Przyzwyczajeni, że w Polsce obrączkę nosi się na prawej dłoni, możemy być zaskoczeni, oglądając amerykańskie filmy. To na nich możemy najczęściej obserwować, że małżonek nakłada obrączkę na lewą dłoń swej wybranki. Podobnie jest we Francji, Egipcie, Irlandii, Szwecji, Kanadzie i Brazylii.
Jak się jednak okazuje, w Polsce również panował kiedyś taki zwyczaj. Obecnie nie jesteśmy jednak jedynym krajem, który ma taką tradycję. Poza Polską obrączkę nosi się na prawej dłoni w Hiszpanii, Niemczech, Bułgarii, Grecji, a także w Wenezueli.
Wyjaśniamy, skąd wziął się zwyczaj noszenia obrączki na lewej lub prawej dłoni i od czego to wszystko się zaczęło.
Czytaj również: Dziecko przed ślubem? Ksiądz na TikToku odpowiada i od razu zbiera gromkie brawa od obserwatorów
Spis treści
- Zwyczaj znany już w starożytności
- Dlaczego w Polsce nosi się obrączkę na prawej dłoni?
- A jak jest z pierścionkiem zaręczynowym?
Zwyczaj znany już w starożytności
Zwyczaj zakładania obrączki jako symbolu małżeństwa i nieśmiertelnej miłości, jest znany od starożytności.
Wówczas ludzie wierzyli, że na czwartym palcu lewej dłoni mieści się żyła miłości, która prowadzi prosto do serca.
To stąd wziął się zwyczaj noszenia obrączki na serdecznym palcu lewej dłoni. Uważano, że dzięki temu związek jest mocniejszy, a uczucie trwalsze.
Dlaczego w Polsce nosi się obrączkę na prawej dłoni?
Przez wieki również w Polsce obrączka była noszona na lewej dłoni. Do zmiany tej tradycji doszło w naszym kraju ze względu na krwawą historię powstania styczniowego. Na początku lat sześćdziesiątych XIX wieku, podczas starć przeciwko Imperium Rosyjskiemu, zginęło wielu Polaków.
Wówczas na znak żałoby narodowej ku pamięci wszystkich osób, które poświęciły się dla kraju, obrączki przeniesiono na prawą dłoń. Dzięki temu symbol noszenia obrączki zyskał bardziej doniosłe znaczenie. Zwyczaj ten szybko się upowszechnił i tak już zostało.
Co ciekawe w dzisiejszych czasach przeniesienie obrączki z kolei na lewą dłoń jest symbolem żałoby po zmarłym małżonku lub małżonce.
A jak jest z pierścionkiem zaręczynowym?
Według tradycji pierścionek zaręczynowy powinno nosić się na prawej dłoni na serdecznym palcu. W przyszłości jego miejsce powinna zająć obrączka, a on sam może zostać przełożony na serdeczny palec lewej dłoni.
Zdarza się jednak i tak, że pierścionek zaręczynowy pozostaje na tym samym palcu, co obrączka.
Czytaj również: Rocznice ślubu — nazwy. Co oznaczają nazwy rocznic ślubu?