Przesądy sylwestrowe i noworoczne to znakomity temat do rozmowy podczas spotkań z bliskimi. Wymiana ciekawostek na ten temat może wywołać uśmiech, zdumienie lub pełne entuzjazmu okrzyki: tak, u mnie w domu też tak się robiło!
Przesądy sylwestrowe
Ostatni dzień roku to czas, kiedy zamykamy pewien rozdział. W związku z niezwykłą atmosferą towarzyszącą przejściu starego w nowe - od wieków pojawiały się rytuały i przesądy mające przyciągnąć szczęście w kolejnym roku.
By zapewnić sobie pomyślność, w sylwestra należy:
- zrobić wielkie pranie (które symbolizuje niezałatwione, niepozamykane sprawy),
- nie wyrzucać śmieci (by uchronić się od strat materialnych),
- nie pożyczać pieniędzy (ani komuś, ani od kogoś - wróży to bowiem problemy finansowe),
- założyć nową bieliznę (jeśli chcesz mieć szczęście w miłości - postaw na kolor czerwony, jeśli marzy ci się spokój i harmonia - wybierz bieliznę białą),
- o północy zjeść 12 winogron (to hiszpański zwyczaj sięgający XIX wieku, mający zapewnić szczęście w ciągu najbliższych 12 miesięcy - uwaga, zbytni pośpiech w pogodni za pomyślnością do końca kolejnego roku, może skończyć się zakrztuszeniem).
Przesądy noworoczne
A co robić lub czego wystrzegać się 1 stycznia, by zapewnić sobie zdrowie, dostatek i szczęście na cały kolejny rok? Zgodnie z przesądami noworocznymi należy:
- obudzić się w dobrym nastroju i dbać, by spędzić ten dzień w możliwie przyjemny sposób (w myśl przysłowia: jaki Nowy Rok - taki cały rok),
- zjeść kaszę (najlepiej manną - wiele osób wierze, że w ten sposób można ustrzec się przed kłopotami finansowymi),
- nie zmieniać obrusa - nawet jeśli po sylwestrowej imprezie jego czystość pozostawia wiele do życzenia (w zależności od regionu Polski, panuje przesąd, że obrusa nie należy zmieniać aż do 6 stycznia, czyli święta Trzech Króli).
Wiele osób zna też noworoczny przesąd związany z obserwacją tego, co dzieje się w ciągu pierwszy dwunastu dni roku. Według jednej z wersji - można w ten sposób dowiedzieć się jaka będzie pogoda (w styczniu - taka na 1.01, w lutym - taka, jak 2.01, w marcu - taka, jak 3.01 itd). Inna wersja mówi o tym, jakie będą dla nas kolejne miesiące: pogodne, pełne towarzyskich spotkań, z lekką nerwówką, spędzone na wyprawach, itp (styczeń - będzie taki jak 1.01, luty - jak 2.01, marzec - jak 3.01, itd.).
Zobacz także: Noworoczne postanowienia dla całej rodziny. 10 pomysłów na wspólne cele na 2025 rok