W swoich ostatnich wypowiedziach biskup Marek Jędraszewski z Krakowa zwrócił uwagę na "niepokojącą tendencję" w doborze muzyki na ważnych uroczystościach kościelnych. Jego refleksja wyłoniła się w kontekście liturgicznego wspomnienia św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej. Biskup podkreśla, że muzyka w kościele, szczególnie podczas ślubów i komunii, powinna być w pełnej harmonii z liturgią i tradycją katolicką.
Biskup Jędraszewski. Rola muzyki w liturgii
Zdaniem bp. Jędraszewskiego, muzyka w kościele ma zadanie wspierać i wyjaśniać czynności liturgiczne. Podkreśla on znaczenie organów, które swym brzmieniem mają chwalić majestat Boży i pomagać wiernym w skupieniu duchowym. Biskup zaznacza również, że chóry kościelne powinny być nie tylko profesjonalnie prowadzone, ale również otoczone troską duszpasterską, aby chórzyści mogli w pełni rozumieć i żyć tym, co śpiewają.
Wątpliwości co do współczesnych pieśni
Metropolita krakowski wyraził obawy dotyczące wyboru nowoczesnych piosenek chrześcijańskich podczas liturgii ślubów i komunii, które jego zdaniem nie zawsze są zgodne z duchem katolickiej liturgii. Zwrócił uwagę, że muzyka podczas obrzędów religijnych nie powinna być autonomiczna, lecz stanowić integralną część celebracji.
Brak konkretów odnośnie kwestionowanych piosenek
Mimo wyrażenia zaniepokojenia bp Jędraszewski nie podał konkretnych przykładów piosenek, które jego zdaniem są nieodpowiednie. Pozostaje więc otwarta kwestia, jakie dokładnie utwory czy style muzyczne budzą jego zastrzeżenia.
- W ostatnim czasie daje się zaobserwować niepokojącą tendencję sięgania po piosenki chrześcijańskie, szczególnie podczas liturgii zawierania związku małżeńskiego, czy uroczystości pierwszej Komunii Świętej, które nie odpowiadają duchowi katolickiej liturgii pod względem formy, estetyki muzycznej, a także tekstu. Podczas sprawowania świętych obrzędów muzyka ma za zadanie tłumaczyć czynności liturgiczne i ściśle korespondować ze słowem Bożym i tekstami mszalnymi, ponieważ zawsze pozostaje w służbie liturgii. Nie posiada własnej autonomii, lecz jest nieodzowną częścią celebracji liturgicznej - mówi bp Jędraszewski.
W kontekście tych uwag dyskusja na temat muzyki w kościele może wydawać się niezakończona. Biskup Jędraszewski podkreśla wagę utrzymania tradycji i zasad katolickiej liturgii, jednocześnie pozostawiając wiele pytań bez odpowiedzi dotyczących tego, co jest odpowiednie, a co nie w muzyce kościelnej na uroczystościach takich jak śluby i komunie.