ANTYKONCEPCJA dla karmiącej mamy

2013-10-23 18:48

W czasie laktacji łatwo możesz zajść w kolejną ciążę, jeśli nie będziesz się zabezpieczać. Oto najlepsze metody antykoncepcji na czas karmienia.

Seks po porodzie

i

Autor: _photos.com|photos.com Seks po porodzie: najczęstsze pytania o współżycie po urodzeniu dziecka

Spis treści

  1. Metoda antykoncepcji: tabletki jednoskładnikowe (minipigułki)
  2. Metoda antykoncepcji: zastrzyk domięśniowy
  3. Metoda antykoncepcji: domaciczna wkładka hormonalna
  4. Metoda antykoncepcji: wkładka domaciczna z miedzią
  5. ANTYKOCEPCJA PO PORODZIE: jakie metody antykoncepcyjne są BEZPIECZNE i zalecane w trakcie karmienia piersią

Gdy po połogu powrócisz do współżycia, jak najszybciej pomyśl o skutecznym zabezpieczeniu przed ciążą. Bo choć laktacja zmniejsza płodność, to zwykle jednak nie znosi jej całkowicie. Lepiej nie wierzyć w szczęśliwy traf i zaufać sprawdzonej antykoncepcji. Pamiętaj jednak, że podczas karmienia piersią nie możesz stosować hormonalnych środków antykoncepcyjnych zawierających estrogeny (np. dwuskładnikowe tabletki, plastry na skórę, pierścienie dopochwowe). Estrogeny hamują działanie prolaktyny, przez co zmniejsza się ilość mleka w piersiach i staje się ono mniej wartościowe: niższe jest stężenie białka i tłuszczu. Na dłuższą metę nie polecamy też takich doraźnych środków, jak prezerwatywy, kapturki zakładane na szyjkę macicy czy globulki plemnikobójcze – to metody mało komfortowe i często zawodne: mają najwyższy wskaźnik Pearla. Przypomnijmy, że wskaźnik Pearla jest to liczba ciąż, która wystąpiła u stu kobiet stosujących daną metodę antykoncepcji przez 12 miesięcy. Jeżeli wskaźnik Pearla dla danego środka antykoncepcyjnego wynosi 2 – oznacza to, że w ciągu jednego roku dwie ze stu stosujących go kobiet zaszły w ciążę, wskaźnik 0,2 – to tylko dwie ciąże na tysiąc kobiet. Biorąc pod uwagę powyższe fakty, polecamy cztery wymienione poniżej metody antykoncepcji. Przeanalizuj informacje zawarte w tabeli i – wraz z lekarzem – wybierz metodę najlepszą dla siebie.

Metoda antykoncepcji: tabletki jednoskładnikowe (minipigułki)

Nazwa produktu: Cerazette, Azalia

Jak to działa: Zawierają tylko syntetyczny progesteron, nie mają w składzie estrogenu. Zapobiegają owulacji i zwiększają gęstość śluzu szyjkowego, uniemożliwiając plemnikom dostęp do macicy.

Stosowanie: W opakowaniu jest 28 tabletek, które trzeba przyjmować codziennie, bez przerwy między kolejnymi opakowaniami. Pierwszą tabletkę przyjmuje się pierwszego dnia miesiączki lub między 21. a 28. dniem po porodzie.

Wskaźnik Pearla: 0,5-5

Zalety: Nie trzeba ich przyjmować regularnie co do godziny (dotyczy tylko Cerazette – tu możliwa jest nawet 12-godzinna tolerancja). Łagodzą bóle menstruacyjne, często powodują zupełny zanik miesiączki, co dla wielu kobiet jest zaletą.

Wady: Na początku mogą wystąpić: wahania nastroju, spadek libido, bóle głowy, nudności, trądzik, przyrost wagi, długie i nieregularne miesiączki. Małe ilości leku mogą być w pokarmie (niczym to nie grozi).

Cena: 30–40 zł za opakowanie (28 szt.)

Przeciwwskazania: Ciąża, uczulenie na dezogestrel, choroby wątroby, choroby układu krążenia, zakrzepica, przebyty rak piersi, przebyta żółtaczka, niezdiagnozowane krwawienia z pochwy.

