Chip antykoncepcyjny: co to za metoda antykoncepcji? Na czym polega?

2014-09-23 18:02

Chip antykoncepcyjny to nowa metoda antykoncepcji, którą opracowali amerykańscy naukowcy. Polega na wszczepieniu pod skórę sterowanego pilotem chipa, który uwalnia środek antykoncepcyjny przez... 16 lat. Czy ta metoda antykoncepcji jest bezpieczna?

Chip antykoncepcyjny

i

Autor: thinkstockphotos.com Chip antykoncepcyjny to rewolucyjna metoda antykoncepcji, która umożliwia ochronę przed ciążą nawet przez 16 lat!

Spis treści

  1. Chip antykoncepcyjny: jak wygląda?
  2. Chip antykoncepcyjny: jak działa?
  3. Chip antykoncepcyjny: a jeśli będę chciała zajść w ciążę?
  4. Polecamy wideo: antykoncepcja - mechaniczne metody antykoncepcji

Chip antykoncepcyjny to przełomowa metoda antykoncepcji długoterminowej, którą opracowali amerykańscy naukowcy. Badacze z Massachusetts Institute of Technology chcieli maksymalnie ułatwić kobietom egzystencję i zlikwidować konieczność wymieniania wkładek domacicznych albo implantu antykoncepcyjnego co kilka lat. Wymyślili zatem rewolucyjny chip antykoncepcyjny.

Chip antykoncepcyjny: jak wygląda?

Chip antykoncepcyjny to niewielkich rozmiarów urządzenie (20x20x7 mm), które wszczepia się pod skórę pośladków, brzucha lub przedramienia. W środku znajduje się mały pojemniczek z tytanu i platyny, który codziennie uwalnia 30 mg środka antykoncepcyjnego.

Metody antykoncepcji długoterminowej: wkładka domaciczna, implant podskórny, zastrzyk domięśniowy [KLIKNIJ!]

Jest nim lewonorgestrel - ten sam środek, który wykorzystywany jest w pozostałych metodach antykoncepcji długoterminowej. Środek może być uwalniany nawet przez 16 lat.

Chip antykoncepcyjny: jak działa?

Chip antykoncepcyjny sterowany jest za pomocą pilota. Lewonorgestrel, który zostaje uwolniony do krwioobiegu, zagęszcza śluz w szyjce macicy, nie dopuszczając do przejścia plemników oraz hamuje owulację. Działa więc dokładnie tak samo jak pozostałe metody antykoncepcji - ale jest wygodniejszy.

Chip antykoncepcyjny: a jeśli będę chciała zajść w ciążę?

Co ciekawe, wszczepienie chipa antykoncepcyjnego nie przekreśla szans na zajście w ciążę. Jeśli po kilku latach kobieta stwierdzi, że chciałaby mieć dziecko, po prostu wciska guzik na pilocie i blokuje uwalnianie się lewonorgestrelu. W ten sposób może wrócić do normalnego miesiączkowania i zajść w ciążę - chip jej w tym nie przeszkadza. Po urodzeniu dziecka ponownie uaktywnia wydzielanie się hormonu.

Polecamy wideo: antykoncepcja - mechaniczne metody antykoncepcji