Kraszanki to tzw. minimalistyczne pisanki. To rodzaj jajek wielkanocnych, inny od pisanek, który przygotowujemy do koszyczka wielkanocnego. Co trzeba wiedzieć o kraszankach i jak je zrobić?
Spis treści
- Czym są kraszanki wielkanocne?
- Czym kraszanki różnią się od pisanek?
- Skąd pochodzi nazwa kraszanki?
- Czym są kraszanki kurpiowskie?
- Jak zrobić naturalne kraszanki?
Czym są kraszanki wielkanocne?
Zgodnie z tradycją, na święta wielkanocne należy przygotować pisanki. Ozdobione jajka symbolizują płodność, urodzaj, a także nowe życie. To najważniejszy symbol Wielkanocy, odnoszący się nie tylko do odradzającej się po zimie przyrody, ale również do Zmartwychwstania Jezusa i do zwycięstwa życia nad śmiercią.
Wśród pisanek wielkanocnych wyróżnia się:
- drapanki
- olejanki
- nalepianki
- ażurki
- kraszanki
Różnią się one techniką zdobienia.
Czym kraszanki różnią się od pisanek?
Pisanki wielkanocne można przygotować na wiele sposobów: barwić jaja, wydrapywać na nich wzory, ozdabiać naklejkami czy malować na nich symbole. Kraszanki są po prostu rodzajem pisanek, takich, których nie ozdabia się w żaden sposób, ale barwi na jednolity kolor.
Skąd pochodzi nazwa kraszanki?
Nazwa kraszanek pochodzi od metody barwienia jaj, czyli kraszenia. Dawniej jaja farbowało się w naturalny sposób w łupinach cebuli, soku z buraków czy naparze z kory dębowej. W tej sposób uzyskiwano całą paletę barw, a tak zabarwione jaja stanowiły dobrą podstawę do wydrapywania na nich lub malowania najbardziej fantazyjnych wzorów.
Dziś coraz częściej sięga się po gotowe barwniki do farbowania jaj. Pomalowane jaja dzieci chętnie ozdabiają naklejkami lub malują na nich różne symbole. Popularne są także folie z wielkanocnymi wzorkami, które pod wpływem ciepła kurczą się, ściśle przylegając do skorupki jajka.
Czym są kraszanki kurpiowskie?
Kraszanki kurpiowskie to rodzaj pisanek, które są malowane woskiem, a następnie barwione. W ten sposób można uzyskać fantazyjne i oryginalne wzory na jajach. Aby zrobić takie kraszanki, należy najpierw dokładnie umyć i wysuszyć jajo, a następnie pędzelkiem zamoczonym w wosku namalować na nim wzory. Później należy włożyć jajo do barwnika i poczekać aż się zabarwi. Barwnik nie powinien jednak być ciepły, by nie roztopić wosku na powierzchni jaja. Po wyjęciu jajka z naczynia powinniśmy uzyskać piękne wzory na skorupce.
Jak zrobić naturalne kraszanki?
Aby przygotować piękne kraszanki, wystarczy sięgnąć po naturalne barwniki:
- łupiny cebuli — pozwolą nam zabarwić jaja na żółto czy brązowo
- kora dębowa — pozwoli nam uzyskać czarne jaja
- sok z buraka — dzięki niemu jaja zabarwią się na różowo
- bławatek — pozwoli nam uzyskać piękny, niebieski kolor
- płatki malwy — pozwolą nam uzyskać fioletowy kolor
Przygotowanie kraszanek w naturalnych barwników to świetny sposób na wykonanie wielkanocnych pisanek razem z najmłodszymi dziećmi. Barwniki są naturalne, zatem bezpieczne dla dzieci, a wspólne obserwowanie, jak skorupka jajka stopniowo zmienia swój kolor, może być dla malucha fascynującą przygodą.
Czytaj: Zwyczaje i obrzędy wielkanocne, które powinno znać dziecko