Problem z seksem po porodzie? Pomoże fizjoterapeuta uroginekologiczny

2022-04-28 14:05

Powrót do życia seksualnego po porodzie dla wielu kobiet bywa trudny. Oprócz psychicznych obaw przed zbliżeniem po długim czasie przerwy, mogą pojawić się także inne problemy jak ból podczas stosunków lub brak satysfakcji ze współżycia z partnerem. W takich sytuacjach warto pomyśleć o wizycie u fizjoterapeuty uroginekologicznego, który jest w stanie pomóc nam w tych problemach.

Problem z seksem po porodzie? Pomoże fizjoterapeuta uroginekologiczny

i

Autor: Getty images Problem z seksem po porodzie? Pomoże fizjoterapeuta uroginekologiczny

Fizjoterapeuta uroginekologiczny to specjalista, którego kojarzymy głównie z takimi zagadnieniami jak nietrzymanie moczu, obniżone napięcie mięśni dna macicy, rozejście mięśni prostych brzucha czy rehabilitacja blizny po cesarskim cięciu. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że do tego typu specjalisty można udać się także z “łóżkowymi problemami”.

Przeczytaj także: Dlaczego fizjoterapia uroginekologiczna jest polecana przez mamy i nie tylko?

Spis treści

  1. Z czego mogą wynikać problemy z seksem po porodzie?
  2. Na jaką pomoc możemy liczyć?
Mięśnie dna miednicy - dlaczego są tak istotne dla organizmu kobiety? M jak mama

Z czego mogą wynikać problemy z seksem po porodzie?

- Przyczyn jest sporo jak zwykle, ale takie, które najczęściej występują to blizna po pęknięciu lub nacięciu krocza, która jest nierozpracowana. Ona powoduje, że dno macicy jest mocno napięte i przez to współżycie zaczyna boleć – mówi Joanna Piórek-Wojciechowska, fizjoterapeutka uroginekologiczna.

Na bolesność stosunków może wpływać także blizna po cesarskim cięciu oraz zwiększone napięcie w obrębie dna macicy, na które często skarżą się kobiety po cesarce.

Z kolei obniżone napięcie mięśni dna miednicy sprawiają, że tkanki w tych miejscach mają mniejsze ukrwienie, przez co zmniejsza się także ich czucie – kobieta może mieć trudności w osiąganiu orgazmu. A to na dłuższą metę może ją całkowicie zniechęcić do zbliżeń z partnerem.

Jak podkreśla nasza ekspertka, nie możemy też zapominać o tym, że po ciąży zmienia się także nasza gospodarka hormonalna.

- Dno miednicy ma bardzo duże znaczenie w kontekście dolegliwości podczas współżycia, ale oprócz tego bierzemy pod uwagę, że działają także hormony - szczególnie jeśli karmimy piersią. Śluzówka pochwy jest wtedy bardziej sucha, zmniejsza się też ukrwienie pochwy, więc zalecam oprócz wizyty u fizjoterapeuty, stosowanie lubrykantów, które zapewnią poślizg – mówi nasza ekspertka.

Przeczytaj: Nie dla tych gadżetów okołoporodowych! Fizjoterapeuci stanowczo je odradzają

Na jaką pomoc możemy liczyć?

Fizjoterapia w takim przypadku obejmuje pracę z blizną po cesarskim cięciu lub po nacięciu lub pęknięciu krocza, naukę oddechu, ćwiczeń oraz świadomego rozluźniania mięśni. Należy jednak pamiętać, aby w przypadku bolesnego współżycia zgłosić się również do ginekologa, gdyż może to być też skutek toczącej się infekcji lub innego medycznego problemu jak chociażby endometriozy czy torbieli jajników.

Polecamy także: Czy warto iść do fizjoterapeuty uroginekologicznego po porodzie? [FILM]