Członkowie Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego wpadli na pomysł, aby lekarze rodzinni i lekarze pierwszego kontaktu pytali pacjentki o ich życie seksualne. Opracowana została ankieta jakości życia seksualnego W kwestionariuszu znajdziemy m.in. pytania dotyczące tego, jak często odczuwamy pożądanie, czy i jak często osiągamy orgazm i jak oceniamy swój poziom seksualności.
Lekarze tłumaczą potrzebę takiej ankiety w ten sposób, że będzie to cenne źródło wiedzy, które pomoże w ustaleniu przyczyn zaburzeń w życiu seksualnym pacjentek, a także będzie sposobem monitorowania jej zdrowia. Wiele kobiet ma problemy związane z pożyciem intymnym – mniejsze zainteresowanie kontaktami seksualnymi z partnerem lub zupełny brak potrzeby zbliżeń, a wstydzi się o tym opowiedzieć swojemu lekarzowi. Ta ankieta pomoże zdobyć niezbędną wiedzę na ten temat, ponadto będzie też jednym ze sposobów oceniania stanu zdrowia pacjentki. Na przykład u chorych na cukrzycę zaburzenia w sferze seksualnej są wykładnikiem ich stanu metabolicznego – ta ankieta może pomóc zauważyć te zaburzenia i może być dowodem złego leczenia cukrzycy u kobiety. Podobnie jest z takimi schorzeniami jak nadciśnienie tętnicze czy choroby przewodu pokarmowego.
Seksuolog Zbigniew Lew-Starowicz oraz ginekolog Grzegorz Południewski opowiedzieli w studiu „Dzień Dobry TVN" o zasadności przeprowadzanego testu.
Dzień Dobry TVN/x-news