Spis treści
- Ciasna pochwa po porodzie: przyczyny
- Zobacz 5 rzeczy, których nie wiesz o połogu!
- Ciasna pochwa po porodzie: objawy
- Ciasna pochwa po porodzie: leczenie
Po porodzie kobiety zwykle zmagają się ze zbyt luźną pochwą. Jednak coraz częściej świeżo upieczone mamy skarżą się, że ich pochwa jest za ciasna. Może to być chwilowy problem, jeśli jednak od porodu minęło już kilka miesięcy, a pochwa nadal jest za ciasna, a podczas stosunku pojawiają się pieczenie i ból pochwy, należy zgłosić się do lekarza.
Ciasna pochwa po porodzie: przyczyny
Za najczęstszą przyczynę ciasnej pochwy po porodzie uważa się nieprawidłowo, zbyt ciasno zszyte krocze, które pękło lub zostało nacięte przy porodzie. W Polsce nacinanie krocza to wciąż zabieg rutynowy, który wykonuje się jeszcze w wielu szpitalach.
Uczucie ciasnej pochwy po porodzie może wynikać także z nadmiernej suchości błon śluzowych pochwy. Problem ten dotyczy zwłaszcza matek karmiących piersią. W ich organizmie jest wysoki poziom prolaktyny – hormonu, który odpowiada za przygotowanie piersi do produkcji mleka, a niski estrogenów, dzięki którym pochwa jest elastyczna i wilgotna.
Pochwa może stać się zbyt ciasna również w wyniku stanu zapalnego, którego przyczyną mogą być bakterie, wirusy lub grzyby.Kobieca seksualność jest silnie związana ze sferą emocjonalną, dlatego uczucie zbyt ciasnej pochwy po porodzie i wynikający z tego dyskomfort podczas stosunku może mieć podłoże psychiczne.
Czytaj także: Trzy zabiegi, które poprawią życie seksualne kobiety po porodzie >>
Zobacz 5 rzeczy, których nie wiesz o połogu!
Ciasna pochwa po porodzie: objawy
Zbyt ciasno zszyte krocze jest przyczyną długotrwałej bolesności, która może się pojawiać nie tylko podczas stosunku, lecz także nawet w trakcie siedzenia. Poza tym często dochodzi do tworzenia się zrostów i grudek.
Uczucie zbyt ciasnej pochwy, które jest wynikiem zbyt niskiego poziomu estrogenów, a co za tym idzie – suchości błon śluzowych pochwy, zwykle mija po zakończeniu karmienia. Wówczas poziom tych hormonów wraca do normy.
W przypadku infekcji pochwa staje się spuchnięta, nabrzmiała, a przez to ciaśniejsza. Objawami towarzyszącymi są swędzenie pochwy i lekkie pieczenie, a w przypadku grzybicy pochwy także bardzo duża ilość białej, gęstej wydzieliny, która wyglądem przypomina twaróg.
Jeśli uczuciu ciasnej pochwy po porodzie nie towarzyszą inne niepokojące objawy, a sama pochwa wygląda prawidłowo, sugeruje to, że problem leży w sferze psychicznej.
Ciasna pochwa po porodzie: leczenie
W przypadku, gdy nacięte krocze jest zszyte zbyt ciasno, jedynym wyjściem jest plastyka pochwy, która pozwoli przywrócić jej prawidłowy wygląd i poprawić funkcję. Zabieg polega na wycięciu blizn po źle wykonanym nacięciu, a następnie na zszyciu odświeżonych brzegów.
W przypadku niedoboru estrogenów lekarz może zlecić przyjmowanie miejscowo działających preparatów, które uzupełnia ich niedobór, np. tabletki do pochwy, globulki lub żele. Dzięki nim pochwa jest lepiej nawilżona i bardziej elastyczna. Ważna jest także dieta – należy pić co najmniej 2 litry płynów dziennie, by nawilżyć organizm od środka. Nie bez znaczenia jest także odpowiednia higiena, tj. używanie płynów o neutralnym lub kwaśnym pH i rezygnacja z zapachowych mydeł i żeli. Niewskazane są także irygacje pochwy, gdyż zaburzają one naturalne pH. Poza tym należy nosić przewiewną bieliznę.
Jeśli uczucie ciasnej pochwy jest problemem natury psychicznej, pomocy należy szukać u ginekologa-seksuologa. Być może konieczna będzie psychoterapia. Pomocny może okazać się trening polegający na kontrolowaniu przez kobietę mięśni pochwy.