BOŻE NARODZENIE: co zrobić, by nasz dom pięknie pachniał w święta?

2014-12-01 11:50

Boże Narodzenie to najpiękniejsze i chyba najbardziej magiczne święta w roku. Towarzyszą im szczególna atmosfera i wspaniałe zapachy. Zielona choinka przystrojona bombkami pachnie lasem, a świąteczne wypieki wonnymi przyprawami korzennymi. Czy wiesz, co zrobić, by twój dom pięknie pachniał w święta i jakie aromaty towarzyszą najczęściej świętom Bożego Narodzenia?

Co zrobić by dom pachniał Bożym Narodzeniem?

i

Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Popularne przyprawy stosowane do bożonarodzeniowych wypieków
  2. Boże Narodzenie: co zrobić, by w domu pachniało świętami

Na Boże Narodzenie czekamy z niecierpliwością, bo świętom tym zawsze towarzyszy szczególna, magiczna atmosfera – w Wigilię i dwa dni świąt spotykamy się w rodzinnym gronie przy pięknie przybranej choince, śpiewamy kolędy, obdarowujemy prezentami i próbujemy świątecznych specjałów. A te pachną smakowicie i w sposób bardzo szczególny. Dzieje się tak, ponieważ do tradycyjnych bożonarodzeniowych wypieków i potraw dodawane są specjalne aromatyczne przyprawy i zioła. Wśród nich znajdziemy: gałkę muszkatołową, imbir, kardamon, goździki, wanilię, anyż, jałowiec, cynamon, szafran i kolendrę. Trudno sobie wyobrazić bożonarodzeniowe pierniczki, makowce, keksy i baby drożdżowe bez pachnących korzennych dodatków. Jakich przypraw używamy najczęściej, przygotowując świateczne specjały?

Popularne przyprawy stosowane do bożonarodzeniowych wypieków

  • Gałka muszkatołowa – ma silny, charakterystyczny zapach i smak, dlatego używa się jej w niewielkich ilościach do mięs, zup, jarzyn, ciast, ryb i grzybów.
  • Imbir – to chińska przyprawa o korzennym aromacie i dość ostrym smaku, dlatego należy używać jej w niewielkich ilościach. Dostępna jest w proszku lub w postaci świeżych kawałków kłącza. W kuchni imbir stosowany jest głównie do potraw mięsnych i zup.
  • Goździki – suszone nierozwinięte pąki aromatycznego tropikalnego drzewa (goździkowca), mają słodki, owocowy, drzewny zapach oraz korzenny, lekko piekący i gorzkawy smak. Przyprawia się nimi kompoty, grzane wina, sosy owocowe i mięsne, dodaje potraw z grzybów, rosołu i szynki.
  • Kardamon – to przyprawa azjatycka o ostrym smaku i kamforowym zapachu. W kuchni używany jest do pasztetów, mięs, zup, marcepanu, ciast i alkoholu. Kardamon jest również cenionym środkiem leczniczym – korzystnie wpływa na psychikę, wzmacnia układ nerwowy.
  • Wanilia – jest najdroższą i najbardziej aromatyczną przyprawą. Stosuje się ją jako dodatek do słodkich deserów: kremów, ciast, budyniów, lodów i czekolady. Ma charakterystyczny, przyjemny zapach i smak.
  • Anyż – uznawany za jedną z najstarszych przypraw, wykorzystuje się go do doprawiania ciast, zup owocowych, kompotów, ponczów i likierów, a także do wieprzowiny, cielęciny i drobiu. Ma słodki, intensywny aromat.
  • Jałowiec – charakteryzuje się słodkim, korzennym zapachem. Służy do przyprawiania mięs, pasztetów, warzyw i kiszonej kapusty.
  • Cynamon – ma brązowy kolor i słodkawy, miły zapach. Używa się go do ciast, jabłek, potraw z ryżu – w formie sproszkowanej, a w kawałkach do kompotów i grzanego wina.
  • Szafran – jest jedną z najdroższych przypraw. Ma gorzkawy, korzenny smak o przyjemnym aromatcie. Używany jest do barwienia i aromatyzowania ciast, kremów i sosów.

Boże Narodzenie: co zrobić, by w domu pachniało świętami

Szczególny nastrój Bożego Narodzenia zawdzięczamy między innymi smakowitym aromatom towarzyszącym domowym wypiekom i potrawom, a także zielonej choince ozdabianej na święta. Jednak coraz częściej zamiast choinki z lasu bombkami i kolorowymi łańcuchami przystrajamy sztuczne drzewko – bo to ekonomiczniejsze (nie trzeba co roku wydawać pieniędzy na nowe drzewko), wygodniejsze (ze sztucznej choinki nie sypią się igły) i bardziej ekologiczne (oszczędzimy życie przynajmniej jednej choince). Ale niestety, tym sposobem o zapachu świeżej jodły czy świerka możemy jedynie pomarzyć. Podobnie z domowymi wypiekami – wygodniej, szybciej i niejednokrotnie taniej jest kupić gotowe ciasta i niektóre potrawy w supermarkecie. To oznacza, że zapach świątecznej baby czy pierniczków znajdziemy w cukierni, ale na pewno nie we własnym domu. Chyba że uciekniemy się do fortelu. Możemy uzyskać przyjemne bożonarodzeniowe zapachy za pomocą olejków aromatycznych. Wystarczy przygotować takie olejki i nasączyć nimi serwetki na stół, niektóre tkaniny w domu lub poduszki, a także kartki świąteczne wysyłane do rodziny i przyjaciół.

  • Żeby uzyskać zapach pierniczków wymieszaj: odrobinę zmielonego cynamonu, wanilię, gałkę muszkatołową i 15-20 kropli olejku eterycznego o zapachu pomarańczy.
  • Żeby w domu pachniało choinką przygotuj olejki o aromatach: cedrowym, jałowcowym, świerkowym i jodłowym i dokładnie wymieszaj.