Boże Narodzenie i Wigilia w ciąży to wyzwanie. W kuchni aż kłębi się od wspaniałych aromatów: ciasta, korzeni, wanilii i pieczonych mięs, a ty jesteś w ciąży i powinnaś uważać na to, co jesz.
Co możesz zjeść w Wigilię w ciąży?
Choć zdecydowanej większości rzeczy możesz spróbować, to niektóre dania powinnaś zjesć w bardzo niewielkiej ilości. Tradycyjna polska kuchnia nie jest, niestety, ani niskokaloryczna, ani lekka. Proponujemy, aby ciężarna kobieta w wigilię kontrolowała, to, co je. Wtedy nie będzie musiała płacić za święta przejedzeniem i niestrawnością. Co może jeść kobieta w ciąży na Wigilię? Jak się okazuje, Wigilia dla ciężarnych to większe pole do ucztowania. Wigilia a karmienie piersią - to dopiero spore ograniczenia.
Spis treści
- Co możesz zjeść w Wigilię w ciąży?
- Wigilia w ciąży - jedz z umiarem
- Potrawy wigilijne w ciąży
- Ciąża a potrawy wigilijne - delektuj się każdym kęsem
- Wigilia w ciąży. Co na pewno pomoże?
Wigilia w ciąży - jedz z umiarem
- Przed ucztą lepiej nie omijaj posiłków, nie głodź się, bo wtedy z pewnością pochłoniesz podwójne porcje.
- Zjedz coś lekkostrawnego, np. jogurt, kanapkę z chudą wędliną, zupę jarzynową.
- Pij dużo wody.
- Na przyjęciu nie rzucaj się na pierwsze danie, nawet gdy za nim przepadasz. Będzie jeszcze dużo innych potraw.
- Aby uniknąć dokładki, jedz powoli – po to, by twój talerz nigdy nie był pusty.
- Kosztuj wszystkiego, ale naprawdę po trosze.
- Na przyjęciu bufetowym korzystaj z małych talerzyków – porcje będą wydawały się na nich duże i zjesz mniej.
Potrawy wigilijne w ciąży
Karp w ciąży
Nie przesadzaj z potrawami smażonymi (również na oleju), ponieważ mogą nasilić objawy niestrawności towarzyszące ciąży – uczucie ciężkości, wzdęcia, nadmiar gazów. Jeśli zjesz smażoną rybę, nie jedz odsmażanych pierogów. Karpia smażonego zastąp karpiem w galarecie, rybą duszoną lub pieczoną w folii. Nie objadaj się śledziami ociekającymi oliwą, bo też są ciężkostrawne. Godna polecenia jest natomiast tradycyjna ryba po grecku, przyrządzona z ryby gotowanej, którą przekłada się marchewką, pietruszką, selerem.
Pierogi z kapustą i grzybami w ciąży
Suszone grzyby nie zawierają istotnych składników odżywczych, za to zalegają w żołądku od 12 do 14 godzin. Jeśli więc zjesz już pierogi z kapustą i grzybami zrezygnuj z kapusty wigilijnej, która też je zawiera, albo z zupy grzybowej.
Zupa grzybowa w ciąży
Zupe grzybowa nie należy do dań polecanych ciężarnym. Oprócz tego, że same grzyby są ciężkostrawne, to zazwyczaj zupę grzybową zabiela się śmietaną, która jeszcze bardziej utrudni ciężarnej trawienie.
Bigos w ciąży
W ciąży uważaj na potrawy z kapustą, fasolą, grochem. Jeśli do tej pory czułaś się po nich dobrze, nie musisz sobie ich odmawiać, ale jedz z umiarem. Kapusta z grzybami jest ciężkostrawna, a z grochem ma właściwości wzdymające, zaś tradycyjny bigos z mięsem i kiełbasą jest dodatkowo tłusty i dostarcza sporo kalorii.
Kompot z suszu w ciąży
Unikaj ostrych przystawek i przypraw – mogą podrażnić przewód pokarmowy i potęgować zgagę. Zdecyduj się na jedną słodką potrawę – kompot z suszu albo ciasto.
