaje ci się to niemożliwe.

Zawsze, w każdym takim przypadku, należy porozmawiać z dzieckiem. Być może nie będzie ono w stanie sprecyzować swoich uczuć. Jednak zamiast pytać: „Dlaczego ciągle jesteś taki niemiły dla Pawła?”, zapytaj „Boisz się, że tata będzie zły, jeśli go polubisz?”. To naprawdę ułatwi wam rozmowę.

  • „Mama zrobi sobie teraz nowe dziecko i mnie odda”

Choć dla rodzica takie myśli – i nawet pomysły – wydają się być niedorzeczne, dla kilkuletniego dziecka jest to całkiem realne i prawdopodobne zdarzenie. Nie oznacza to jednak, że dziecko uświadomi ci, czego się boi – raczej będzie to widoczna w postaci niepokojących zachowań. Malec może płakać bez przyczyny, robić się agresywny i milczący – wynika to ze strachu. Co robić, by dziecko zrozumiało, że tak się nigdy nie stanie?

Przede wszystkim musisz często podkreślać, że dziecko jest dla ciebie na pierwszym miejscu i będzie tak zawsze – niezależnie od sytuacji. Nie bój się nazywać pewnych spraw „po imieniu”. Możesz na przykład powiedzieć: „Nie planujemy nowego dzidziusia. Ale jeśli kiedyś by przyszedł na świat, to nadal będę cię bardzo, bardzo kochać. Jesteś moim ukochanym synkiem i nic tego nie zmieni.”

  • „Czy to teraz jest mój nowy tata?”

Dla nas, dorosłych, pewne kwestie są oczywiste – nowy partner to jedno, ojciec dziecka – drugie. Kilkulatek może jednak rozumieć pewne sprawy zupełnie inaczej, np. „ten, kto śpi z mamą i mieszka w naszym domu, staje się tatą”. Oczywiście trzeba to wyjaśnić, nie czekając na pytania dziecka – i tutaj bardzo ważne jest, w jaki sposób przedstawimy dziecku nowego partnera oraz jak wprowadzimy go do swojego życia.

Czytaj też: Kłótnie o pieniądze w związku - jak ich uniknąć?

Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy? M jak mama

Jak dziecko powinno zwracać się do nowego partnera?

Skoro podjęliście już decyzję o poważnym związku, należy poinformować o tym dziecko. Od tego, w jaki sposób to zrobicie, zależy to, ile malec zrozumie (i jak odbierze niektóre rzeczy).

Przede wszystkim – nie należy się spieszyć. Jeśli chcecie już zamieszkać razem, poczekajcie, aż malec się przyzwyczai i polubi nowego partnera. Na początku spotykajcie się na neutralnych gruntach – park rozrywki czy kino pozwalają dziecku bardziej się otworzyć, co wpływa na korzyść relacji.

Bardzo istotna jest też kwestia przedstawienia dziecka. Daj dziecku możliwość wyboru, mówiąc na przykład: „To jest kolega mamy, Paweł. Możesz mówić do niego panie Pawle, Paweł (jeśli zainteresowany nie widzi przeszkód) albo wujku”. Niech na początku twój nowy partner „da się polubić” bez wielkich deklaracji o mieszkaniu, związku i rodzinie.

Kiedy podejmiecie już decyzję o wspólnym zamieszkaniu, czas na poważną rozmowę. Przede wszystkim trzeba wytłumaczyć dziecku, że to nie zmienia nic w waszych relacjach – Paweł dalej pozostaje Pawłem, a tatuś tatusiem, tylko teraz będziecie po prostu mieszkać w nowym układzie.

Pozwól dziecku zadawać pytania i odpowiadaj na nie zgodnie z prawdą – jeśli spyta, czy teraz jesteście rodziną, to odpowiedz: „Tak, ale twoją rodziną jest także twój tata”. Zachęcaj dziecko do pytań, niech wie, że chcesz pomóc mu zrozumieć całą tę sytuację.

Zobacz też: Właśnie o to najczęściej martwi się twoje dziecko! Będziesz zdziwiona...

Jak rozmawiać z dzieckiem na temat nowego partnera?

Idealnie byłoby, gdyby do całej rozmowy włączył się ojciec dziecka – obecnie coraz więcej ludzi potrafi rozstać się w koleżeńskich stosunkach, więc może uda się to i w waszym przypadku. Jeśli tak jest – świetnie. Jeśli nie – postarajcie się jednak dojść do porozumienia, kierując się dobrem malca.

Warto podkreślić, że ojciec nie musi „rozpływać się w zachwytach” nad nowym partnerem mamy – wystarczy, że po prostu nie będzie krytykował go w obecności dziecka. Tylko tyle, a czasem wystarczy, by maluch znacznie łatwiej przyjął całą, wielką zmianę w życiu.

Zobacz: Depresja u dzieci - 5 niepokojących sygnałów:

Mjakmama24.pl