Przygotowania do świąt: jak zaplanować sobie pracę, żeby ze wszystkim zdążyć?

2015-11-08 13:53

Przygotowania do świąt to niemałe wyzwanie dla całej rodziny: wszyscy chcą zdążyć na czas i zależy im, by organizacja Bożego Narodzenia była dopięta na przysłowiowy ostatni guzik. Jak sobie z tym poradzić, gdy do zrobienia jest tak dużo: kupienie prezentów, przygotowanie potraw, sprzątanie domu? Przeczytajcie, jak zaplanować przygotowania do świąt!

święta, przygotowania

i

Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Przygotowania do świąt warto rozpocząć już w listopadzie.

Spis treści

  1. Przygotowania do świąt: lista zadań do wykonania
  2. Przygotowania do świąt: prezenty
  3. Przygotowania do świąt: sprzątanie i dekoracja domu
  4. Przygotowania do świąt: świąteczne menu

Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia wymagają niemałej organizacji - do zrobienia jest przecież wiele: sprzątamy dom, zastanawiamy się, jakie komu kupić prezenty, planujemy świąteczne menu. Jak z tym wszystkim zdążyć i odpowiednio zaplanować sobie pracę?

>>Pobierz również w wygodnym pliku PDF wybrane przez nas życzenia na święta>>

Przygotowania do świąt: lista zadań do wykonania

Najprostszym sposobem jest przygotowanie sobie wcześniej listy zadań do wykonania. Listę można tworzyć już od października i zapisywać na niej wszystko, co się nam w trakcie różnych czynności domowych przypomni. Na początku lista będzie więc dość chaotyczna, bo znajdą się na niej luźne zapiski, ale w listopadzie można starać się ją już uporządkować.

Najważniejsze punkty, które powinny się na niej znaleźć, to:

  •  prezenty
  • sprzątanie i dekoracja domu
  • pomysły na świąteczne menu

>>Przeczytaj również: Jak przekazać dziecku istotę świąt?>>

Przygotowania do świąt: prezenty

Dlaczego wśród najważniejszych elementów przygotowań do świąt należy wymienić prezenty? Każdy członek rodziny chce przecież otrzymać swój wymarzony prezent, dlatego warto poczynić starania, by tak właśnie się stało. Najpierw delikatnie wypytaj o podarunek zainteresowaną osobę. Jeśli w domu są dzieci, można zaproponować wcześniejsze napisanie listu do św. Mikołaja. Prezentów nie warto kupować na ostatnią chwilę, bo w tym czasie w sklepach trwa przedświąteczna gorączka, jest mnóstwo ludzi. Nie patrzymy wtedy na ceny, na to, co mogłoby uszczęśliwić bliską nam osobę, ale kupujemy często przypadkowe prezenty. Jeśli przygotujemy listę prezentów wcześniej, będziemy mieć szansę na większe rozeznanie, porównanie cen, zamówienie. Warto zastanowić się nad tym, czy nie zamówić niektórych prezentów przez internet. Ceny są tam dużo niższe, a mając sporo czasu na zakup, zdążymy dokładnie się wszystkiemu przejrzeć. Prezenty można wcześniej zapakować i przygotować do rozdania w wigilię.

>>Prezent na gwiazdkę dla męża: poznaj 10 propozycji>>

Przygotowania do świąt: sprzątanie i dekoracja domu

Kolejny punkt przygotowań do świąt to sprzątanie i dekoracja domu - do tego tematu nie musimy się dużo wcześniej przygotować. W każdej wolnej chwili można wykonywać po kolei różne czynności takie, jak mycie okien, pranie, porządki kuchenne. Jeśli podzielimy poszczególne czynności na kolejne weekendy albo wolne dni - okaże się, że obowiązków nie ma tak wiele. Nie warto czekać ze świątecznymi porządkami na ostatnią chwilę. Tuż przed świętami będzie się można poświęcić przyjemnościom, czyli dekorowaniu domu. Kupno choinki i ozdób, wykonanie stroików, pieczenie pierniczków to przyjemne i odprężające zajęcia. Można je robić razem z dziećmi, mając świadomość, że dom jest już przygotowany i wysprzątany.

>>Przeczytaj również, jak zaangażować dzieci w świąteczne przygotowania>>

Przygotowania do świąt: świąteczne menu

Na święta przygotowuje się tradycyjne potrawy, najczęściej co roku te same - bez wprowadzania zmian. Warto jednak przemyśleć, w jakiej kolejności można wszystko przygotować. Są potrawy, które mogą czekać na swój czas, a są takie, które trzeba przygotować dzień - dwa dni przed spożyciem. Piernik, pierniczki, suszone grzyby - to może poleżeć w chłodnym miejscu. Natomiast tuż przed świętami warto zająć się potrawami podawanymi na gorąco - kapustą z grzybami, pierogami, barszczykiem. Jeśli przygotowania do świąt zaczniemy od wcześniejszego planowania, grudzień nie będzie stresującym czasem. Oszczędzimy pieniądze i nie damy się ponieść świątecznej gorączce. Dobrze jest pamiętać, że pośpiech nie jest najlepszym doradcą, a przecież każdy z nas chciałby, by okres świąteczny był właściwie przeżyty i by świętowanie było czasem odpoczynku i cieszenia się z obecności bliskich osób.