Spis treści
- Zamiast pierogów z kapustą i grzybami… pierogi szpinakowe!
- Polski bigos w wersji dla najmłodszych – bigosik warzywny
- Mięsne placuszki zamiast pieczonych mięs czy wędlin
- Alternatywa dla kompotu z suszu
- Gofry – zamiast świątecznego makowca
Anna Rzeszotek, specjalista ds. żywienia w Nestlé Nutrition, podpowiada, jak w prosty sposób przygotować pyszne, świąteczne potrawy dla niemowlaka, by urozmaicić jadłospis dziecka.
Zamiast pierogów z kapustą i grzybami… pierogi szpinakowe!
dla dzieci po 11. m.ż.Aromatyczne, złociste pierogi z grzybami… któż ich nie lubi? Niestety nie powinno się ich podawać dzieciom poniżej 3 r.ż. Możesz za to przygotować równie smaczne, co pożywne pierogi szpinakowe!Do przygotowania będziesz potrzebowała:
- ½ szklanki Kleiku kukurydzianego Nestlé,
- 1 i ½ szklanki mąki, łyżeczki oleju, wody, 150g ugotowanego i utartego szpinaku oraz jednego jajka.
Kleik uzupełnij wodą (zgodnie z instrukcją na opakowaniu), wymieszaj, dodaj olej i mąkę, zagnieć ciasto. Następnie je rozwałkuj, uformuj placuszki. Na każdy placuszek połóż szpinak utarty z jajkiem i zaklej. Wrzuć na wrzącą wodę i gotuj ok 5-8 minut, aż do wypłynięcia pierożków. Pierożki najlepiej podawać świeżo ugotowane.
Polski bigos w wersji dla najmłodszych – bigosik warzywny
(dla dzieci po 1. r.ż.)
Gdy cała rodzina będzie się zajadać tradycyjnym, polskim bigosem, Twój maluch również może skosztować tego specjału w zmodyfikowanej formie.Do przygotowania warzywnego bigosiku będziesz potrzebowała:
- 40 dag ziemniaków,
- 35 dag marchwi,
- 35 dag białej kapusty,
- 10 dag cebuli,
- 10 dag selera,
- ½ łyżki mąki i ziół do smaku.
Obierz ziemniaki, marchew i seler, umyj i pokrój w grubą kostkę. Kapustę i cebulę oczyść i pokrój w piórka. Warzywa wymieszaj z przyprawami, zalej niewielką ilością wody i ugotuj. Następnie dodaj zioła i wszystko zagotuj. Aby bigosik był bardziej syty, możesz do niego dodać pokrojone w kostkę paróweczki drobiowo – cielęce Gerber DoReMi.
Mięsne placuszki zamiast pieczonych mięs czy wędlin
(dla dzieci po 10. m.ż.)W pierwszy i drugi dzień świąt na polskich stołach królują mięsa, dlatego też nie może ich zabraknąć na talerzu Twojej pociechy. Aby przygotować mięsne placuszki potrzebujesz tylko 4 składników:
- 2 łyżeczek wody,
- 1 łyżeczki kaszki Nestlé Sinlac,
- 3 czubatych łyżek mielonego, gotowanego indyka, ewentualnie mąki ryżowej.
Kaszkę Nestlé Sinlac połącz z wodą, dodaj mięso i zagnieć. Z masy uformuj 6 małych płaskich kotlecików. Można obtoczyć je w mące ryżowej. Kotleciki możesz upiec w piekarniku. Porcja na jeden obiadek dla dziecka po 10. miesiącu życia to 1-2 takie kotleciki, a do tego jarzynki. Możesz podać np. brokuły lub marchewkę Gerber w słoiczku.
Alternatywa dla kompotu z suszu
Nie każde dziecko lubi specyficzny, intensywny smak kompotu z suszu. Dla takiego malucha możemy przygotować kompocik na bazie soku Bobo Frut jabłko, gruszka czy Bobo Frut jabłko, morela, dynia. Do gotowego soczku możesz wkroić podgotowane jabłuszka i gruszkę. Dzięki temu twój kompocik będzie jeszcze bardziej aromatyczny, a po jego wypiciu, miękkie owoce możesz podać dziecku łyżeczką.
Gofry – zamiast świątecznego makowca
(dla dzieci po 1. r.ż.) Słodkie ciasta oblane lukrem, z zawartością dużej ilości masła czy margaryny zdecydowanie nie są odpowiednie dla najmłodszych smakoszy. Pyszną alternatywą mogą być gofry. Do ich przygotowania potrzebujesz:
- 5 miarek mleka Nestlé Junior,
- 150 ml wody,
- 10 łyżek kleiku kukurydzianego Nestlé,
- 1 płaskiej łyżeczki proszku do pieczenia,
- 2 łyżeczek cukru lub kakao.
Przygotuj mleko Nestlé Junior wg. zaleceń na opakowaniu, w proporcji 5 miarek na 150 ml wody. Do mleka dodaj Kleikkukurydziany Nestlé i proszek do pieczenia, dokładnie wymieszaj. W gofrownicy wypiecz gofry i gotowe! Gofry możesz podawać np. z musem Gerber z owocami leśnymi i jogurtem. Pamiętaj – najważniejsza jest pomysłowość i dobra jakość produktów!