W sobotę 3 lutego 2024 roku Watykan zdecydował się opublikować notę dotyczącą ważności sakramentów. Okazuje się, że liczne nadużycia liturgiczne doprowadziły do przypadków, w których trzeba było stwierdzić nieważność chrztu, bierzmowania, a nawet święceń kapłańskich.
O jakich "nadużyciach liturgicznych" mowa?
Czytaj też: „Czy będąc w ciąży mogę być chrzestną?”. Ksiądz rozwiał wątpliwości, ale ludzie wiedzą swoje
Spis treści
Kiedy sakrament jest nieważny?
Z noty Dykasterii Nauki Wiary "Gestis verbisque" wynika, że formuły ustanowione w zasadniczym obrzędzie sakramentu nie mogą być w żaden sposób zmieniane. Jak donosi "Vatican News", wystarczy niewielka z punktu widzenia laika zmiana, by sam sakrament był nieważny.
Prefekt dykasterii, kard. Victor Fernández przekazał, że nierzadko zdarzało się, że obrzędy trzeba było powtarzać, a wcześniej odszukać osoby, którym udzielono sakramentów bez ścisłego trzymania się formuły przez szafarza chrztu, którym zazwyczaj jest ksiądz.
Prawidłowa formuła chrztu brzmi:
"N. (imię), ja ciebie chrzczę,w imię Ojca (polanie głowy wodą) i Syna, (polanie głowy wodą) i Ducha Świętego".
W przypadku, gdy słowa formuły były przez duchownego zmieniane i brzmiały np.: "Ja ciebie chrzczę w imię Stwórcy" lub "W imię taty i mamy... my ciebie chrzcimy", sam sakrament staje się nieważny.
Co więcej, duchowni, którzy sami zostali ochrzczeni przy użyciu niepoprawnych formuł, tak naprawdę nie powinni udzielać sakramentów. Z miejsca zarówno ich święcenia kapłańskie jak i wszystkie udzielane sakramenty stają się nieważne.
"W przypadku wszystkich sakramentów, w każdym przypadku, zachowanie materii i formy zawsze było wymagane dla ważności celebracji, ze świadomością, że arbitralne zmiany jednego i/lub drugiego (zmiany, których ciężar i moc unieważniającą należy każdorazowo ustalić) zagrażają skutecznemu udzielaniu łaski sakramentalnej, z oczywistą szkodą dla wiernych" - głoszą słowa noty watykańskiej.
Czytaj też: Chrzest dziecka - potrzebne dokumenty i zaświadczenia do chrztu dziecka
"Akt poważnie niegodziwy"
Autorzy noty podkreślili, że należy wiernie przestrzegać formuł, które zostały zapisane w zatwierdzonych księgach liturgicznych, a "wierni mają prawo do przyjmowania sakramentów w taki sposób, w jaki rozporządza nimi Kościół". Dodano także, że w tekście formuły nie wolno niczego zastępować, skracać czy dodawać. Wszelkie tego typu zmiany nazwane zostały "aktem poważnie niegodziwym".
Jeśli podczas obrzędów związanych z udzielaniem sakramentów formuła lub materia zostaną zmienione, sam sakrament nie zaistnieje.
Czytaj też: "Wolą mieć pieska niż dziecko". Papież Franciszek dosadnie o podejściu młodego pokolenia