Jaki jest idealny wiek na ślub? Naukowcy twierdzą, że to wyliczyli

Brian Christian i Tom Griffiths, autorzy głośnej książki „Kiedy mniej myśleć i inne sposoby na racjonalne życie”, wykorzystali komputerowe algorytmy, by obliczyć, jaki jest idealny wiek na ślub. Analiza pozwoliła im wskazać konkretny wiek. Zawarcie małżeństwa właśnie wtedy ma być najlepszym przepisem na „żyli długo i szczęśliwie”.

Jaki jest idealny wiek na ślub? Naukowcy twierdzą, że to wyliczyli

i

Autor: Getty Images Jaki jest idealny wiek na ślub? Naukowcy twierdzą, że to wyliczyli

Podjęcie decyzji o ślubie to bardzo poważny krok. Motylki w brzuchu, wzajemne zauroczenie, a nawet chemia to często za mało, by bez obaw związać się z kimś „póki śmierć nas nie rozłączy”. Jak jednak zyskać pewność, że nadszedł już czas? Że to idealny moment na małżeństwo?

Tym niezdecydowanym i wahającym się pomóc może nauka. Dwaj amerykańscy badacze, specjaliście w dziedzinie techniki informatycznej i procesów decyzyjnych wskazali wiek, który ma być idealny na zawarcie małżeństwa. Wydawałoby się, że nie można tego tak po prostu oszacować i podać konkretną liczbę. Naukowcy jednak właśnie to zrobili.

Spis treści

  1. W jakim wieku najlepiej brać ślub? Odpowiada algorytm 37%
  2. Ślub przed 30-tką czy po 40-tce?
Ania Rusowicz wzięła ślub z samą sobą! "Była suknia ślubna, przyjaciele, obrączka"

W jakim wieku najlepiej brać ślub? Odpowiada algorytm 37%

Brian Christian i Tom Griffiths podzielili się z czytelnikami teorią, która zakłada, że ludzie podejmują najlepsze decyzje po przeanalizowaniu 37% opcji. Zasada ta sprawdza się m.in. przy wyborze najlepszego kandydata do pracy na danym stanowisku, przy inwestycjach finansowych, czy wyborcze mieszkania. Badacze postanowili zastosować ja także do jednej z ważniejszych osobistych decyzji, jaką jest wybór partnera lub partnerki na resztę życia.

Najpierw autorzy, opierając się na innych, wcześniejszych badaniach dotyczących związków, wytypowali pewien zakres wiekowy, w którym ludzie najczęściej szukają miłości. Jako taki podali przedział od 18. do 40. roku życia. Następnie z wytypowanego okresu wyliczyli 37% i w ten sposób ustalili najlepszy wiek na ślub - czyli 26. rok życia.

To czysto matematyczne wyliczenie, które według Christiana i Griffithsa jest doskonałym przepisem na „żyli długo i szczęśliwie”. Istnieją jednak analizy, które wskazują zupełnie inny wiek.

Ślub przed 30-tką czy po 40-tce?

Wielu naukowców zgodzi się z wyliczeniami autorów „Kiedy mniej myśleć...″. Wszak 26 lat to czas, gdy kończy się własną edukację i zaczyna robić karierę. Podjęcie pracy pozwala na uzyskanie większej samodzielności i pewnej niezależności finansowej, a te sprzyjają założeniu rodziny. Dwudziestolatkowie mają też wystarczająco energii na nocne pobudki i bieganie za maluchem, czyż nie?

Niektórzy specjaliści wskazują wręcz, że ze ślubem warto poczekać, aż ludzki mózg będzie w pełni rozwinięty, co następuje właśnie po 25. roku życia. Wyznacznik ten jest kluczowy, aby świadomie i rozsądnie podjąć decyzję wiążącą nas na wiele lat.

Z kolei Nick Wolfinger, socjolog z Uniwersytetu w Utah, uważa, że najlepszy wiek na ślub to 28–32 lata. Wyniki przeprowadzonych przez niego badań pokazały, że pary, które zawarły małżeństwo w tym przedziale wiekowym, najrzadziej brały rozwód w ciągu 5 pierwszych lat małżeństwa. Według Wolfingera ryzyko rozwodu zwiększa się o 5%, gdy małżonkowie biorą ślub po skończeniu 32. roku życia.

Do jeszcze innych wniosków doszedł Philip Cohen z Uniwersytetu w Maryland. Po przeanalizowaniu danych z ankiet przeprowadzonych wśród Amerykanów doszedł do wniosku, że idealny wiek na ślub bez ryzyka rozwodu to 45–49 lat. Z jego analizy wynika, że pary, które pobierały się właśnie w tym wieku, rozwodziły się najrzadziej.