Spis treści
- Kiedy zorganizować chrzest - co mówi na ten temat kościół?
- W jakim wieku najlepiej ochrzcić dziecko?
- Chrzest - jak załatwić wszelkie formalności?
Kiedy ochrzcić dziecko? W jakim wieku zrobić chrzest dziecka? Zwykle rodzice decydują się na chrzest dziecka po szóstym tygodniu jego życia, po pierwszych ważnych szczepieniach i nie później niż w pierwszych miesiącach życia dziecka, bo wtedy jest szansa, że prześpi on na rękach całą ceremonię.
Kiedy zorganizować chrzest - co mówi na ten temat kościół?
Prawo kościelne umożliwia chrzest w zasadzie przez cały rok, ale należy pamiętać, że w każdej parafii panują inne zwyczaje i może być tak, że w waszej chrztu dzieciom udziela się np. tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Warto wziąć pod uwagę także to, że w ciągu roku są dni dość popularne na chrzest (podpytaj o nie księdza w waszej parafii).
Rodzice lubią chrzcić dziecko w święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc lub Nowy Rok, bo wtedy łączą to z zaproszeniem rodziny na uroczysty, świąteczny obiad. Ale czy na pewno zależy ci na chrzciny w tłumie? Może lepsza będzie ceremonia w kameralnym gronie.
W jakim wieku najlepiej ochrzcić dziecko?
Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. W zasadzie dziecko można ochrzcić w każdym momencie jego życia, ale warto podejść praktycznie do wybrania terminu chrztu. Jeśli malec urodził się zimą, lepiej nie chrzcić dziecka w zimnym kościele, zwłaszcza, że przebieg sakramentu chrztu przewiduje zdjęcie czapeczki i polanie główki dziecka wodą.
Warto też pamiętać, że sezon jesienno-zimowy wiąże się z częstszymi zachorowaniami - w tłumie w kościele łatwiej złapać zimą infekcję.
Warto też zastanowić się, jak dziecko w obecnym wieku znosi godzinny pobyt w kościele. Niemowlęta zazwyczaj przesypiają mszę, co jest wygodne dla rodziców. Malec około roku może już niecierpliwić się bezczynnym siedzeniem na kolanach rodziców, starszy - może przez całą uroczystość dreptać po kościele, co rozpraszać będzie zarówno uczestników mszy, jak i samych zainteresowanych uroczystością.
Chrzest - jak załatwić wszelkie formalności?
Wybraliście termin chrztu? Idźcie do kancelarii kościelnej, by dopełnić niezbędnych formalności oraz uiścić opłatę za chrzest (w większości parafii obowiązuje zasada "co łaska", ale z podaniem dolnej granicy kwoty). Potrzebujecie wtedy:
- aktu urodzenia dziecka;
- aktu ślubu kościelnego rodziców -jeśli nie macie ślubu, ale deklarujecie, że jesteście osobami wierzącymi, prawo kościelne nie zabrania wam ochrzcić dziecka;
- zaświadczenia z parafii rodziców chrzestnych, że spełniają oni wymagania stawiane przed rodzicami chrzestnymi jak również specjalne kartki potwierdzające odbycie spowiedzi.