Quilling - jak wykonać kartkę wielkanocną metodą quillingu?

2020-03-03 13:40

Quilling to coraz popularniejsza metoda ręcznego tworzenia ozdób, również tych wielkanocnych. Przeczytaj, na czym polega quilling i jak zrobić tą techniką kartkę wielkanocną. Podpowiadamy, jakich materiałów potrzebujesz i co trzeba zrobić, by wykonać piękną i oryginalną świąteczną kartkę.

Quilling

i

Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Quilling to łatwa i niedroga metoda wykonywania wielkanocnych ozdób.

Spis treści

  1. Jakie materiały będą potrzebne do kartki typu quilling?
  2. Quilling: krok po kroku

Quilling po angielsku znaczy "nawijać na piórko lub rurkę". W polskim tłumaczeniu można tę metodę nazwać papierowym filigranem. Zobacz, jak wykonać kartkę wielkanocną metodą quilingu.

Na czym polega quilling? Z wąskich pasków papieru zwiniętych w kształt spiralnej sprężyny tworzy się ozdoby. Jakie tylko nam się podobają. Paski formuje się poprzez zagniatanie zewnętrznych warstw papieru.

Według zasad quillingu przygotowane kształty trzeba następnie przykleić do wybranej powierzchni, np. kartki czy jajka, w prostopadłym położeniu. Przypuszcza się, że quilling ma swoje źródło w jubilerskiej metodzie filigranu.

Czytaj: Poznaj również 5 pomysłów na to, jak wykonać pisanki z dzieckiem!

Wielkanoc 2020: kiedy wypada? Jak obliczamy, kiedy wypadną święta?

Jakie materiały będą potrzebne do kartki typu quilling?

Zakup materiałów do wykonywania ozdób wielkanocnych metodą quillingu nie stanowi żadnego problemu. W internecie znaleźć można wiele sklepów, które sprzedają całe mnóstwo niezbędnych do pracy tą techniką produktów. Można je również znaleźć w niektórych sklepach stacjonarnych lub samodzielnie przygotować w domu.

Oto, co będzie ci potrzebne do wykonania kartki świątecznej za pomocą quillingu:

  • brystol - wybrany kolorystycznie, wielkościowo według własnego gustu, to on będzie pełnił funkcję naszej kartki wielkanocnej
  • klej do scrapbookingu (brzmi groźnie, ale musi to być po prostu klej z dzióbkiem na końcu)
  • paski do quillingu (można kupić je w specjalnym sklepie lub samodzielnie pociąć wzdłuż kolorowy papier, na elementy nie grubsze niż 0,5 mm)
  • długa wykałaczka lub specjalna igła do quillingu, na którą będą nawijane paski
  • nożyczki do ewentualnego przycinania pasków
  • linijka z kółkami o różnej średnicy (szablon do quillingu) - dzięki niej, skręcając np. kwiatki uzyskasz kształty o takiej samej średnicy

Warto dodać, że zakup produktów do quillingu wcale nie będzie droższy niż ich zamienniki. Specjalistyczna igła, paski (cały zestaw różnych kolorów) kosztują po 10-15 złotych. 

Czytaj: Jak wykonać świąteczną dekorację stołu - ocieplacz w kształcie zajączka!

Wielkanoc: zwyczaje i obrzędy, które powinno znać twoje dziecko

Wyświetl ten post na Instagramie.
#flowers #butterfly #quilling #handmade Post udostępniony przez Катерина (@quilling.my.stuff)

Quilling: krok po kroku

Metodą quillingu można formować dowolne kształty. Jednak technika ich wykonywania jest zawsze taka sama. Co robimy krok po kroku?

1. Okręcanie paska wokół igły

Aby stworzyć z pasków dowolny kształt, trzeba je najpierw odpowiednio przygotować. Bierzemy więc igłę do quillingu lub długą wykałaczkę i okręcamy wokół niej wybrany pasek papieru.

2. Umieszczenie paska w szablonie i sklejenie go

Gotowy pasek umieszczamy w szablonie, który wygląda jak duża linijka z kołami o różnych średnicach. Ręcznie dopasowujemy go tak, by uzyskać żądany kształt. Następnie sklejamy końcówkę paska.

3. Najpopularniejsze kształty

To już wszystko. Dzięki powyższym czynnościom uzyskaliśmy najpopularniejszy kształt w quillingu - spiralę zamkniętą. Może nam ona posłużyć jako kwiat, jajko, głowa - cokolwiek chcemy. Dzięki quillingowi można stworzyć jeszcze całą masę różnych innych wzorów. Oto najpopularniejsze z nich:

  • spirala otwarta: wykonujemy ją tak, jak spiralę zamkniętą, ale skręt puszczamy luźno, nie zamykamy go
  • spirala w kształcie serduszka: na jednym pasku zaznaczamy środek, po czym na każdym z dwóch końców zawijamy igłę - do środka - następnie puszczamy skręt
  • spirala w kształcie litery V: na jednym pasku zaznaczamy środek, po czym każdy z dwóch końców zawijamy na zewnątrz i puszczamy skręt
  • spirala w kształcie łezki: wystarczy wykonać spiralę zamkniętą, a następnie palcem wskazującym lub kciukiem rozwinąć ją w środku - każdą ze spiralek "pchamy" ku górze

4. Przyklejamy kształty do kartki

Gotowe kształty przyklejamy do kartki wielkanocnej. Warto dodać, że proste kształty, np. łodygi możemy uzyskać, okręcając delikatnie pasek wokół wykałaczki, zdejmując go z niej i przyklejając do kartki w żądanym położeniu.

Powodzenia podczas wykonywania świątecznych ozdób na Wielkanoc!