Spis treści
- Czym jest białe małżeństwo?
- Jakie są przyczyny białych małżeństw?
- Czy białe małżeństwo ma sens?
- Na jakie problemy narażone są białe małżeństwa?
- Co oznaczają nazwy rocznic ślubu? WIDEO
Z artykułu dowiesz się:
- Czym jest białe małżeństwo?
- Jakie sa przyczyny białych małżeństw?
- Czy białe małżeństwo ma sens?
- Na jakie problemy narażone są białe małżeństwa?
Czym jest białe małżeństwo?
Białe małżeństwo nie jest oficjalnym terminem, dlatego nie spotkamy go w żadnym urzędowym nazewnictwie. Nazwa ta pochodzi od koloru białego, symbolizującego dziewictwo. Nie jest niczym nowym – z historii znane są przykłady białych małżeństw, zawieranych przez wpływowe i majętne osoby (związek taki tworzyli np. Bolesław V Wstydliwy i Święta Kinga).
W naszych czasach białe małżeństwa to dla wielu osób temat mocno kontrowersyjny. Bo jak zrozumieć fakt, że dwoje dorosłych ludzi mieszka ze sobą z własnego wyboru i nie uprawia seksu w czasach, kiedy jest on wszechobecny – pojawia się w filmach, książkach, reklamach?
Jeszcze jakiś czas temu sądzono, że białe małżeństwa to po prostu małżeństwo z rozsądku - związek bez miłości, formalizowany przez dwoje ludzi z powodów finansowych lub wizerunkowych. Prawda jest jednak zupełnie inna: w białych związkach żyją ludzie, którzy żywią do siebie gorące nieraz uczucia, lecz nie są w stanie uprawiać seksu.
Tymczasem przyczyn tego, że dwoje dorosłych ludzi całkowicie rezygnuje ze współżycia, a mimo to nadal dzielą łóżko i trzymają ubrania w tej samej szafie, jest wiele, a takich związków – więcej, niż mogłoby się wydawać.
Czytaj:
Partnerstwo po ślubie - jak nie doprowadzić do rywalizacji w małżeństwie
Dyspareunia - co to za choroba i jak z nią walczyć?
10 sprawdzonych sposobów na stworzenie szczęśliwego związku
Anorgazmia: gdy brak orgazmu jest chorobliwy [przyczyny, sposoby leczenia]
Jakie są przyczyny białych małżeństw?
Osoby, które decydują się na życie w „białym” związku, nie uprawiają seksu z bardzo różnych powodów. Najczęstsze z nich to:
- Przyczyny religijne. Na białe małżeństwa często świadomie decydują się osoby bardzo wierzące, które nie chcą, by ich duchowość przysłoniły ludzkie popędy i słabości.
- Powody zdrowotne. Wiele chorób, zwłaszcza przewlekłych, może prowadzić do konieczności rezygnacji z uprawiania seksu – chorzy tracą poczucie swojej atrakcyjności, brakuje na niego siły, często też, np. w wyniku przyjmowania leków, obniża się popęd seksualny.
- Dysfunkcje seksualne – np. zaburzenia erekcji czy impotencja. Wielu mężczyzn z tego powodu całkowicie rezygnuje z aktywności seksualnej, bojąc się odrzucenia przez partnerkę.
- Tryb życia. Przepracowanie, zbyt intensywne zajęcia w ciągu dnia sprawiają, że wieczorem oboje partnerzy dosłownie „padają z nóg” i nie mają już siły ani ochoty na harce.
- Aseksualizm – czyli stan, w którym brakuje popędu płciowego. Ma różne przyczyny, w tym chroniczny stres i depresję, jednak wiele osób aseksualnych podkreśla, że nigdy nie odczuwało popędu seksualnego i potrzeby jego zaspokojenia.
- Ukryty homoseksualizm partnera. To sytuacja bardzo trudna dla obojga małżonków: jedno z nich odczuwa pociąg do płci przeciwnej, drugie pragnie nawiązać bliskie relacje, ale zostaje odtrącona.
- Lęk przed uprawianiem seksu. Zwykle dotyczy osób, które były molestowane (np. w dzieciństwie), lub przeżyły inne trudne doświadczenia, takie jak choćby gwałt. Takie osoby nie zawsze potrafią przełamać lęk przed seksem, niekiedy do przezwyciężenia traumatycznych doznań niezbędna jest pomoc specjalisty.
- Narodziny dziecka. Wcale nie tak rzadko zdarza się, że po narodzinach dziecka partner trafia na boczny tor: początkowo seks uprawiany jest sporadycznie, później nie ma do niego siły, a czasem również warunków.
- Brak spełnienia w związku. Niekiedy partnerzy – oboje lub tylko jedno – nie odczuwają spełnienia ani przyjemności ze współżycia, ale mimo to chcą ze sobą pozostać z różnych przyczyn (jedną z nich są wspólne dzieci).
Czy białe małżeństwo ma sens?
Nikogo nie trzeba przekonywać, że seks w życiu dwójki emocjonalnie bliskich sobie ludzi może być bardzo ważny – świadczą o tym choćby pełne poczekalnie w gabinetach seksuologów. Jednak nie znaczy to jeszcze, że nie można się bez niego obyć. To, czy jego brak wpłynie na związek, zależy od małżonków, a także od przyczyn, z jakich „zawarte” zostało białe małżeństwo.
W najlepszej sytuacji są ci partnerzy, którzy nie mogą uprawiać seksu z powodu wieku, stanu zdrowia lub podjęli taką decyzję świadomie, na przykład z powodów religijnych. Ich relacja opiera się wówczas na zupełnie innych fundamentach: mniej zależy im na partnerze do seksu, bardziej – na towarzyszu życia, partnerze do rozmowy czy wsparcia w trudnych chwilach.
Na jakie problemy narażone są białe małżeństwa?
Frustrację może rodzić natomiast abstynencja seksualna wymuszona w sytuacji, gdy decyzję o rezygnacji z seksu i trwaniu w białym małżeństwie podejmuje tylko jeden partner – na przykład z powodu narodzin potomka jego ojciec spychany jest przez matkę na boczny tor, lub też mąż nie ma ochoty na seks z żoną z powodu dysfunkcji seksualnych lub chronicznego zmęczenia.
W takiej sytuacji by uratować związek warto poszukać źródeł niechęci do seksu, a także wsparcia profesjonalisty – psychologa lub seksuologa, który pomoże uporać się z problemem.
W najgorszej sytuacji są heteroseksualne osoby, których białe małżeństwo spowodowane jest homoseksualną orientacją partnera lub partnerki. Nawet jeśli partner zdecyduje się na ujawnienie swoich preferencji i wyjaśni swoją niechęć do współżycia, to raczej nie ma nadziei na to, że sytuacja kiedykolwiek się zmieni i oboje będą w stanie żyć w szczęśliwym związku. Wówczas jedynym wyjściem często bywa rozwód lub unieważnienie małżeństwa.
Nagła niechęć do seksu i unikanie współżycia mogą wynikać z różnych przyczyn, również zdrowotnych. Gdy się pojawią, warto więc zasięgnąć porady lekarza, bo być może niezbędne będzie specjalistyczne leczenie.