Makówki i makowiec w ciąży
Mak podobnie jest grzyby, bardzo długo się trawi. Jeśli więc masz do wyboru inne ciasto lub nie ciągnie cię bardzo do słodkiego, to lepiej zrezygnuj w ciąży z makowca.
Pierniki w ciąży
Desery i słodycze sprzyjają nadkwasocie, a słodzone napoje gazowane dodatkowo powodują wzdęcia. Z dietetycznego punktu widzenia nie ma jednak większych przeciwwskazań do spożycia słodyczy, jednak warto pamiętać, że dostarczają one zbędnych kalorii, które lubią odłożyć się tu i ówdzie.
Czytaj: Produkty zakazane w ciąży: zobacz, czego nie wolno jeść w ciąży
Jak obchodzi się święta Bożego Narodzenia w innych krajach?
Paznokcie świąteczne: wzory paznokci na Boże Narodzenie
Ciąża a potrawy wigilijne - delektuj się każdym kęsem
Dokładnie gryź, żeby do żołądka trafiła dobrze rozdrobniona miazga, co ułatwi dalsze trawienie. Pij dużo wody, ale w przerwach między jedzeniem – to poprawi pracę przewodu pokarmowego. Jeśli będziesz jeść powoli, do mózgu wcześniej dotrze sygnał, że już masz dosyć.
Wigilia w ciąży. Co na pewno pomoże?
Jednym z ważnych, choć niedocenianych sposobów na to by Wigilia w ciąży była udana, jest odpowiedni strój. Wybierz legginsy i sweter oversize, albo dzianinową sukienkę. Coś, co nie będzie ograniczało ci ruchów. W komforcie ciężarnej podczas wigilijnej kolacji zdecydowanie pomoże też odpowiednie doprawianie potraw. Upewnij się, że zawierają majeranek czy kminek, które zapobiegają wzdęciom. O czym jeszcze warto pamiętać?
Nie psuj sobie humoru
Rodzinne biesiadowanie ma być przyjemnością. Dlatego nie ma sensu analizować zawartości tłuszczu w każdym daniu. Dyskomfort psychiczny nie tylko popsuje święta, ale też niekorzystnie wpłynie na trawienie. Wiadomo, że stres zaburza wydzielanie kwasów trawiennych, pracę mięśni i żołądka, a to grozi bolesnymi skurczami oraz prowadzi do wzdęć.
Z drugiej strony jednak lekkomyślne opychanie się bez umiaru smakołykami może zaowocować uczuciem cegły w żołądku, bólem brzucha i sennością.
To rzeczywiście może popsuć przyjemność świętowania. Przecież chcesz spędzić święta w nastroju naprawdę doskonałym. Dlatego zachowaj przy stole zdrowy rozsądek.
Udzielaj się towarzysko
- Gdy zajmiesz się ciekawą konwersacją, zjesz mniej, bo na czas rozmowy przerwiesz jedzenie. Dyskutowanie w czasie konsumpcji nie służy trawieniu, bo z kolejnymi kęsami połyka się nadmiar powietrza, a to może prowadzić do wzdęć.
- Nie przejadaj się, odejdź od stołu z poczuciem niedosytu, pobaw się z dziećmi, zajmij rozmową – widok potraw wzmaga apetyt.
- Gdy się śmiejesz, pracują prawie wszystkie mięśnie, a głównie brzucha. Dlatego śmiej się do woli, ale między posiłkami, żeby się nie zachłysnąć i nie nałykać powietrza.
Wyjdź na spacer w święta
Między posiłkami warto wyjść na spacer – po powrocie zasiądziesz do stołu z lżejszym żołądkiem. Wracając z przyjęcia, przejdź się choć kwadrans. Unikniesz przykrych objawów przejedzenia i będziesz lepiej spała.
Czytaj: Jak zrobić świąteczne potrawy bez uczulających produktów?
Świąteczne filmy: top 10 filmów na święta
Prezenty gwiazdkowe: 10 rad czego NIE kupować mężczyźnie pod choinkę!
miesięcznik "M jak mama"