Aby ochrzcić dziecko, trzeba zgłosić się do biura parafii, w której mieszkają rodzice dziecka. Powinni to zrobić oboje rodzice przynajmniej na 3 tygodnie przed planowaną uroczystością. Przy zgłaszaniu dziecka do chrztu, aby można było spisać akt chrztu, rodzice powinni złożyć następujące dokumenty:
- akt urodzenia dziecka – z USC
- akt ślubu kościelnego rodziców (jeśli pochodzą z innej parafii)
- dane rodziców chrzestnych (imię, nazwisko, data urodzenia, wyznanie, adres zamieszkania)
- W późniejszym terminie należy donieść:
- zaświadczenia z parafii rodziców chrzestnych, że spełniają wymagania stawiane przez kościół rodzicom chrzestnym
- karty potwierdzające odbycie spowiedzi przez rodziców i rodziców chrzestnych
Jeśli rodzice nie wiedzą, czy dziecko było wcześniej ochrzczone, powinni zgłosić do w parafii. Ksiądz ustali w kurii, czy dziecko miało już chrzest.
W przypadku chrztu dziecka adoptowanego w rubrykach „matka dziecka” i „ojciec dziecka” wpisuje się dane rodziców adopcyjnych i rodziców naturalnych. Jeśli w akcie cywilnym brak jest danych rodziców naturalnych, robi się dopisek o tym, że są to rodzice adopcyjni. O tym fakcie nie ma jednak informacji na akcie chrztu wydawanym na wniosek osoby ochrzczonej.
Chrzest jest nieodwracalny, nie można go powtarzać. W przypadku, gdy nie udało się ustalić, czy dziecko nie było wcześniej chrzczone, jest możliwość tzw. chrztu warunkowego. Jest to chrzest z zastrzeżeniem, że jeśli dziecko było już ochrzczone, obrzęd chrztu nie niesie żadnej „treści”, jest pozbawiony znaczenia. Natomiast jeśli dziecko nie było ochrzczone, chrzest jest traktowany jako sakrament.
Mjakmama24.pl