Pierwszy dzień wiosny tuż-tuż. Kiedy jest wiosna astronomiczna, a kiedy kalendarzowa?

Pierwszy dzień wiosny możemy świętować więcej niż jeden raz: ta meteorologiczna już się rozpoczęła, przed nami wiosna kalendarzowa i astronomiczna. Kiedy zaczyna się astronomiczna wiosna? Godzina nadejścia wyczekanej pory roku jest już dobrze znana.

Przed nami pierwszy dzień wiosny - astronomicznej i kalendarzowej

i

Autor: Getty Images Pierwszy dzień wiosny astronomicznej już w najbliższy czwartek, 20 marca

Pierwszy dzień wiosny kojarzy się z nadejściem ciepłych dni. Chociaż tych mogliśmy już w tym roku doświadczyć, przyzwyczaiłyśmy się, że to nadejście zielonej pory roku zwiastuje koniec mrozów. A budząca się do życia przyroda sprawia, że i my rozkwitamy, powoli odzyskujemy energię, która przez ostatnie miesiące była raczej w trybie uśpienia.

Meteorologiczna wiosna rozpoczęła się 1 marca (potrwa do końca maja). Przed nami początek astronomicznej wiosny i ta kalendarzowa. O ile drugą datę raczej dobrze pamiętamy, tak z tą pierwszą niekiedy mamy problem. Wiesz, kiedy zaczyna się astronomiczna wiosna?

Spis treści

  1. Pierwszy dzień astronomicznej wiosny. Kiedy jest wiosna astronomiczna?
  2. Astronomiczna wiosna 2025 r. - godzina
  3. Początek astronomicznej wiosny - pogoda będzie dopisywać
  4. Kiedy jest wiosna astronomiczna, a kiedy kalendarzowa?

Pierwszy dzień astronomicznej wiosny. Kiedy jest wiosna astronomiczna?

Wiosna astronomiczna trwa od równonocy wiosennej do przesilenia letniego. Równonoc marcowa - bo tak jest również nazywana - nie ma jednej, stałej daty, wypada między 19 a 21 marca. Łączy się z wędrówką Słońca po ekliptyce, a konkretnie - przejściem przez punkt Barana. W ostatnich latach wiosnę witałyśmy 20 marca, na palcach jednej ręki można policzyć przypadki, gdy wypadała dzień później. Również w tym roku astronomiczna wiosna rozpocznie się 20 marca.

M jak Mama Google News

Astronomiczna wiosna 2025 r. - godzina

Znamy nie tylko datę (początek astronomicznej wiosny w 2025 r. wypada w czwartek), ale i dokładną godzinę nadejścia tej pory roku. Astronomiczna wiosna rozpocznie się 20 marca 2025 r. o godzinie 10.01 (a dokładniej - między 10.01 a 10.02).

Pierwszy dzień wiosny astronomicznej przywita nas piękną pogodą. Chociaż w ostatnich dniach dokuczało nam ochłodzenie, znów będziemy mogły cieszyć się ciepłem. I planować prace w ogrodzie - 19 marca obchodzimy imieniny Józefa, które wciąż dla wielu są zielonym światłem do tego typu działań. W dodatku przywitało nas słońce, a jak mówi przysłowie: „Na świętego Józefa pięknie, zima prędko pęknie”.

Początek astronomicznej wiosny - pogoda będzie dopisywać

Prognoza pogody Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego (IMGW-PIB) napawa optymizmem. Przed nami ciepłe dni (nie liczmy na upały, ale te 15 st. C już brzmi zachęcająco), a co najważniejsze - będzie słońce!

Wraz z nadejściem marca IMGW-PIB przypomniało, że początek wiosny to nie tylko ten astronomiczny, kalendarzowy czy ten meteorologiczny. Mamy jeszcze wiosnę termiczną i fenologiczną. Cóż, wyższa temperatura, która jest z nami dłużej to coś, na co czekamy, ale zakwitanie leszczyny pospolitej - już niekoniecznie. Wiosna nie jest ulubioną porą roku alergików.

Kiedy jest wiosna astronomiczna, a kiedy kalendarzowa?

Jak już wspomniałam, początek astronomicznej wiosny jest ruchomy, może zdarzyć się, że wiosna kalendarzowa i astronomiczna pokrywają się - tak było na przykład w 2011 r. Kalendarzowa wiosna - podobnie jak i inne pory roku - ma stałą datę. Co roku rozpoczyna się 21 marca. W 2025 r. jest to piątek. Tego dnia wypada również dzień wagarowicza, a niektórzy żegnają zimę topiąc marzannę.

Pierwszy dzień wiosny zwiastuje jeszcze jedną rzecz - przestawienie zegarków. Zmiana czasu 2025 r. wypada w ostatni weekend marca, w nocy z 29 na 30 marca. Jeszcze chwilę będziemy musiały się przemęczyć, a później... już tylko długie, ciepłe dni.

Zobacz także: Dzień wagarowicza - najlepsze memy!