Według Ewangelii, niedługo po narodzinach Jezusa, do betlejemskiej stajenki przybyli trzej mędrcy ze Wschodu, aby złożyć dary - mirrę, kadzidło i złoto - nowo narodzonemu królowi żydowskiemu. To właśnie na ich pamiątkę, 6 stycznia, czyli w święto Objawienia Pańskiego katolicy oznaczają swoje drzwi inicjałami K+M+B.
Co oznacza skrót K+M+B?
Litery, które wypisujemy na drzwiach poświęconą w kościele kredą, to K+M+B. Są one traktowane jako inicjały, czyli pierwsze litery imion 3 króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. To nie do końca poprawny, choć dopuszczalny zapis, który według niektórych powinien wyglądać C+M+B. Dlaczego?
Przede wszystkim, imiona 3 króli to tylko tradycja – w Ewangelii św. Mateusza, który opisuje ich wizytę w Betlejem, nie ma ani słowa o tym, jak się nazywali wyjątkowi wędrowcy. Nie wspomina się w niej również o tym, że byli to królowie.
Ewangelista mówi, że wędrowcami byli mędrcy ze Wschodu, którzy „przybyli do Jerozolimy i pytali: «Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon" (Mt, 2, 1-3).
Tradycja nazywa ich królami w nawiązaniu do proroctwa Starego Testamentu o królach, którzy złożą Najwyższemu daniny.
Ale nie tylko dlatego skrót K+M+B, którym znaczymy nasze drzwi, nie jest do końca poprawny. Przede wszystkim tak naprawdę nie chodzi o żadne imiona.
Litery C+M+B to nie pierwsze litery imion, nawet tych w wersji łacińskiej (Casper - co tłumaczyłoby literę C na początku napisu), lecz łacińskich wyrazów składających się na zdanie: "Christus Mansionem Benedicat", czyli „(Niech) Chrystus błogosławi (to) mieszkanie ”.
Czytaj również: Dni wolne w roku szkolnym 2021/2022 – kiedy dzieci nie idą do szkoły?
Dekoracje na jasełka w przedszkolu: przeczytaj, jak je wykonać!
Jak pisać: K+M+B czy C+M+B?
Dlatego wiele osób uważa, że napis na drzwiach K+M+B jest nieprawidłowy i powinno się go zastąpić skrótem C+M+B. Jak jednak podkreślił kilka lat temu rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik, obie formy są dopuszczalne. Chodzi bowiem o to, aby wyrazić swoje pragnienie Bożego błogosławieństwa dla naszej rodziny – przez Chrystusa, ale także za wstawiennictwem świętego Kacpra, Melchiora i Baltazara.
Warto dodać, że w święto 3 Króli, które jest dniem wolnym od pracy, wierni zobowiązani się do uczestnictwa we mszy świętej, w czasie której kapłan święci kredę i kadzidło – na pamiątkę darów ofiarowanych Jezusowi przez mędrców ze Wschodu.
Kredy używamy do wykonania napisu na drzwiach, natomiast kadzidło, które jest symbolem modlitwy, spalamy, aby jego woń rozniosła się po całym domu.