Czy DZIECKO Z IN VITRO może być ochrzczone?

2015-04-15 16:11

Rodzice dzieci poczętych metodą in vitro nie raz muszą stawać przed problemem akceptacji ich dziecka. Podobnie jest z chrztem. Zgodnie z zasadami wiary katolickiej zapłodnienie pozaustrojowe jest grzechem i rodzice nie mogą liczyć na wyrozumiałość w tym temacie księży. Mogą jednak - i mają do tego pełne prawo - prosić o ochrzczenie takiego dziecka, a kościół nie ma podstaw, by im tego odmówić.

chrzest dziecka z in vitro

i

Autor: thinkstockphotos.com Czy Kościół może odmówić ochrzczenia dziecka poczętego metodą in vitro?

Spis treści

  1. In vitro a wiara katolicka
  2. In vitro a chrzest
  3. Dlaczego księża czasem nie zgadzają się na chrzest dziecka in vitro?

In vitro a wiara katolicka

Kościół katolicki wyraźnie sprzeciwia się zapłodnieniom pozaustrojowym.  Jest to między innymi zgodne z tezą katolicką, która głosi, że dziecko powinno być darem od Boga. Jeśli więc, ktoś nie może go mieć – powinien przyjąć to z pokorą i nie dążyć za wszelką cenę do realizowania swoich rodzicielskich pragnień. Rodzice, którzy decydują się na poczęcie swojego dziecka metodą in vitro według kościelnych hierarchów dopuszczają się grzechu. Kwestią bardzo kontrowersyjną dla kościoła pozostaje także sprawa zarodków, które nie są wykorzystywane do zapłodnienia, a są na przykład mrożone bądź niszczone. Taka „zabawa w pana Boga” jest dla głęboko wierzących nie do przyjęcia.

W Kościele katolickim nadchodzą zmiany? Papież Franciszek ochrzcił dziecko nieślubnej pary!

In vitro a chrzest

W przypadku in vitro bezpośrednią „winę” według kościoła za naruszenie zasad ponoszą rodzice, jako ci, którzy świadomie zdecydowali się na zabieg. Dziecko, które zostało w ten sposób poczęte nie jest niczemu winne, posiada godność i powinno być traktowane przez katolicki kościół tak jak dzieci naturalnie poczęte. Oznacza to również pełne prawo do otrzymania przez to dziecko sakramentu chrztu świętego.

Przeczytaj również, kto może zostać rodzicem chrzestnym dziecka

Dlaczego księża czasem nie zgadzają się na chrzest dziecka in vitro?

Gdyby wykonać kilkadziesiąt telefonów do parafii rozproszonych po całym kraju, z pytaniem czy tamtejsi księża udzielą dziecku poczętemu metodą in vitro chrztu, prawdopodobnie nie uzyskalibyśmy jednakowej odpowiedzi. Choć kościół powinien umożliwiać przyjęcie sakramentu w tej sytuacji, niektórzy księża odmawiają rodzicom. Dlaczego? Wątpliwa bowiem może wydawać się im kwestia wiary matki i ojca. Skoro zdecydowali się na zabieg in vitro, to znaczy, że nie postępują zgodnie z nauką kościoła katolickiego i ich wola wychowania dziecka w wierze może być poddana w wątpliwość.  W takich okolicznościach wielu rodziców, bojąc się odrzucenia ich dziecka przez kościół, zataja informację o zapłodnieniu pozaustrojowym przed księżmi. Jeszcze inni szukają parafii, w której nie będą mieć trudności z otrzymaniem chrztu świętego dla dziecka. Czasem jednak wystarczy  szczera rozmowa rodziców z księdzem i zapewnienie go, że chrzest nie jest jedynie ukłonem w stronę tradycji, ale wyrazem głębokiej wiary.