Nauczeni doświadczeniem, wiemy, że rodzinne spotkania nie są najlepszym momentem, aby dyskutować np. o polityce. Chociaż wciąż zdarzają się ciekawskie ciocie czy babcie, które marzą o kolejnych wnukach, również tematy dotyczące różnego rodzaju życiowych wyborów pojawiają się coraz rzadziej, a jak już się trafią, są błyskawicznie ucinane.
Polecany artykuł:
Pilnujemy się, jeśli chodzi o dorosłych, zapominamy się, gdy rozmawiamy z dziećmi. Jakby młodym ludziom można było powiedzieć wszystko. Nie można. Słowa mają moc, a nawet „zwykłe” życzenia mogą porządnie zaboleć.
Takich życzeń nie składaj dzieciom
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę na swoim instagramowym profilu @dajemydzieciomsile opublikowała wpis, w którym znalazły się przykłady życzeń, których nie należy składać dzieciom.
Niektóre „niewinne” życzenia mogą ranić dzieci i zepsuć atmosferę świąt
- czytamy na profilu FDDS.
Warto przyjrzeć się tym słowom, szczególnie przed Świętami, gdy mamy wiele okazji przekazać coś „miłego”. W cudzysłowie, bo to, co nam takim się wydaje, przez dziecko może być odbierane zupełnie inaczej.
Ten poradnik to coś, co powinni zobaczyć ci, którzy nie są na bieżąco, nie wiedzą, co dokładnie dzieje się w życiu młodego człowieka. Nieświadomie mogą trafić w czuły punkt, który zaboli na długo. Ale i ci, którym wydaje się, że wszystko o maluchu wiedzą, powinni zapoznać się z tymi antyprzykładami i wziąć je do serca.
Jakich życzeń nie składać dziecku? Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę podpowiada, aby nie były to te, które mogą m.in. wzbudzać poczucie winy, obniżać poczucie wartości czy brzmieć jako krytyka. Nie życzmy dziecku samych dobrych ocen, podpowiedzmy dziadkom, aby nie mówili wnukom, aby częściej ich odwiedzali.
Żebyś częściej przyjeżdzał/a do dziadka
Bądź grzecznym/ą chłopcem/dziewczynką
Byś nie sprawiał/a rodzicom problemów
- tego nie powinnyśmy mówić dzieciom.
Wszystkie antyprzykłady (i wytłumaczenie dlaczego to one są „anty”) znajdziesz w poście opublikowanym przez fundację:
Czego życzyć dzieciom na Święta?
Rodzice - i inni dorośli - nie zostali z samymi antyprzykładami. We wpisie znalazły się również wskazówki dotyczące tego, co mówić młodym ludziom. Warto zapamiętać jedno: jeśli nie wiemy, czego życzyć, po prostu zapytajmy dziecko, czego ono pragnie. I tego mu życzmy.
Pamiętajmy, że dziecięce głowy zapamiętują słowa, które mogą stać się pięknym wsparciem lub niepotrzebnym ciężarem
- podkreślono we wpisie.
Korzystając z okazji, przypomnę o rzeczach, o których powinnyśmy pamiętać podczas świątecznych rodzinnych spotkań (ale i na co dzień). Nie pozwalajmy na to, aby ktoś ośmieszał dziecko. „Zosia tak ładnie wygląda, nie mogłaś też założyć białej bluzki?” - to jedno ze zdań, które nie powinno paść. Rodzice powinni zadbać, aby młody człowiek czuł się bezpiecznie, komentowanie jego wyglądu (to i ubiór, ale i np. waga) jest czymś, co trzeba szybko uciąć. I stanowczo powiedzieć, że nikt sobie tego nie życzy.
Warto także pamiętać, że dziecko nie ma obowiązku, aby przytulać się do bliskich, całować ich. Nie zmuszajmy do tego malucha, nie mówmy, że komuś zrobić się przykro, jak tego nie zrobi. Skupmy się na tym, co chce młody człowiek i co on czuje, to najważniejsze.