Jak zrobić palmę wielkanocną? Pomysł na łatwą ozdobę dla dzieci

Palma wielkanocna jest nieodłącznym atrybutem Niedzieli Palmowej. Można ją kupić, np. dorzucając się w ten sposób ministrantom do letniego obozu, można ją też wykonać samemu. Jak zrobić palmę wielkanocną z dzieckiem? Wystarczy kilka elementów i odrobina czasu.

Jak zrobić palmę wielkanocną?

i

Autor: Getty Images Palmę wielkanocną DIY zrobisz i z kilkulatkiem

Samodzielnie przygotowanie wielkanocnej palmy i innych ozdób na Wielkanoc może być olbrzymią frajdą dla dziecka. Warto wygospodarować trochę czasu przed Niedzielą Palmową i pomóc małemu człowiekowi zrobić jego własną palemkę. To znakomita okazja nie tylko do wspólnego spędzania czasu czy rozwijania kreatywności i zdolności manualnych, ale i moment, kiedy możemy wspólnie poznać tradycje wielkanocne.

Spis treści

  1. Jak zrobić palmę wielkanocną z dzieckiem? Pomysł na palemkę z bibuły
  2. Palma wielkanocna dla dzieci - z czego ją zrobić?
  3. Palma wielkanocna w różnych tradycjach

Jak zrobić palmę wielkanocną z dzieckiem? Pomysł na palemkę z bibuły

Wiele zależy od tego, jak wyobrazicie sobie palemkę. Mogą to być po prostu ozdobione wstążeczkami gałązki wierzby, a może to być i coś w całości przygotowanego z kolorowej bibuły.

Jak zrobić z dzieckiem palmę wielkanocną? Proponujemy przygotować taką, w której główną rolę będzie grała bibuła. To będzie wam potrzebne:

  • trzon, czyli kijek (może być plastikowy, od małej flagi albo po prostu grubszy, jak najprostszy patyk),
  • kolorowa bibuła i krepina,
  • gałązki wierzby i bukszpanu,
  • sucha trawa i zboża (możecie kupić kolorowe, albo ufarbować specjalnymi farbkami do bielizny te naturalne),
  • narzędzia - nożyczki, klej, druciki, nitka, taśma klejąca (idealnie ta dwustronna).

Co dalej? Wykonanie palmy jest naprawdę łatwe - niezależnie od tego, czy wykorzystacie naszą instrukcję, czy będziecie działać według własnego pomysłu. Wystarczy po prostu połączyć elementy, aby tworzyły zgrabną całość.

Palma wielkanocna DIY krok po kroku:

  1. Zacznijmy od znalezienia podstawy, czyli plastikowego kijka lub „zwykłego” patyka. Najlepiej, aby nie był on zbyt cienki, wtedy nie udźwignie ciężaru dodatków.
  2. Wytnijcie z bibuły pasek i obwińcie nim podstawę (możecie zdecydować się na jeden kolor, ale równie dobrze mogą to być i różne barwy). Zróbcie to starannie, aby nic nie prześwitywało. Możecie korzystać z kleju, taśmy klejącej, nitki - ważne, aby bibuła dobrze się trzymała.
  3. Za pomocą nitki lub taśmy klejącej przymocujcie do podstawy gałązki wierzby i bukszpanu. Im więcej gałązek, tym lepiej!
  4. Palemkę możecie także ozdobić suchą trawą, kłosami zbóż - naturalnymi lub w różnych kolorach, tak jak podpowiada wam wyobraźnia (lub co macie pod ręką).
  5. Wasza palma będzie jeszcze bardziej kolorowa, jeśli udekorujecie ją kwiatami z krepiny. Ich przygotowanie nie jest skomplikowane, a to naprawdę efektowna ozdoba. Nie ograniczajcie się, palma powinna być radosna!

Wielkanocna palma jest już gotowa. Chcecie więcej? Możecie ozdobić ją np. kolorowymi tasiemkami, które będą powiewały na wietrze.

Przygotowane kwiaty możecie doczepić do palemki (nitką lub drucikami) - mogą być pojedynczymi ozdobami, możecie też przyczepić je dość gęsto, właściwie wypełniając całą podstawę palmy (wtedy gałązki wierzby czy bukszpanu będą jedynie dodatkiem do kwiatów z bibuły).

M jak Mama Google News

Palma wielkanocna dla dzieci - z czego ją zrobić?

Możecie wykorzystać to, co macie pod ręką. W większości domów jest zapas materiałów, które przydają się przy okazji różnego rodzaju prac plastycznych. Palemkę zrobicie z bibuły, ale i z innych materiałów.

Trzon możecie równie dobrze owinąć zieloną włóczką, gumką lub... długą sznurówką. Jeśli nie macie dostępu do bazi, doklejcie do patyczków kolorowe pompony. Kwiaty zrobicie nie tylko z krepiny, ale i z serwetek, a nawet z ręcznika papierowego. Odpowiedni kolor nadacie mu flamastrami lub farbami (uważajcie na nadmiar wody).

Naprawdę, ogranicza was tylko wyobraźnia. Nie trzeba robić specjalnych zakupów, wymyślanie, jak możecie wykorzystać to, co macie pod ręką, to dodatkowy plus tej tematycznej aktywności.

Palma wielkanocna w różnych tradycjach

Tradycyjna palma górska to pęk długich witek leszczynowych lub wiklinowych ozdobionych kwiatkami z bibuły oraz barwnymi wstążeczkami. Największą trudność sprawia takie uformowanie gałązek, by gruby pęk sam się trzymał (nie można używać kija). Są nawet zawody w formowaniu jak najwyższej palmy.

Nieco łatwiej mają mieszkańcy Kurpi, bo do wykonania palmy wykorzystują pień młodej jodły lub świerku i oplatają go gałązkami wrzosu, a nawet mchem i ozdabiają papierowymi kwiatami. Ważne, by czubek palmy był zielony.

Ciekawy zwyczaj mają mieszkańcy terenów pokrytych jeziorami. Otóż przed zimą zbierają trzciny z kitą i przechowują je np. na strychu, by wiosną zrobić z nich piękne palmy. Trzcinę zdobią baziami i bukszpanem.

Warto wiedzieć! Smaganie się palmą zapewnia zdrowie i powodzenie w najbliższym roku. W wielu polskich domach w Niedzielę Palmową delikatnie uderza się gałązkami wierzby i wymawia słowa: „Palma bije, nie zabije”.

Zobacz także: Ozdoby wielkanocne dla dzieci