Z różnych przyczyn nie nosimy obrączki na palcu. Czasem "winowajcą" są problemy zdrowotne, innym razem nie pozwala na to charakter naszej pracy, a innym - zmienił się rozmiar naszego palca i obrączka po prostu nie pasuje. Jedną z opcji, którą wykorzystujemy w tych sytuacjach, jest noszenie obrączki na łańcuszku. Co o tym rozwiązaniu sądzi ksiądz? Znamy odpowiedź.
Spis treści
Nie zawsze nosimy obrączkę na palcu
Najpierw ciężko się do niej przyzwyczaić, później czujemy się dziwnie, gdy musimy ją zdjąć. A czy obrączka stale musi być na naszym palcu? Czasem zdejmujemy ją, np. gdy ugniatamy ciasto, idziemy na basen, na badania obrazowe. Piłkarze muszą mieć biżuterię zaklejoną, a w niektórych zawodach noszenie obrączki na palcu jest po prostu niebezpieczne. Może też się zdarzyć, że obrączka jest zbyt mała albo zbyt duża.
Chociaż istnieją skuteczne metody na zmianę rozmiaru, nie wszyscy chcą to zrobić. I wtedy pojawia się, wydawać by się mogło, kompromisowe wyjście - nosimy obrączkę na łańcuszku. Mamy ją zawsze przy sobie, ale czy to dobre rozwiązanie?
Przeczytaj także: Czy w ciąży czernieją ci palce od złota? Sprawdź, dlaczego tak się dzieje
Obrączka na łańcuszku
Czy możemy nosić obrączkę na łańcuszku, jeżeli nie mieści się na palcu? Na to pytanie odpowiedział ksiądz Piotr Jarosiewicz, który na TikToku prowadzi ewangelizacyjny kanał.
– Wiem, że jest też coś, co się nazywa poszerzenie obrączki. Ale jeśli się nie da albo nie ma opcji, to tak, na łańcuszku na szyi jak najbardziej, bo to też jest wyraz przynależności do tego, komu się ślubowało miłość, wierność i uczciwość małżeńską – wyjaśnił duchowny.
Na którym palcu nosić obrączkę?
Nie wszędzie obrączkę ślubną nosi się na tym samym palcu. W Polsce zakładamy ją na serdeczny (czwarty) palec prawej dłoni. Podobnie jest m.in. w Niemczech, Hiszpanii, Holandii, Grecji czy Danii. Z kolei np. we Włoszech, Francji, w USA i Kanadzie noszona jest na serdecznym palcu lewej dłoni.
Polki obrączkę na serdeczny palec lewej dłoni często przekładają po śmierci partnera, na znak żałoby.
A co z pierścionkiem zaręczynowym? Po ślubie część z nas przekłada go na palec serdeczny lewej dłoni, część - zostawia na lewym palcu prawej dłoni i nosi razem z obrączką. A część z nas w ogóle nie nosi pierścionka zaręczynowego.
Przeczytaj także: Obrączka ślubna na prawej czy na lewej dłoni? Nie w każdym kraju jest tak samo. Oto dlaczego