Bierzmowanie to jeden z najważniejszych sakramentów w Kościele Katolickim. Udzielane jest z reguły nastolatkom pomiędzy 14. a 18. rokiem życia i stanowi sakrament "wtajemniczenia chrześcijańskiego", umacniający chrzest. Udzielenie daru Ducha Świętego to ważna uroczystość w życiu rodziny, która wprowadza nastolatka w świat duchowej dorosłości.
Będą zmiany w sakramencie bierzmowania
Obecnie przygotowania do bierzmowania zajmują kandydatom przeważnie około roku, ale wiele wskazuje na to, że wkrótce będzie inaczej. Kościół chce przyjrzeć się uważniej procedurze przygotowania do sakramentu, co nie podoba się rodzicom. Przygotowania do sakramentu miałyby być wydłużone do dwóch lat, a sami rodzice bardziej zaangażowani w uczestnictwo w spotkaniach z duchownymi.
Przygotowanie do bierzmowania miałoby się zaczynać już w ósmej klasie szkoły podstawowej i trwać pełne dwa lata. Obejmowałyby regularne spotkania formacyjne, aktywne udzielanie w życiu parafii, indywidualne rozmowy. Kandydaci do bierzmowania musieliby oczywiście uczęszczać również na religię.
Zmiany nie podobają się rodzicom
Planowane zmiany budzą kontrowersje. Rodzice zastanawiają się, czy to krok w dobrym kierunku, bo młodzi ludzie odchodzą z Kościoła. Nie chcą uczęszczać na religię, nie chodzą regularnie na msze święte. Wydłużenie procedury przygotowania do bierzmowania może sprawić, że więcej nastolatków zrezygnuje z pomysłu przyjęcia sakramentu. Co prawda, mogą go przyjąć w przyszłości, w kościołach, które udzielają bierzmowania osobom dorosłym i gdzie procedura jest krótsza, ale to nie jest rozwiązanie.
Co to jest bierzmowanie?
Bierzmowanie to ważny sakrament chrześcijańskiego wtajemniczenia udzielany przez biskupa. Przyjmują go najczęściej nastolatkowie, którzy kilka lat wcześniej przystąpili do Pierwszej Komunii Świętej.
"Przez sakrament bierzmowania [ochrzczeni] jeszcze doskonalej wiążą się z Kościołem i obdarzani są szczególną mocą Ducha Świętego, i w ten sposób jeszcze bardziej są zobowiązani, jako prawdziwi świadkowie Chrystusa, do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do jej obrony" - mówi Katechizm Kościoła Katolickiego (KK 11; KKK 1285).