Spis treści
- Pierścień antykoncepcyjny: jak go stosować?
- Pierścień antykoncepcyjny: zalety tej metody antykoncepcji
- Pierścień antykoncepcyjny: wady tej metody antykoncepcji
Dopochwowy pierścień antykoncepcyjny to nie tylko wygoda, ale również i bardzo wysoka skuteczność antykoncepcyjna i to przy minimalnym poziomie estrogenu.
Sposób działania pierścienia antykoncepcyjnego jest tożsamy z tym, który charakteryzuje pigułki hormonalne. Pierścień antykoncepcyjny ma średnicę 54 mm i jest wykonany z miękkiego i elastycznego materiału (EVA). Po umiejscowieniu go w pochwie, uwalnia on hormony – estrogen i progestagen, które działają jak te z tabletek, czyli zagęszczają śluz szyjkowy i uniemożliwiają zagnieżdżenie się komórki jajowej w macicy.
Pierścień antykoncepcyjny: jak go stosować?
Pierścień antykoncepcyjny powinien być umieszczony w pochwie pierwszego dnia cyklu i nie powinno się go wyjmować przez trzy tygodnie. Włożenie pierścienia nie wymaga wizyty u lekarza, można zrobić to samodzielnie, gdyż pierścień antykoncepcyjny musi jedynie dotykać błony śluzowej i nie wymaga się, by był ułożony w konkretnej pozycji. Ta metoda antykoncepcji ma niedługie działanie – jeden krążek starcza na jeden cykl. Pierścień pozostaje w pochwie 21 dni, po czym można go wyjąć i odczekać 7 dni zanim włożymy kolejny krążek. W tym czasie dochodzi do krwawienia menstruacyjnego. Nowy pierścień antykoncepcyjny można również założyć od razu po 21 dniach noszenia poprzedniego. Najważniejsze, by przerwa między wyjęciem krążka i założeniem nowego nie przekraczała 7 dni, bo tylko to gwarantuje skuteczność tej metody.
Pierścień antykoncepcyjny: zalety tej metody antykoncepcji
Pierścień antykoncepcyjny ma wiele zalet. Pomijając wysoki wskaźnik skuteczności (wskaźnik Pearla wynosi od 0,2 do 1,7), najważniejszymi jest wygoda użytkowania i komfort zarówno kobiety i mężczyzny. Krążek antykoncepcyjny nie przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu i nie zaburza samego aktu seksualnego. Pierścień umożliwia również przerwanie antykoncepcji w każdym dowolnym momencie – wystarczy wyjąć krążek, płodność wraca niemal od razu. Komfortowe jest również to, że nie trzeba codziennie o tej metodzie antykoncepcji pamiętać. Ta metoda ma również wiele zalet związanych z przyjmowaniem hormonów m.in. wyregulowanie i zmniejszenie krwawień, zmniejszenie bolesności menstruacyjnej. Istotne jest również to, że hormon z pierścienia antykoncepcyjnego działa miejscowo, co sprawia, że ewentualne działania niepożądane są tutaj osłabione.
Pierścień antykoncepcyjny: wady tej metody antykoncepcji
Wadami tej metody antykoncpecji jest konieczność pilnowania, by pierścień antykoncepcyjny nie wypadł, brak ochrony przed zarażeniem się HIV czy chorobami wenerycznymi. ponadto pierścień antykoncepcyjny jest stosunkowo drogi (50-70 złotych) i wadą tej metody antykoncepcji może być też ewentualne działanie niepożądane związane z przyjmowaniem hormonów.