Spis treści
- Ciasta na święta: makowiec
- >> Sprawdź też: Ciastoterapia, czyli jak pieczenie ciasta wpływa na rozwój dziecka >>
- Ciasta na święta: sernik z polewą
- Ciasta na święta: piernik żytni przekładany
- >> Sprawdź też: Jak zrobić lukier? Przepis na lukier na pierniczki krok po kroku >>
- Ciasta na święta: sernik toffi z orzechami
- >> Zobacz również: Co zrobić, by święta Bożego Narodzenia były naprawdę rodzinne? >>
- Ciasta na święta: sernik nowojorski
- >> Czytaj także: Ozdoby na Boże Narodzenie: poznaj 8 propozycji [GALERIA] >>
- Ciasta na święta: placek makowy
- >> Czytaj także: Boże Narodzenie: tradycje. Jak przekazać dziecku istotę świąt? >>
Do pieczenia możesz zaangażować również swoje dzieci. Będzie to dla nich świetna zabawa, a potem będą mogły zjeść słodycze, które same przygotowały.
Ciasta na święta: makowiec
Makowiec to jedno z najpopularniejszych ciast w Polsce. Często gości na wgiligjnych stołach, ponieważ mak symbolizuje obfitość oraz bogactwo.
Składniki:
- 90 g masła
- 200 g cukru
- 30 g drożdży
- szczypta soli
- 900 g masy makowej
- 2 jajka
- 500 g mąki
- 250 ml mleka
- 25 ml zimnej wody lub soku z cytryny
- 250 g cukru do polew
Wykonanie:
Drożdże rozpuść z cukrem w lekko podgrzanym mleku, dodaj mąkę, 2 żółtka, jedno białko oraz szczyptę soli. Zagniataj ciasto i stopniowo dodawaj masła. Zostaw do wyrośnięcia na ok. 1h. Powstałą masę przełóż na podsypaną mąką stolnicę i rozwałkuj na duży prostokąt. Posmaruj masą makową i zawiń jak roladę. Wierzch ciasta posmaruj pozostałym białkiem, piecz przez ok. 35 minut w temperaturze 180°C. Cukier do polew rozpuścić w 25 ml zimnej wody i polej nim ostudzony makowiec.
>> Sprawdź też: Ciastoterapia, czyli jak pieczenie ciasta wpływa na rozwój dziecka >>
Ciasta na święta: sernik z polewą
Sernik z polewą jest bardzo prostym w wykonaniu ciastem. Możesz do pieczenia zaprosić dzieci, aby również mogły przyczynić się do przygotowań świątecznych.
Składniki:
- 40 g mąki ziemniaczanej
- 150 g cukru pudru
- 200 g śmietanki kremówki
- 200 g herbatników czekoladowych
- 2 łyżki soku z cytryny
- 5 jajek
- 70 g rozpuszczonego masła
- 2 tabliczki białej czekolady
- 1 kg twarogu sernikowego
Przygotowanie:
Ciastka trzeba zmiksować na proszek, dodać masło i wymieszać. Następnie należy wyłożyć spód tortownicy. Kolejna rzecz to schłodzenie masy w lodówce. Ser zmiksować z cukrem pudrem i śmietanką, dodać żółtka, sok z cytryny, rozpuszczoną czekoladę i mąkę, a później ponownie zmiksować. Białka ubić na sztywno i wymieszać delikatnie z masą. Przełożyć ją na spód z ciastek, wstawić do piekarnika rozgrzanego do 180°C i piec 30 minut, następnie przykryć formę folią aluminiową i piec kolejne 30 minut. Studzić sernik w uchylonym piekarniku, później chłodzić w lodówce przez minimum 3 godziny. Możesz również przygotować polewę tak jak w przepisie na makowiec powyżej.
>> Czytaj także: Przepisy na Boże Narodzenie - poznaj 5 pomysłów na słodkie święta! >>
Ciasta na święta: piernik żytni przekładany
Piernik żytni bez mleka krowiego to idealna opcja na przekąskę świąteczną dla osób, które nie tolerują laktozy. Nie zawiera bowiem on mleka krowiego, ani innych niesprzyjających alergii składników.
Składniki:
- 0,5 kg mąki żytniej typ 720
- 2 łyżeczki przyprawy do piernika
- 0,3 szklanki oleju lnianego
- 250 ml pszczelego miodu lub syropu klonowego
- 0,75 szklanki cukru
- 1 płaska łyżeczka sody
- 200 g gorzkiej czekolady
- 50 ml mleka sojowego
- 2 jajka
- 400 g twardej marmolady owocowej
Wykonanie:
W garnku umieść miód, przyprawy do piernika, cukier i olej. Wszystkie składniki podgrzewaj na wolnym ogniu do rozpuszczenia cukru, a potem odstaw do wychłodzenia. Do wystudzonej masy dodaj jajka i rozpuszczoną w ciepłym mleku sodę. Wszystko zmiksuj, dodaj mąkę i miksuj dalej, aż ciasto stanie się jednolite. Surowe ciasto odstaw na kilka godzin w chłodne miejsce, ale nie do lodówki. Po tym czasie przełóż ciasto do wyłożonej papierem do pieczenia i natłuszczonej keksówki i piecz przez 50-60 minut w temperaturze ok. 160 stopni. Wystudzony piernik zawiń w bawełnianą lub lnianą ścierkę i przechowuj w chłodzie przez kilka dni. Dzień przed podaniem przekrój go wzdłuż na trzy równe części i przełóż podgrzaną marmoladą. Ciasto oblej rozpuszczoną w kąpieli wodnej gorzką czekoladą i odstaw do wystudzenia na całą dobę.
