Tkwiąc w toksycznym związku, nie od razu widzimy, że nasz partner próbuje nami manipulować. Wzbudza poczucie winy słowami, przez które rzeczywiście czujemy się winne. Zaczynamy się zastanawiać, czy oby na pewno wszystko zrobiłyśmy tak, jak należy.
Słysząc te zdania z ust partnera, należy zachować czujność. Słowa partnera, który chce manipulować poprzez wywieranie poczucia winy to narzędzia kontroli. Każde z nich jest starannie dobrane, aby wywołać pożądane emocje.
Tak możesz się im przeciwstawić.
Zobacz także: Nie mów tak do dziecka. W ten sposób wychowasz kłamczucha i manipulanta
Spis treści
- „Po tym wszystkim, co dla ciebie zrobiłem…”
- „Przesadzasz”
- „Zawiodłem się na tobie”
- „Myślałem, że ci na mnie zależy”
„Po tym wszystkim, co dla ciebie zrobiłem…”
Klasyczna metoda partnera, który chce wzbudzić poczucie winy, przywołując wszelkie poświęcenia i przysługi. Słowami tymi sugeruje wręcz, że kobieta jest mu coś winna. Tak bardzo bowiem się starał, tyle zrobił, a ona chce odejść? Partnerka może mieć teraz poczucie, że ma dług do spłacenia.
Chcąc się przeciwstawić takiemu wzbudzaniu poczucia winy, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy tym przysługom i poświęceniu partnera stawiane były jakiekolwiek warunki. Jeżeli nie, nie powinny się one wiązać z żadnymi oczekiwaniami.
Istotne jest także, aby zachować spokój podczas rozmowy i rzeczowo wyjaśnić, że niczego nie jest się winnym tej drugiej stronie.
Warto również nie ulegać emocjom, które chce w nas wzbudzić partner.
„Przesadzasz”
Jedno słowo, które neguje całkowicie uczucia i emocje drugiej strony. Partner tym prostym zwrotem stawia siebie po stronie tej bardziej racjonalnej, która zawsze zachowuje zdrowy rozsądek. Tymczasem kobieta, jak zwykle wymyśla, kieruje się uczuciami i tak naprawdę nie wie, co mówi.
Jedno słowo „przesadzasz”, a sprawia, że partnerka wątpi w swój osąd, podporządkuje się, bo co ona tam może wiedzieć. Pomyliła się, jak zawsze błędnie oceniła sytuacje, a przecież on wcale nie wrócił późno i wcale nie wypił tak dużo, jak jej się wydaje.
Słysząc słowo „przesadzasz” każda kobieta powinna zachować czujność, ale przede wszystkim pewność i wiarę we własny instynkt. Istotne jest jednak, aby samej zachować spokój i podkreślić, że „moje uczucia są ważne”.
„Zawiodłem się na tobie”
Słysząc to zdanie, możemy mieć poczucie, że rozczarowaliśmy osobę, która wiele dla nas znaczy. Tymczasem ona sama próbuje zadać nam cios prosto w serce, aby zasiać niepewność i poczucie winy.
Chcąc się przeciwstawić próbie wywołania negatywnych emocji, trzeba przeanalizować, czy rzeczywiście nasze zachowanie mogło rozczarować partnera i czy jest ono uzasadnione. Warto zastanowić się, czy partner nie chce szantażem emocjonalnym wzbudzić poczucia winy, aby osiągnąć jakieś własne korzyści.
„Myślałem, że ci na mnie zależy”
Tymi słowami partner może próbować odwrócić uwagę od działania, które ewidentnie nie jest dla niego korzystne. Może również oczekiwać, że zmienisz zdanie, gdy usłyszysz, że w jego odczuciu sprawia ono, że nie okazujesz mu tym ani troski, ani miłości. Chce by, to kobieta ustąpiła, przyznała, że rzeczywiście źle się zachowała i nie okazała odpowiedniego wsparcia.
Słysząc takie słowa, warto utwierdzić ją w swoich uczuciach, ale nie kosztem automatycznej zgody na wszystko i akceptacji jego pragnień. Nie zawsze musicie się we wszystkim zgadzać. Odmienne spojrzenie na dany problem nie powinno być wykorzystywane do oskarżania, że drugiej stronie już tak mocno nie zależy.
Techniki wzbudzające w partnerce lub partnerze poczucia winy nie sprzyjają budowaniu mocnego i pewnego związku.
Źródło: awarenessact.com
Czytaj także: Przemoc emocjonalna to nie tylko słowa. Po tym rozpoznasz, czy tkwisz w toksycznym związku
5 typowych zachowań, które mogą zniszczyć związek. Unikaj ich jak ognia