Spis treści
- Wigilia i Boże Narodzenie: skąd się wzięły w Polsce pierniki?
- Wigilia i Boże Narodzenie: jakie właściwości mają pierniki?
Pierniki uwielbiamy za ich zapach i smak, które tak bardzo kojarzą się nam ze świętami Bożego Narodzenia. Jak to się stało, że pierniki pojawiły się w Polsce, jakie mają właściwości i jakie są rodzaje pierników?
>>Przeczytaj również: Jak zrobić lukier do pierniczków?>>
Wigilia i Boże Narodzenie: skąd się wzięły w Polsce pierniki?
Pierniki poznaliśmy w średniowieczu. W polskich źródłach po praz pierwszy wspomina się o wytwórcach pierników w XIV wieku. Według legend na świecie zaczęto je wyrabiać w Holandii lub na Bliskim Wschodzie - odległość między tymi miejscami jest ogromna, więc niczego nie da się stwierdzić z całą pewnością. Wiadomo natomiast, że polskie słowo "piernik" pochodzi od wyrazu "pierny", czyli pieprzny. Warto dodać, że w średniowieczu tym mianem określano wszelkie egzotyczne i nieznane wcześniej w Polsce produkty. Wieki temu pierniki spożywano jako... zakąskę do wódki, a dziś stanowią jedną z głównych atrakcji kulinarnych Bożego Narodzenia.
>>Zapoznaj się również z przepisem na pyszny świąteczny piernik!>>
Wigilia i Boże Narodzenie: jakie właściwości mają pierniki?
Pierniki, jak wiele innych bożonarodzeniowych przysmaków, są bardzo kaloryczne. 100 g ciasta dostarcza około 350 kcal. Pamiętajmy jednak, że święta są także po to, by zjeść trochę więcej niż zazwyczaj, a i samo ciasto nie ma wyłącznie tuczących właściwości. Zawiera m. in. miód, hamujący rozwój bakterii, wirusów i grzybów, jajka z ksantofilem i lanoliną, kakao, bakalie i przyprawy, z których każda ma dobroczynne właściwości. Dlatego w Boże Narodzenie warto sobie pozwolić choć na kawałek piernika.
Zapoznajcie się również z naszą galerią, w której prezentujemy, jak zrobić słynnego piernikowego Ciasta ze Shreka!
>>Przeczytaj również: Poznaj 5 pysznych przepisów na słodkie święta!>>
www.dlarodzinki.pl