Bierzmowanie jest jednym z trzech - obok chrztu i Eucharystii - sakramentów wtajemniczenia. Można go przyjąć w każdym wieku, jednak najczęściej robią to uczniowie, przygotowując się do bierzmowania wspólnie z kolegami.
Polecany artykuł:
Chociaż przygotowanie do bierzmowania składa się z trzech etapów (dalszego, bliższego i bezpośredniego), to myśląc o „przygotowaniach do bierzmowania” mamy na myśli przede wszystkim to bezpośrednie, które związane jest nie tylko z uczestniczeniem we mszy świętej czy chodzeniem na lekcje religii, ale i z udziałem w parafialnych spotkaniach formacyjnych.
Gdy na spotkania chodzimy wspólnie z kolegami łatwiej jest o nich pamiętać i dotrzymywać terminów. Zdarza się jednak, że przepływ informacji nie jest płynny, nieobecności jest coraz więcej, a ksiądz wypisuje z przygotowań. Co zrobić w takiej sytuacji wyjaśnił znany w sieci duchowny.
Ksiądz wyrzucił dziecko z bierzmowania. Co robić?
Ksiądz Sebastian Picur to aktywny w mediach społecznościowych duchowny, który na co dzień pełni posługę w parafii Łańcut Fara. Wykorzystuje nowoczesne formy przekazu, aby pokazywać kościół „od zakrystii” (zobacz, jak wykorzystał internetowy trend, aby przyciągnąć ministrantów), odpowiada tam na zadawane przez obserwatorów pytania.
W jednym z nagrań na TikToku tłumaczył, co robić w sytuacji, gdy ksiądz wyrzuca z przygotowań do bierzmowania.
Ksiądz wyrzucił mnie z bierzmowania tylko dlatego że nie było mnie na spotkaniach, o których nie wiedziałam, kiedy są, bo nikt z grupy mnie nie poinformował
- czytamy na profilu @ks.sebastianpicur.
Jakie wskazówki ma duchowny?
Proszę podejść do księdza z rodzicami i zapytać, jak możesz nadrobić zaległości
- podpowiada ks. Sebastian.
Komentujący zaznaczają, że informacje o spotkaniach są także podawane w ogłoszeniach parafialnych, zatem jeśli regularnie chodzi się do kościoła, to na pewno żadnych terminów się nie przegapi.
Jest coś takiego jak ogłoszenia parafialne i zawsze jest wiadomo, kiedy ma być spotkanie dla kandydatów do bierzmowania, wystarczy być na mszy w niedzielę lub w necie sprawdzać
Tylko grupa wiedziała, kiedy są spotkania? Jeśli zależało ci na bierzmowaniu, to wystarczyło pójść do kancelarii i dopytać
- czytamy w komentarzach.
W której klasie jest bierzmowanie?
Jak czytamy we Wskazaniach Konferencji Episkopatu Polski dotyczące przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania, „optymalnym czasem trwania przygotowania bliższego i bezpośredniego do bierzmowania są trzy lata (VI-VII-VIII klasa)”.
Przyjęcie sakramentu bierzmowania dokonuje się najwcześniej na zakończenie klasy VIII, jako ważne dopełnienie edukacji na etapie szkoły podstawowej
- napisano we wskazaniach.
Podkreślono również, że przygotowania powinny odbywać się w parafii zamieszkania, a nie w tej, na terenie której znajduje się szkoła.
Na tym etapie rozwoju religijnego chodzi bowiem o włączenie kandydata w życie jego parafii
- zaznaczono.