Na pewno znasz wiele przesądów i wróżb związanych z Wigilią, Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem. Nie bez powodu wiele osób do portfela wkłada łuskę karpia, w Wigilię stara się z nikim nie pokłócić, a do końca roku spłacić wszelkie długi u znajomych.
Wierzy się również, że szczęście przynosi jemioła, którą chętnie wieszamy w swoich domach. Jednak by tak się stało, ważny jest wybór właściwego miejsca do zawieszenia bukietu z jemiołowych gałązek.
Czytaj też: Postaw go na oknie, a przyniesie domownikom szczęście i pieniądze. Banalnie prosty w uprawie
Magiczne właściwości jemioły
Czy wiesz, że jemioła, która jest jednym z symboli świąt Bożego Narodzenia, jest także "bohaterką" wielu przesądów? Wierzy się, że ma magiczne właściwości. Już wiele wieków temu wierzono, że jest darem od bogów. Miała przynosić szczęście i chronić przed złymi mocami.
W starożytnej Grecji i Rzymie ceniono jej właściwości lecznicze. Pomagała przy epilepsji, miesiączce, zatruciu. Celtowie uważali ją za magiczną, a Druidzi wierzyli, że to symbol płodności i męskości. W końcu trudno znaleźć drugą podobną roślinę, która potrafi zakwitnąć w wyjątkowo niesprzyjających warunkach.
W Polsce jemiołę nazywano kołtunem, strzęślą lub homelą. Zimorost, bo tak brzmi jeszcze inna jej nazwa, przynosił bogactwo, zgodę, miłość i szczęście. Jemioła chroniła przed piorunami i złymi mocami, wkładano ją nawet do dziecięcej kołyski, by odpędzała koszmary i chroniła przed ewentualnymi urokami, które ktoś mógłby na dziecko rzucić.
Wierzono, że jemioła ma nadprzyrodzone moce, skoro jej korzenie nie sięgają ziemi. Kąpiel z dodatkiem jemiołowych liści pomagała w czasie choroby. Trzykrotne uderzenie rózgą z jemiołowych gałązek sprawiało, że krowa stawała się posłuszna swojemu właścicielowi.
Dziś także chętnie wieszamy jemiołę w domach. Ma przynosić szczęście, także w miłości.
Czytaj też: Gwiazda betlejemska z supermarketu. 9 rad jak wybrać najlepszą
Gdzie powiesić jemiołę?
By faktycznie jemioła przyniosła szczęście wszystkim domownikom, według wierzeń trzeba powiesić ją w odpowiednim miejscu. Wbrew pozorom nie jest to bez znaczenia.
Zwykle jemiołę wiesza się nad stołem. Można zawiesić ją także w drzwiach wejściowych. Jednak każde inne miejsce sprawi że... nie zadziała. Co więcej, przesąd głosi, że jemioły nie należy wieszać wcześniej niż w Wigilię. Tylko jemioła powieszona w domu w dzień Wigilii przyniesie szczęście.
Wierzy się, że powieszona nad wigilijnym stołem spełnia wszystkie życzenia osób, które przy nim usiądą.
Co zrobić z jemiołą po świętach? Jeśli chcemy, by szczęście z nami zostało, nie wolno jej wyrzucać. Trzeba przechować ją aż do kolejnej Wigilii i dopiero wtedy spalić. W ten sposób zrobimy miejsce na nowe gałązki świeżej jemioły.
Dlaczego całujemy się pod jemiołą?
Robi się tak w wielu domach, czego dowodzą liczne zdjęcia par całujących się pod zawieszoną jemiołą. Celtowie uważali jemiołę za afrodyzjak a Grecy wierzyli, że całowanie się pod jemiołą jest obietnicą szczęśliwego małżeństwa.
Dawniej kobiety, które marzyły o urodzeniu dziecka zjadały białe owoce jemioły wierząc, że dzięki temu doczekają się upragnionego potomstwa. Warto jednak pamiętać, że wszystkie części jemioły są trujące i lepiej ich nie jeść.
Czytaj też: Czego absolutnie nie dawać małemu dziecku do jedzenia z wigilijnego stołu? Na pierwszym miejscu karp