Opłatek wigilijny to jeden z największych symboli świąt Bożego Narodzenia. Podzielenie się opłatkiem przed wigilijną kolacją to oznaka pokoju, pojednania i zgody, symbol przyjaźni i ciepłych uczuć. To ważny gest, który wykonują w czasie świąt również osoby niewierzące lub te, które nie uczęszczają regularnie do kościoła.
Gdzie kupić opłatek?
Katolicy powinni kupować opłatek w kościele. Po każdej mszy świętej w okresie adwentu wierni mogą kupić opłatek za drobną ofiarą na cele danego kościoła. Zwykle opłatki sprzedają ministranci, czasem dzieci, które uczęszczają do parafialnego chóru.
Niektórzy jednak kupują opłatki w dużych marketach, na jarmarkach świątecznych lub w innych miejscach, które nie mają nic wspólnego z tradycją chrześcijańską i z wiarą katolicką. Czy tak można?
Ksiądz o kupowaniu opłatków w marketach
Ksiądz Bartosz Rajnowski z Archidiecezji Przemyskiej powiedział, co sądzi o kupowaniu opłatka w hipermarkecie. "Opłatek to element tradycji Kościoła katolickiego. Powinien być pobłogosławiony i wypiekany zgodnie z uznaną recepturą — z czystej mąki i wody, bez żadnych dodatków. Nie mamy pewności, że opłatek kupowany w hipermarkecie jest zgodny z taką recepturą. Egzemplarze, które spotkamy w parafiach czy np. księgarniach katolickich już owszem" - wyjaśnił w rozmowie z o2.pl
Co więcej, opłatki powinny mieć zezwolenie Konferencji Episkopatu Polski. Taka informacja powinna znaleźć się na opakowaniu opłatka. Wierni powinni kupować tylko te opłatki, które zostały zatwierdzone przez KEP.
Czy można pobłogosławić opłatek z hipermarketu?
Co zatem zrobić, jeśli kupiliśmy opłatek poza kościołem? W takiej sytuacji należy udać się z opłatkiem do księdza i poprosić o błogosławieństwo. Ksiądz powinien go udzielić, a taki opłatek możemy śmiało położyć na wigilijnym stole.
Czytaj: Jakie są najważniejsze elementy wieczerzy wigilijnej?