10 zdań, które pomogą ekspresowo się pogodzić. Ekspertka wyjaśnia, dlaczego

2025-04-22 13:04

Kłótnie w związku to coś, co po prostu się zdarza. Choć są pary, które utrzymują, że nigdy się nie kłócą, dobrze wiedzieć, jak w razie czego zażegnać spór. Według psychologów istnieje 10 zdań, które naprawdę pomagają zażegnać kłótnię.

10 zdań, które pomogą ekspresowo się pogodzić. Ekspertka wyjaśnia dlaczego

i

Autor: Getty Images

Według ekspertów kłótnia w związku nie musi oznaczać nic złego. I że jest to w pewnym sensie jedno z najbardziej naturalnych zjawisk między dwojgiem ludzi. Ważne jest jednak, by potrafić się pogodzić. 

Pokłócić się to żadna sztuka...

Podobno nie sztuką jest się pokłócić, ale sztuką jest się pogodzić. Psycholog Diana Zalewska z myślą o wszystkich parach, które się kłócą, przygotowała 10 zdań "na zgodę". Zdaniem ekspertki to właśnie one działają najlepiej i najszybciej.

Przy każdym z tych zdań zamieściła też wyjaśnienie, dlaczego właśnie te słowa mają moc. Co więcej, jej propozycje "na zgodę" spokojnie mogą usłyszeć nawet dzieci. W ten sposób same nauczą się, że czasem wystarczy po prostu odrobina dobrej woli i że... wszystko dobre, co się dobrze kończy.

Jak przerwać kłótnię? Sprawdź, dlaczego tych 10 zdań może pomóc najlepiej

By zażegnać kłótnię w związku, zdaniem psycholożki ważne jest, by bliska nam osoba wiedziała, że naprawdę jest dla nas ważna. Bez względu na przedmiot czy okoliczności sporu. Dlatego, dobrze jest upewnić partnera lub partnerkę, że:

  •  zależy ci nie na podziale, a na jedności, co wyrazisz słowami: „Nie chcę, żebyśmy czuli się po przeciwnych stronach – chcę, żebyśmy stawili temu czoła razem.”
  • wygrana kłótnia to taka, która się kończy zgodą: „Jesteś dla mnie ważniejszy niż posiadanie racji i nie chcę, żeby ta kłótnia nas podzieliła.” 
  • bierzesz odpowiedzialność za to, że nieświadomie skrzywdziłaś: „Nie chciałam Cię zranić i źle mi z tym, wiedząc, że to zrobiłam.”
  • związek jest dla ciebie najważniejszy: „Słyszę Cię i kocham Cię. Twoje uczucia są dla mnie zrozumiałe i ważne.”
  • ważniejsza od własnego ego, jest wasza więź: „Kocham Cię bardziej niż to jak bardzo chcę bronić własnego zdania”.
  • przyznajesz się do błędu i bierzesz za to odpowiedzialność: „Masz rację. Dałam się ponieść emocjom i posunęłam się za daleko.”
  • potrzebujesz znów emocjonalnego współbrzmienia z partnerem: „Widząc ból w Twoich oczach, zdaję sobie sprawę, jak bardzo muszę zwolnić i Cię wysłuchać.” albo „Nie chcę, żeby między nami była ta emocjonalna odległość. Jesteś dla mnie zbyt ważny.”
  • okazujesz skruchę i zależy ci na tym, by było tylko lepiej: „Nienawidzę, że to powiedziałam – chciałabym to cofnąć. Proszę, wybacz mi.”
  • rozumiesz, jak twoje słowa wpłynęły na poczucie bezpieczeństwa: „Żałuję słów, które wypowiedziałam, ale jeszcze bardziej – żałuję, że sprawiłam, że poczułaś się ze mną niebezpiecznie.”
M jak Mama Google News