"Krzyżyk na komunię sprowadza na dziecko nieszczęście". Ksiądz rozprawia się z przesądem

2024-05-28 14:36

Prezenty na komunię to temat rzeka. Ile osób, tyle pomysłów i opinii. Czym należy kierować się, wybierając podarunek? Finansami, zainteresowaniami dziecka, a może... zabobonami? Czy symbol religijny może być zwiastunem trudności w życiu? Znany w sieci duchowny rozwiewa wątpliwości.

Krzyżyk na komunię sprowadza na dziecko nieszczęście. Ksiądz rozprawia się z przesądem

i

Autor: Getty Images "Krzyżyk na komunię sprowadza na dziecko nieszczęście". Ksiądz rozprawia się z przesądem

Na pewno słyszałaś jakieś przesądy związane z prezentami. Nie można wręczać m.in. butów (bo to zwiastun odejścia), zegarka (bo to odliczanie czasu do zakończenia relacji), pereł (bo skazują na smutek i łzy). Wśród "zakazanych" prezentów jest także krzyżyk. Ma on zwiastować cierpienie, trudności i nieszczęście - wszystko, co łączymy z "dźwiganiem krzyża".

W wielu parafiach wciąż odbywają się komunie, goście nadal poszukują prezentów. A swoje pomysły zestawiają nie tylko z aktualnymi trendami, ale i z licznymi przesądami.

Stylizacje na komunię - Królowe Matki odc. 9

Prezent na komunię. Czy można dać dziecku krzyżyk?

"Czy to prawda, że nie daje się w prezencie na Komunię Świętą łańcuszka z krzyżykiem, bo dziecko będzie miało ciężko w życiu?" - to pytanie, na które odpowiedział ostatnio ksiądz Sebastian Picur. To aktywny w mediach społecznościowych duchowny, na jego kanałach znajdziemy m.in. odpowiedzi na pytania związane z wiarą. Np. wyjaśniał, czy można ochrzcić dziecko bez wiedzy ojca, tłumaczył, co robić, gdy nie słyszymy pokuty.

A co z tym łańcuszkiem z krzyżykiem, to odpowiedni prezent na komunię?

- Krzyż to znak zbawienia. Jest to dobry prezent na I Komunię Św. - wskazuje ksiądz Sebastian. - Proszę nie wierzyć w przesądne interpretacje chrześcijańskich symboli - dodaje.

Przeczytaj także: Goście pytają, co kupić dziecku na komunię? Zanim odpowiesz, pomyśl o podatku

Krzyżyk warto poświęcić

Łańcuszek (z krzyżykiem, medalikiem, podobizną świętego patrona itp.) to częsty wybór - biżuteria religijna to popularny prezent na komunię. Aby "nabrał mocy", należy go poświęcić. Możemy zrobić to na własną rękę, umawiając się indywidualnie z księdzem, ale święcenie dewocjonaliów często odbywa się podczas Białego Tygodnia. W wyznaczony dzień dzieci przynoszą do kościoła rzeczy (to nie tylko biżuteria, ale i np. różańce, obrazki, Biblia), a ksiądz odprawia modlitwę i kropi je wodą święconą.

Przeczytaj także: To były prezenty! Zobacz, co w czasach PRL-u dostawały dzieci z okazji pierwszej komunii

Jeśli nie medalik, to co?

Część gości komunijnych, nawet jeśli decyduje się wręczyć dziecku pieniądze w kopercie, dodaje do prezentu coś, co będzie pamiątką przyjęcia sakramentu. Popularnym wyborem są książki. To nie tylko tradycyjne wydanie Pisma Świętego, ale i te dopasowane do młodszych czytelników. Wśród propozycji "dodatkowych" prezentów wymieniane są również pamiątkowe obrazki - nie tylko te religijne, ale i personalizowane, unikatowe prace tworzone na zamówienie.

A jakie są twoje typy, jeśli chodzi o prezenty komunijne?

Przeczytaj także: Komunijne prezenty w sklepiku ojca Rydzyka. Znamy ceny i co ważne wszystko już "poświęcone"

Quiz. Przesądy, które znamy wszyscy. 10/10 to pestka!

Pytanie 1 z 10
Aby uniknąć długów w nowym roku, należy?