Metoda antykoncepcji: zastrzyk domięśniowy

Nazwa produktu: Depo-Provera

Jak to działa: Zawiera progestagen – hamuje owulację oraz rozrost błony śluzowej macicy, uniemożliwiając implantację ewentualnego zarodka.

Stosowanie: Zastrzyk wykonuje lekarz (lub pielęgniarka) w ciągu pierwszych pięciu dni cyklu. Można go przyjąć po upływie sześciu tygodni od porodu. Zabezpiecza przed ciążą przez 12 tygodni.

Wskaźnik Pearla: 0,2

Zalety: Nie trzeba o nim pamiętać codziennie, działa od razu po podaniu, wstrzymuje miesiączkę, hamuje rozwój komórek rakowych piersi, zmniejsza endometriozę, jest niedrogi.

Wady: Może wywołać przygnębienie, mdłości, przyrost wagi. Bezpłodność i skutki uboczne utrzymują się do 6–8 miesięcy od iniekcji. Długie stosowanie zwiększa ryzyko osteoporozy.

Cena: ok. 40 zł za jeden zastrzyk

Przeciwwskazania: Ciąża, choroby wątroby, przebyta cukrzyca ciążowa, skłonność do depresji, krwawienia z pochwy o nieznanej przyczynie.

Metoda antykoncepcji: domaciczna wkładka hormonalna

Nazwa produktu: Mirena

Jak to działa: Zawiera hormon z grupy progestagenów, który powoduje zmiany w śluzówce macicy, zagęszcza śluz szyjkowy, zmniejsza ruchliwość plemników, niekiedy hamuje też owulację.

Stosowanie: Wkładkę zakłada do macicy (i usuwa) lekarz ginekolog. Ma ona pojemniczek, z którego hormon uwalnia się stopniowo aż przez pięć lat. Mirenę można założyć najwcześniej sześć tygodni po porodzie, najlepiej podczas miesiączki.

Wskaźnik Pearla: 0,2-0,3

Zalety: Działa długookresowo (pięć lat), ale można ją wyjąć w każdej chwili – płodność wraca w ciągu miesiąca. Jest bardzo skuteczna, zazwyczaj wstrzymuje miesiączkę.

Wady: W pierwszych miesiącach mogą wystąpić dłuższe i obfitsze krwawienia, częste plamienia.

Cena: ok. 600 zł

Przeciwwskazania: Infekcje dróg rodnych, ciąża, niewyjaśnione krwawienia z dróg rodnych, choroby wątroby, choroby przenoszone drogą płciową.

Metoda antykoncepcji: wkładka domaciczna z miedzią

Nazwa produktu: np. Copper T 380A, Multiload Cu375, Nova T 380

Jak to działa: Redukuje liczbę plemników docierających do komórki jajowej i zmniejsza ich zdolność przeżycia, uniemożliwia implantację zarodka w ścianie macicy.

Stosowanie: Wkładkę zakłada lekarz po upływie trzech miesięcy od porodu, zwykle w czasie miesiączki. Po każdej miesiączce należy sprawdzać jej umiejscowienie przez kontrolę nitek wystających z szyjki macicy.

Wskaźnik Pearla: 0,3-08

Zalety: Działa bardzo długo – około pięciu lat, nie wymaga codziennej uwagi, jest bardzo skuteczna, nie zawiera hormonów, płodność powraca od razu po usunięciu wkładki.

Wady: Aplikacja może być bolesna, w pierwszych cyklach często występuje ból podbrzusza i obfite krwawienia miesiączkowe.

Cena: 45-120 zł

Przeciwwskazania: Uczulenie na miedź, obfite miesiączki, mięśniaki macicy, choroby przenoszone drogą płciową.

ANTYKOCEPCJA PO PORODZIE: jakie metody antykoncepcyjne są BEZPIECZNE i zalecane w trakcie karmienia piersią

Jak szybko po porodzie kobieta może zajść w kolejną ciąże? Jakie metody antykoncepcyjne zalecane są kobietom w trakcie laktacji? Czy młoda mama może korzystać z tych samych środków antykoncepcyjnych, z których korzystała przed ciążą? Czy hormony z pigułek antykoncepcyjnych dostają się do mleka matki i mogą zaszkodzić dziecku? Na te pytania odpowie ginekolog.

miesięcznik "M jak mama"