Seks a karmienie piersią. Jak znaleźć przestrzeń dla siebie, dziecka i partnera?

2021-08-23 12:37

Okres połogu i laktacji jest wyjątkowym czasem zawiązywania więzi z dzieckiem, jednocześnie jest to czas, kiedy kobieta dochodzi do siebie po intensywnym wysiłku związanym z ciążą i porodem. Znalezienie w tym czasie, zdominowanym przez niemowlę, przestrzeni na aktywność seksualną z partnerem wymaga od obojga cierpliwości i większego niż dotychczas planowania zbliżeń.

Seks a karmienie piersią. Jak znaleźć przestrzeń dla siebie, dziecka i partnera?

i

Autor: Getty images

Seks w pierwszych miesiącach po porodzie jest trudny: mama jest ciągle zmęczona, całą uwagę skupia na dziecku, a jej potrzeby seksualne schodzą dla niej na dalszy plan. Jak w czasie karmienia piersią znaleźć okazję i ochotę na seks? Odpowiadają Klaudia Latosik i Olga Żukowicz – absolwentki seksuologii klinicznej na UAM w Poznaniu, edukatorki seksualne osób dorosłych, autorki bloga srebrnywarkocz.pl.

Spis treści

  1. Karmieniem i seksem rządzą hormony
  2. Skąd się bierze niechęć do seksu w czasie karmienia piersią?
  3. Czy seks młodych rodziców może być satysfakcjonujący?
  4. Mężczyzna musi być wyrozumiały
Jak zwiększyć libido?

Karmieniem i seksem rządzą hormony

- Gdy karmimy piersią nasz organizm produkuje dwa hormony: prolaktynę i oksytocynę - tłumaczą Klaudia Latosik i Olga Żukowicz, autorki bloga srebrnywarkocz.pl. - Pierwszy z nich odpowiada za produkcję pokarmu, pobudza piersi do wytwarzania takiej ilości mleka, by zaspokoić potrzeby dziecka. Dzięki oksytocynie natomiast, prócz ogólnie znanego wpływu na wzrost uczuć macierzyńskich, pokarm może wypływać z piersi.

Równocześnie utrzymuje się niski poziom estrogenu, co skutkuje często suchością pochwy bez względu na długość gry wstępnej i zaangażowanie partnera. W okresie laktacji gospodarkę hormonalną kobiety można porównać do tej w okresie starości.

Zatem oprócz wspomnianej wyżej niedostatecznej lubrykacji, dla tego stanu charakterystyczne jest niedostateczne przekrwienie narządów rodnych, co może skutkować zaburzeniami orgazmu, a nabłonek pochwy jest cienki i podatny na uszkodzenia.

Czytaj również: Kiedy można współżyć po cesarce? Seks po porodzie przez cesarskie cięcie

Jak przygotować się do pierwszego seksu po porodzie?

Skąd się bierze niechęć do seksu w czasie karmienia piersią?

Kolejną kwestia jest antykoncepcja, istnieje powszechne przekonanie, że karmienie piersią stanowi niejako zabezpieczenie przed ciążą. Każda karmiąca matka przez pewien okres nie ma ani owulacji, ani miesiączki. Ta tzw. niepłodność laktacyjna jest jednym z logicznych etapów cyklu rozrodczego kobiety.

Nie należy jednak Metody Laktacyjnej Niepłodności (LAM) traktować jako pewnej metody zabezpieczania przed ciążą. Pierwsze krwawienia są wprawdzie najczęściej bezowulacyjne. Jednakże odnotowano przypadki, w których komórka jajowa zdolna do zapłodnienia wytworzyła się u karmiącej już w kilka tygodni po porodzie dochodzi do wytworzenia się komórki jajowej zdolnej do zapłodnienia.

Czy seks młodych rodziców może być satysfakcjonujący?

- Wyżej wspomniane trudności nie są jednak powodem, żeby aktywność seksualną odraczać w nieskończoność albo w ogóle z niej rezygnować - mówią ekspertki. - Wiedza o nich powinna skłonić partnerów do bardziej starannego przygotowania się do zbliżeń, tak aby zostały dla obojga satysfakcjonujące.

Przyjście na świat dziecka zmienia na zawsze dynamikę relacji w parze i jej harmonogram dnia. Seks w obecności nawet malutkiego dziecka może obniżać pobudzenie seksualne zarówno u kobiety, jak i u mężczyzny, dlatego warto zadbać o czas i przestrzeń dla aktywności seksualnej.

- Dlatego zamiast czekać na „spontaniczny seks”, który może w każdym momencie przerwać płacz dziecka, warto wybrać porę zbliżenia, w której dziecko będzie spać, a oboje rodziców będą mieć wystarczająco dużo energii, np. popołudnie - twierdzą Klaudia Latosik i Olga Żukowicz.

Umawianie się na seks może być zresztą formą randkowania i na nowo rozbudzić namiętność między kochankami. Niemniej wciąż trzeba do tego się odpowiednio przygotować. Dlatego istotnym jest, aby wyposażyć się w odpowiednie środki nawilżające, poślizgowe, tak aby uniknąć dyskomfortu i ewentualnych infekcji. Przede wszystkim jednak decyzja o powrocie do współżycia powinna należeć do kobiety.

Czytaj również: Pochwa po porodzie: jak się zmienia podczas połogu i kiedy wraca do stanu sprzed porodu?

Orgazm w ciąży? Jak najbardziej! Seks i orgazm wielokrotny jest możliwy

Mężczyzna musi być wyrozumiały

Tęsknota za czułością i bliskością ze strony partnera jest zrozumiała, niemniej musi on zrozumieć, że okres laktacji i intensywnej opieki nad niemowlęciem to czas, w którym kobieta może (choć nie musi) nie odczuwać pożądania i mieć mniejsze poczucie własnej atrakcyjności.

Nacięcie krocza (zabieg epizjotomii) lub pęknięcie w trakcie porodu może znacząco wpływać na seksualność kobiet. Dlatego ważne jest, aby lekarz ocenił, na ile rana się zabliźniła.

Niektóre kobiety na skutek założenia szwów na boczne nacięcie krocza odczuwają ból w trakcie stosunku, ponieważ tylna ściana pochwy pozostaje usztywniona. Należy wtedy wstrzymać się od penetracji, spróbować innego rodzaju pieszczot lub zmienić pozycję na mniej inwazyjną.

O autorkach

Klaudia Latosik i Olga Żukowicz – absolwentki seksuologii klinicznej na UAM w Poznaniu, edukatorki seksualne osób dorosłych. Klaudia i Olga prowadzą Srebrny Warkocz, gdzie wspieramy, pomagamy i edukujemy osoby dorosłe w rozwoju pozytywnej seksualności. Zapraszamy na bloga: https://srebrnywarkocz.pl/seks-w-parze/