Kiedy jest Dzień Babci i Dzień Dziadka 2025? W tych dniach obchodzą swoje święta

Jeśli nie wiesz, kiedy obchodzimy Dzień Babci i Dziadka w 2025, to przypominamy! W Polsce Dzień Babci obchodzimy 21 stycznia, a Dzień Dziadka tuż po nim – 22 stycznia. To doskonała okazja, by spędzić czas z bliskimi i wyrazić wdzięczność za to, że są z nami. Sprawdź, jak najlepiej uczcić te szczególne dni i jakie prezenty sprawią seniorom radość!

Dzień Babci i Dzień Dziadka obchodzimy jak co roku w styczniu, a dokładnie 21 i 22 stycznia. Celebrowanie tego święta to doskonała okazja, żeby pokazać dziecku jak ważny jest szacunek dla starszych oraz okazywanie im naszej miłości i wdzięczności. Warto też pokazać najmłodszym jak ważna jest tradycja w życiu każdego z nas, a do tego zyskujemy pretekst, by zachęcić dziecko do wspólnego odkrywania przeszłości i własnej tożsamości.

Wbrew pozorom, tradycja celebrowania Dnia Babci i Dziadka nie jest bardzo długa. Nasi dziadkowie nie mieli okazji obchodzić tego święta, dlatego nasi rodzice tym bardziej będą czuć się wyróżnieni tego dnia. 

Spis treści

  1. Kiedy jest Dzień Babci 2025?
  2. Kiedy jest Dzień Dziadka 2025?
  3. Skąd się wziął Dzień Babci i Dziadka?
  4. Czy Dzień Babci jest tylko w Polsce? Kiedy wypada Dzień Babci i Dziadka w innych krajach?
Za co Polacy kochają swoje babcie? Sonda z okazji Dnia Babci i Dziadka

Kiedy jest Dzień Babci 2025?

Dzień Babci w Polsce obchodzimy tradycyjnie 21 stycznia, który w 2025 roku wypada we wtorek. Oczywiście babcie można odwiedzić też w weekend poprzedzający jej święto lub w następny. Wiele babć mieszka przecież daleko od swoich wnuków.

To też świetna okazja, by podziękować babciom za ich miłość, troskę i mądrość. Warto tego dnia odwiedzić babcię, wręczyć jej kwiaty lub przygotowane przez dzieci własnoręczne prezenty dla babci i dziadka. Jeśli brakuje wam czasu na samodzielne wykonanie upominki, albo pomysłu, zajrzyjcie do naszej galerii, gdzie znajdziecie 7 pomysłów na prezenty na Dzień Babci.

Dzień Babci to doskonała okazja, żeby się spotkać, porozmawiać, powspominać dawne czasy. Dla dzieci opowieści o tym jak ich rodzice sami byli mali to fantastyczna sprawa! Czasem i rodzice będą mieli okazję przypomnieć sobie siebie z dziecięcych lat, a być może zauważyć, jakie to błędy popełniali w dzieciństwie i zestawić je z zachowaniem swoich pociech.

Kiedy jest Dzień Dziadka 2025?

A kiedy jest Dzień Dziadka? W 2025 roku Dzień Dziadka wypada w środę, 22 stycznia.

Dziadka można odwiedzić osobiście wtedy, kiedy babcię - jeśli oboje żyją i mieszkają razem. Dziadek ucieszy się z każdej formy składania życzeń - także przez internet lub telefon. W końcu - liczy się pamięć! Jeśli dodatkowo chcesz obdarować seniora drobnym upominkiem, możesz poszukać inspiracji w naszym zestawieniu prezentów dla dziadka.

Czułym upominkiem będą na pewno laurki na dzień babci i dziadka. Z pewnością najlepiej wręczyć je osobiście. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, bo dziadkowie mieszkają w innym kraju lub z innych powodów nie możemy wybrać się do babci i dziadka, laurkę możemy zawsze przesłać pocztą. Samodzielnie przygotowany obrazek będzie wspaniałą niespodzianką. Do rysunku możemy dołączyć również wierszyki na dzień babci i dziadka.

Skąd się wziął Dzień Babci i Dziadka?

Historia Dnia Babci i Dziadka wcale nie jest długa. Wywodzi się z Poznania, gdzie zapoczątkowano tradycję doceniania osób starszych i okazywania im odpowiedniego szacunku. 

Od kiedy obchodzimy dzień babci? 21 stycznia 1965 r. w Poznaniu miała wystąpić Mieczysława Ćwiklińska, ówczesna gwiazda polskiego teatru i kina. Akurat tego dnia przypadały jej 85. urodziny, a w spektaklu grała rolę babci. Redakcja „Expressu Poznańskiego” postanowiła przygotować dla artystki urodzinowy tort. Tak, przy okazji urodzin artystki zrodziła się nowa tradycja - Dzień Babci.

Dzień Dziadka powstał jeszcze później, bo w latach 70. ubiegłego wieku. Tym razem to Telewizja Polska wyszła z inicjatywą jego utworzenia, a nawet ogłosiła konkurs na ustalenie daty Dnia Dziadka. Na początku miał to być 30 maja, czyli urodziny Mieczysława Fogga. Data ta jednak się nie przyjęła się i wszyscy zaczęli obchodzić to wydarzenie po prostu 22 stycznia, dzień po Dniu Babci.

W innych krajach święto babci i dziadka obchodzone jest w jednym dniu lub rodziny skupiają się wyłącznie na babciach. Na przykład w Wielkiej Brytanii National Grandparents Day (narodowy dzień dziadków) świętuje się w pierwszą niedzielę października. A jak jest w innych krajach?

Czy Dzień Babci jest tylko w Polsce? Kiedy wypada Dzień Babci i Dziadka w innych krajach?

Dzień Babci i Dzień Dziadka na świecie jest obchodzony nieco inaczej. W Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie nosi on nazwę Narodowego Dnia Dziadków. W USA jest to dodatkowo święto ogólnonarodowe zatwierdzone przez Kongres i prezydenta Cartera w 1978 roku.

Narodowy Dzień Dziadków jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie w pierwszą niedzielę po wrześniowym Święcie Pracy. Co więcej, święto to ma swój oficjalny hymn i symbol, którym jest kwiat niezapominajki.

Dzień Babci i Dzień Dziadka w Niemczech również obchodzony jest w jednym dniu. Przypada na drugą niedzielę października i jest to święto dość nowe. Nie ma jeszcze szczególnej tradycji świętowania.

Święto Babci i Dziadka we Włoszech obchodzone jest od 2005 roku i przypada 2 października.

W Australii Dzień Babci i Dzień Dziadka to również względnie nowe święto. Obchodzi się je zaledwie od 2010 roku w pierwszą niedzielę listopada. W tym samym roku zaczęto celebrować dzień dziadków w Estonii. W tym kraju przypada ono na drugą niedzielę września.

W Bułgarii obchodzi się tylko święto babci. Jest to jednak dzień, w którym rodzina koncentruje się również na najmłodszych wnukach. Dzień Babci obchodzony jest w Bułgarii tego samego dnia, co w Polsce, czyli 21 stycznia.

W Japonii z kolei obchodzi się Dzień Szacunku dla Wieku, ponieważ w tym kraju osoby starsze cieszą się wyjątkowym autorytetem i szacunkiem. Święto przypada na 15 września i jest obchodzone od 1966 roku.

Zobacz galerię: Piękne kartki na Dzień Babci i Dziadka. Gotowe do druku [ZA DARMO]

M jak Mama Google News
Autor: