Jeśli miałabyś wymienić symbole wielkanocne, na pewno wskazałabyś jajko. Symbolizuje początek życia i… naprawdę, bez jajek nie ma Wielkanocy. To podstawowy składnik potraw, kluczowy element świątecznych dekoracji i dziecięcych zabaw.
Jest wiele różnych ozdób wielkanocnych i pomysłów na pisanki, kluczowe jest jedno - idealna skorupka. Co zrobić, żeby jajka podczas gotowania nie pękły? Podpowiadamy! A jeśli znasz inne, sprawdzone sposoby - podziel się nimi, chętnie wypróbujemy.
Spis treści
Co zrobić, żeby jajka nie pękały?
- Najważniejsza jest temperatura
Często zdarza się, że jajka do garnka przekładamy prosto z lodówki. A różnica temperatur to jeden z powodów, dla których jajka pękają. Zanim znajdą się w rondelku, pozwólmy im "odtajać", dojść do temperatury pokojowej.
- Bez bulgotania
Jajek nie gotujemy na "dużym ogniu" (płyty indukcyjnej także nie rozgrzewamy na maksa). Gdy będą za bardzo bulgotać, będą się obijały się od ścian garnka lub od siebie. Przy okazji warto wspomnieć o innych ważnych elementach: wybieramy odpowiednio duży garnek i nie upychamy do niego wielu jajek. Lepiej ugotować je na dwa (lub więcej) razy, wtedy istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że się poobijają i popękają.
- Dodaj ocet lub sól
Warto także wzmocnić nasze jajko, dodając do wody sól i/lub ocet. Proporcje? Łyżeczka soli wystarczy, octu musi być więcej - łyżeczka na jajko.
- Zrób dziurkę
Do gotowania jajek przyda się też szpilka lub agrafka. Po co? Aby zrobić małą dziurkę na końcu jajka (najlepiej tym szerszym). Powietrze znajdzie ujście, a skorupka nie pęknie.
Przeczytaj także: Czy można jeść farbowane jajka na Wielkanoc?
Jak ugotować jajka, żeby dały się obrać?
Chcemy, aby jajka ładnie wyglądały nie tylko w skorupce, ale i po obraniu. Niestety, nie zawsze chcą z nami współpracować - zamiast gładkiej powierzchni otrzymujemy "kratery", jajka mamy ochotę przerobić na pastę (co nie jest złym pomysłem, jednak doskonale wiemy, że nie jest to rozwiązaniem wszystkich problemów).
Jak gotować jajka, żeby skorupka odchodziła? Pomocne będzie przelanie ugotowanych jajek lodowatą wodą lub zanurzenie ich w naczyniu wypełnionym lodem. Ogólnie, jajka łatwiej jest obierać pod wodą.
Naszym wsparciem będą też triki, których używamy podczas gotowania jajek. Obieranie będzie łatwiejsze, gdy jajka ugotujemy w wodzie z octem, skorupka odejdzie, gdy zrobimy w niej dziurkę. Polecane jest także rozpoczęcie obierania od szerszej części jajka.
Jakie są twoje sposoby? A może "idziesz na żywioł", a i tak zawsze się udaje? Zazdrościmy!
Przeczytaj także: Jajka wielkanocne - poznaj 3 oryginalne przepisy na potrawy świąteczne z jajek