>> Sprawdź też: Jak zrobić lukier? Przepis na lukier na pierniczki krok po kroku >>
Ciasta na święta: sernik toffi z orzechami
Sernik z orzechami to propozycja dla amatorów orzechów oraz toffi.
Składniki:
- 250 g ciastek
- 1 kg twarożku kanapkowo-sernikowego
- 250 g masy krówkowej
- 100 g masła
- 5 łyżek skrobi ziemniaczanej
- 2 łyżki masła
- 50 g śmietanki kremówki
- 100 g orzechów
- 200 g masy krówkowej
- 5 jajek
- opakowanie cukru waniliowego
Wykonanie:
Ciastka zmiksować lub pokruszyć, a następnie dokładnie wymieszać z masłem. Spód dużej tortownicy wyłożyć papierem do pieczenia, boki posmarować masłem. Ciasteczkami wyłożyć spód i odstawić do lodówki. Ser utrzeć z żółtkami i cukrem waniliowym, dodać masę krówkową, zmiksować, dodać skrobię i wymieszać. Białka ubić na sztywną pianę i dodać do masy, a później przelać ją na schłodzony spód. Piec ok. 50 minut w 180 stopniach. Ostudzić sernik w uchylonym piekarniku. Pozostałą masę korówkową, masło i śmietankę podgrzać w rondelku i dokładnie wymieszać na gładką masę, przestudzić, wylać na sernik. Orzechy posiekać, podprażyć na suchej patelni i rozłożyć na polewie. Sernik wstawić do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na całą noc.
>> Zobacz również: Co zrobić, by święta Bożego Narodzenia były naprawdę rodzinne? >>
Ciasta na święta: sernik nowojorski
Jak sama nazwa wskazuje sernik nowojorski pochodzi z Nowego Jorku. Wynalazcą tego przepisu jest amerykański cukiernik Arnold Reuben. "New York Cheesecake" różni się trochę od polskiego sernika. Jest bardziej delikatny, puszysty i kremowy.
Składniki:
- 250 g cukru
- 3 łyżki mąki pszennej
- 50 g masła
- 150 g pełnoziarnistych herbatników
- 3 duże jajka
- 200 ml kwaśnej śmietany
- aromat migdałowy
- 100 g masy marcepanowej do ozdoby
- 1 kg twarogu sernikowego
- 1 łyżeczka soku z cytryny
- 1 płaska łyżka cukru
Wykonanie:
Tortownicę wyłóż szczelnie folią aluminiową. Herbatniki zmiksuj na miałko i połącz z rozpuszczonym masłem, a powstałą masą wylep dno tortownicy, po czym wstaw do lodówki na 30 minut. W oddzielnej misce zmiksuj ser, jajka, cukier i aromat, a pod koniec dodaj mąkę. Masę serową wylej do wylepionej herbatnikami formy. Wypełnioną tortownicę wstaw do nieco większej formy, a następnie wypełnij do połowy tortownicy wrzącą wodą. Całość wstaw do piekarnika rozgrzanego do temperatury 180 stopni i piecz przez 45 minut. Po tym czasie zmniejsz temperaturę do 160 stopni i piecz ciasto przez kolejne 30 minut. Następnie pozostaw sernik w piekarniku przez co najmniej godzinę i studź przy lekko uchylonych drzwiach. Wystudzony sernik wyjmij z formy i posmaruj dookoła polewą ze śmietany wymieszanej z cukrem i sokiem z cytryny. Na końcu udekoruj ciasto i wstaw do lodówki na kilka godzin.
>> Czytaj także: Ozdoby na Boże Narodzenie: poznaj 8 propozycji [GALERIA] >>
Ciasta na święta: placek makowy
Placek makowy to opcja dla osób, którym znudził się tradycyjny makowiec. Trochę inna forma nada temu ciastu nowego charakteru.
Składniki:
- 4/5 margaryny do pieczenia
- 1 jajko
- 2/5 szklanki cukru
- 1 i 3/4 szklanki mąki
- 1 puszka gotowej masy makowej
- 1/2 szklanki kaszy manny
- 2 jajka
- 200 g dowolnych bakalii
- 1/2 szklanki cukru
Przygotowanie:
Wszystkie składniki na ciasto wymieszaj mikserem. Następnie przełóż na podsypany mąką stół i szybko zagnieć. Zawiń w folię i odłóż na 30 minut do lodówki. Dno tortownicy o średnicy 26 cm wyłóż papierem do pieczenia. Schłodzone ciasto rozwałkuj i wytnij koło o średnicy 30 cm. Ciastem wylep spód i boki tortownicy. Nakłuj widelcem, a następnie wstaw do zamrażarki. Jajka ubij z cukrem na puch. Wymieszaj z masą makową i kaszą manną. Tak przygotowaną masę wymieszaj z bakaliami i wyłóż na schłodzony spód. Pozostałe ciasto rozwałkuj i wytnij z niego foremkami małe gwiazdeczki. Z ciasta możesz również zrobić wałeczki i ułożyć z nich na cieście kratkę. Gwiazdki z ciasta ułóż na masie makowej. Ciasto wstaw do nagrzanego piekarnika i piecz 40-50 minut w 180 stopniach.