Jak leczyć przedwczesny wytrysk?

2014-07-16 18:12

Przedwczesny wytrysk jest zaburzeniem dotykającym około 30 proc. mężczyzn. Wpływa negatywnie na jakość pożycia seksualnego i w konsekwencji na relacje między partnerami. Niezależnie jednak od przyczyn, przedwczesny wytrysk w większości przypadków można skutecznie leczyć.

Przedwczesny wytrysk

i

Autor: mjakmama24.pl Z przedwczesnym wytryskiem zmaga się około 30 procent mężczyzn.

Spis treści

  1. Przyczyny przedwczesnego wytrysku
  2. Rola leków w walce z przedwczesnym wytryskiem
  3. Przedwczesny wytrysk a prezerwatywy ze środkiem znieczulającym
  4. Przedwczesny wytrysk - metody treningowe
  5. Psychoterapia w problemie przedwczesnego wytrysku

O przedwczesnym wytrysku mówimy, jeśli następuje on w czasie poniżej jednej minuty od rozpoczęcia stosunku seksualnego (lub jeszcze przed wprowadzeniem członka do pochwy) – takie jest oficjalne, medyczne kryterium diagnostyczne tego zaburzenia. W praktyce pojęcie przedwczesnego wytrysku oznacza trwałą lub nawracającą niezdolność do kontrolowania wytrysku przez mężczyznę w czasie satysfakcjonującym oboje partnerów podczas stosunku seksualnego.

>> Czy związek bez seksu może być udany?

Przyczyny przedwczesnego wytrysku

Za schorzeniem jakim jest przedwczesny wytrysk mogą stać rozmaite przyczyny biologiczne (np. schorzenia neurologiczne, infekcje) oraz psychogenne (np. nerwice, lęki, uwarunkowania masturbacyjne). W rozpoznaniu przyczyn i doborze właściwego sposobu leczenia zadecyduje specjalista seksuolog (lekarz bądź psycholog o takiej specjalizacji). Często jednak mężczyźni borykający się z problemem przedwczesnego wytrysku oraz ich partnerki mają obawy przed taką wizytą, ponieważ nie wiedzą, czego mogą się spodziewać i jak przebiega leczenie przedwczesnego wytrysku. W związku z tym przybliżamy najczęściej stosowane metody terapii tego zaburzenia.

>> Jak rozpoznać seksoholika?

Rola leków w walce z przedwczesnym wytryskiem

Jak się leczy przedwczesny wytrysk? Jeśli seksuolog uzna, że problem przedwczesnej ejakulacji ma podłoże biologiczne, najczęściej przepisuje środki farmakologiczne. Z reguły są to leki z grupy SSRI (selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny) do stosowania stałego lub doraźnego, które mogą w znaczący sposób wydłużyć czas stosunku przed nastąpieniem wytrysku. Niekiedy stosuje się również maść znieczulającą, którą nakłada się na penisa przed stosunkiem w celu zmniejszenia jego wrażliwości na bodźce.

Przedwczesny wytrysk a prezerwatywy ze środkiem znieczulającym

Na rynku dostępne są prezerwatywy ze środkiem zmniejszającym wrażliwość żołędzi członka (najczęściej jest to roztwór benzokainy). Jest to jedno z najprostszych do zastosowania rozwiązań, ponieważ takie prezerwatywy można bez trudu nabyć w większości aptek i drogerii. Warto jednak najpierw wykluczyć psychogenne przyczyny przedwczesnego wytrysku, które byłyby możliwe do wyeliminowania poprzez psychoterapię.

>> Awersja seksualna do partnera. Czy da się ją przezwyciężyć?

Przedwczesny wytrysk - metody treningowe

Seksuolog może też zaproponować metody do stosowania w domu podczas współżycia z partnerką lub masturbacji. Jedną z najpopularniejszych jest metoda „zmęczenia” – odbycie możliwie jak największej ilości stosunków w relatywnie krótkim czasie. Każdy kolejny stosunek powinien wówczas trwać dłużej, a wytrysk będzie coraz trudniejszy do osiągnięcia. Skutecznym sposobem może być także kochanie się podczas kąpieli, w zanurzeniu – woda czasowo zmniejsza wrażliwość i wydłuża czas reakcji.

Seksuolodzy często proponują też stosowanie metody wolnych ruchów – powolne stosunki i zamieranie w bezruchu, gdy mężczyzna czuje, że zbliża się wytrysk. Ten sposób można połączyć z metodą ucisku członka tuż przed zbliżającą się ejakulacją: polega ona na mocnym uciśnięciu penisa w kilku punktach (kciukiem na wędzidełko, palcem wskazującym i środkowym na żołądź, pozostałymi na trzon prącia) na kilka sekund. Po tym czasie należy odczekać 15-30 sekund i kontynuować stymulację, powtarzając ucisk kilkakrotnie, za każdym razem przy odczuciu zbliżającego się wytrysku. Metodę tę można stosować nie tylko podczas współżycia z partnerką, ale także podczas masturbacji. Ćwiczenia mięśni Kegla przez mężczyznę również dają pozytywne efekty w postaci zwiększenia kontroli nad wytryskiem.

>> Kiedy kompleksy nie pozwalają cieszyć się seksem

Psychoterapia w problemie przedwczesnego wytrysku

Często zdarza się, że przedwczesny wytrysk ma swoją przyczynę w psychice – w nadmiernym stresie, nerwicach i/lub zaburzeniach lękowych. Jak leczyć przedwczesny wytrysk w  takiej sytuacji? Wtedy pomocna może być psychoterapia (indywidualna bądź partnerska), która pomoże uporać się z tymi problemami, a w konsekwencji wpłynie na poprawę jakości życia seksualnego. Oprócz stosowania typowych technik psychoterapeutycznych, terapeuta może zalecić stosowanie technik relaksacyjnych obniżających poziom stresu.Jeśli problem przedwczesnego wytrysku nas dotyczy (lub podejrzewamy, że może dotyczyć), warto udać się na konsultację do specjalisty. Większość zaburzeń seksualnych, które znacząco obniżają satysfakcję z seksu i samego związku, daje się z powodzeniem leczyć.