Książki na prezent pozwolą ci nie tylko w ciekawy sposób wesprzeć rozwój dziecka, ale i spędzić z nim wspólne chwile przy ich lekturze. W naszym zestawieniu prezentujemy pozycje dla co najmniej 5-6-laktów - zapraszamy do zapoznania się z nimi!
E. T. A. Hoffmann, Dziadek do orzechów, Wydawnictwo MG
"Dziadek do orzechów" to już klasyka dziecięcej literatury - mała Klara i jej braciszek Fred znaleźli pod choinką mnóstwo wspaniałych prezentów, dziewczynce jednak najbardziej przypadła do gustu postać o dużej głowie i cienkich nóżkach, do której można włożyć orzecha i go rozłupać. Co wyniknie z tej fascynacji? Przeczytajcie sami!
K. Parker, "Dziewczyny mają moc", Wydawnictwo Wielka Litera
Na rynku wydawniczym pojawia się coraz więcej książek dla dziewczynek, motywujących je do wyznaczania sobie celów i przekonujących, na przykładach ich rówieśniczek lub kobiet, które zapisały się na kartach historii, że spełnianie marzeń jest jak najbardziej możliwe i warto ku temu dążyć. Kate Parker jest fotografką, która zaczęła od robienia zdjęć swoim dwóm córkom, a koniec końców powstał cały album (z ciekawymi towarzyszącymi mu tekstami), pełen dziewczynek biegających, tańczących, pływających, budujących domy na drzewie, uprawiających rugby, zapasy, chcących wstąpić do wojska - ta książka to źródło inspiracji w postaci przepięknych fotografii!
Boże Narodzenie w Bullerbyn, Astrid Lindgren, Wydawnictwo Zakamarki
Anna, Britta, Lasse, Bosse, Olle, Lisa i Kerstin są, obok Pippi Pończoszanki, najbardziej znanymi szwedzkimi dziećmi w Polsce. Wszyscy znamy "Dzieci z Bullerbyn", mniej z nas słyszało o książce prezentującej przedświąteczne przygotowania naszych bohaterów. Dzieci pieką pierniczki, pakują prezenty, szukają bożonarodzeniowej choinki - zupełnie jak my dzisiaj! Warto wprowadzić się w świąteczny klimat razem z postaciami stworzonymi przez Astrid Lindgren!
Ch. Van Allsburg, Ekspres Polarny, Wydawnictwo Sonia Draga
To kolejny klasyk w naszym zestawieniu - wiele dzieci oglądało film na podstawie książki, warto więc zaznajomić je z samym utworem. Książka opowiada o chłopcu, który niecierpliwe oczekiwał przyjazdu świętego Mikołaja i dźwięku dzwonków jego sań. Zamiast Mikołaja pojawiła się jednak... lokomotywa, co oznaczało początek jego świątecznej przygody!
I. Desjardins, Wigilia Małgorzaty, Wydawnictwo Dwie Siostry
Małgorzata to 80-latka, która spędza święta samotnie - męczą ją spotkania z rodziną, nie lubi w ogóle opuszczać swojego mieszkania. Jak się możecie domyślać, podczas Bożego Narodzenia opisanego w książce zdarzy się coś, co zmieni nie tylko podejście Małgorzaty to świąt, ale i całe jej życie.
S. Nordqvist, Goście na Boże Narodzenie, Wydawnictwo Media Rodzina
To kolejna odsłona cyklu, którego bohaterami są staruszek Pettson i kot Findus. Choć obaj zawsze z niecierpliwością czekają na Boże Narodzenie, tym razem zapowiada się, że świąt... może nie być - Pettson złamał nogę i nie jest w stanie przynieść choinki ani upiec pierniczków. Na szczęście pomogą im sąsiedzi!
L. Olsson, Wierzcie w Mikołaja!, Wydawnictwo Zakamarki
Lotta Olsson buduje napięcie od początku - tego roku ze świętami dzieje się coś dziwnego - przygotowania do nich zdecydowanie zawodzą. Wypieki gospodyń domowych nie są tak dobre, jak zawsze, choinki gubią igły już po drodze, a z okien znikają świąteczne dekoracje. Co się dzieje i kto za tym stoi? Przekonacie się dzięki lekturze 24 rozdziałów tej książki.
A. Dziewit-Meller, Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy, Wydawnictwo Znak emotikon
Heńka Pustowójtówna - to niecodziennie brzmiące imię i jeszcze "dziwniejsze" nazwisko słyszało niewielu z nas - m. in. właśnie dlatego powstała ta książka. Anna Dziewit-Meller przywraca pamięci Polki, o których dawno nie słyszeliśmy. Nie tylko Heńkę - bohaterkę powstania styczniowego, ale i kobietę-szpiega, alpinistkę, panią chirurg, poetkę i królową... a właściwie króla. Zapoznanie się z tymi postaciami to niezła lekcja motywacji nie tylko dla dzieci.
C. Galfard, Wszechświat w twojej dłoni, Wydawnictwo Otwarte
To już propozycja dla nastolatków - autorem książki jest Christophe Galfard, uczeń słynnego Stephena Hawkinga. Naukowiec rozbudza naszą wyobraźnię, pisząc o kosmosie, a jednocześnie niemal w ogóle nie używając trudnych definicji i skomplikowanych obliczeń. Jak sam zaznacza we wstępie, jedynym wzorem użytym w jego książce będzie E=mc2 i obietnicy dotrzymuje. Jeśli chcesz zobaczyć oczyma swojej wyobraźni gasnącą gwiazdę lub zmniejszyć się (i swoje dziecko) do rozmiaru atomu - sięgnij po "Wszechświat w twojej dłoni"!
J. Gaarder, Tajemnica Bożego Narodzenia, Wydawnictwo Czarna Owca
Jostein Gaarder znany jest nam przede wszystkim jako autor "Świata Zofii", zaprasza on jednak również dzieci i młodzież w świat historii religii i ten bardziej współczesny, jednak zawsze powiązany z Bożym Narodzeniem. Książka napisana jest na wzór kalendarza adwentowego - autor codziennie odkrywa przed czytelnikiem kolejną niespodziankę.