Spis treści
- Zmiana partnera: dlaczego kobiety próbują zmieniać mężczyzn?
- Zmiana partnera: czy można zmienić mężczyznę i czy takie próby mają sens?
- Zmiana partnera: co robić, gdy druga osoba nie chce się zmienić
Mówi się, że kobieta, wchodząc w związek, ma nadzieję, że jej mężczyzna zmieni to, co jej w nim nie odpowiada, natomiast mężczyzna ma nadzieję, że kobieta nie zmieni się w ogóle. Druga część powiedzenia mówi też, że kończy się zupełnie inaczej: mężczyzna, mimo wysiłków partnerki, pozostaje wierny swoim wadom, a kobieta z tego ideału, który poznał, przekształca się w istotę bardziej marudną i taką, której wszystko przeszkadza. Nie wdając się w dyskusje nad tym, w jak wielu przypadkach ta teoria się sprawdza, bez wątpienia istnieją kobiety, krórych celem jest zmiana partnera. Dlaczego tak się dzieje i czy ich wysiłki mają szanse powodzenia?
>>Przeczytaj również: kłótnie w związku - czy i do czego są potrzebne?>>
Zmiana partnera: dlaczego kobiety próbują zmieniać mężczyzn?
- Na samym początku związku oszukujemy siebie wzajemnie. Na tym polega autopromocja i autoreklama, żeby pokazać drugiej osobie, że jesteśmy tym wymarzonym partnerem. Problem jest jeszcze jeden: na samym początku, w tym stanie zakochania, mamy potrzebę, by zobaczyć w nim tego idealnego, wymarzonego i oszukujemy się same - zauważa w rozmowie z "Dzień dobry TVN" Anna Kędzierska, psycholog.
Obraz partnera, który budujemy sobie tuż po jego poznaniu, nie jest więc do końca obiektywny - zakochanie robi swoje i wybranka idealizujemy. Jak to się jednak dzieje, że wymarzony książę zmienia się nie w człowieka, którego kochamy, a jego wady akceptujemy, ale w kogoś, kogo chcemy zmienić i kogo wybranych cech, zachowań nie możemy zaakceptować? Allan i Barbara Pease, autorzy książki "Dlaczego mężczyźni pragną seksu, a kobiety potrzebują miłości?" powołują się na różnego rodzaju badania, prowadzone od lat 60. XX wieku. Wynika z nich, że mężczyźni cały czas poszukują u kobiet tych samych cech: oczekują, że partnerka będzie ładna, miła, inteligentna. W przypadku kobiet jest inaczej - na świecie jest więcej kobiet niż mężczyzn, więc starają się one, by jak najskuteczniej zatrzymać mężczyznę przy sobie i uchronić się przed samotnością. Mają więc robić wszystko, by zmniejszyć jego atrakcyjność w oczach innych kobiet, ich celem staje się zmiana partnera - oczekują, że będzie on bardziej skupiony na polu domowym niż na zewnątrz, robią wszystko, by mieć mężczyznę pod pantoflem w domu niż super samca, który byłby atrakcyjny poza nim.
To jedna z teorii wyjaśniających, dlaczego kobiety dążą do zmiany partnera. Inna jest mniej skomplikowana: kobiety chcą zmienić swojego mężczyznę, ponieważ coś w nim nie zyskuje ich akceptacji i nie są w stanie przejść nad tym do porządku dziennego. Polskie związki są w dużej części matriarchalne - to kobiety zarządzają finansami, decydują w najważniejszych sprawach - więc i w kwestii charakteru, upodpobań i przyzwyczajeń mężczyzny chcą wprowadzić zmiany.
>>Poznaj również 10 sposobów na stworzenie udanego związku>>
Zmiana partnera: czy można zmienić mężczyznę i czy takie próby mają sens?
Próby zmiany partnera próbami, ale czy takie działania mogą skończyć się sukcesem? Dużo zależy nie tylko od kobiety, ale i od mężczyzny. Pewnie część przedstawicieli płci męskiej dla tzw. świętego spokoju zgodzi się robić to, czego oczekuje od nich partnerka. Stracą na tym niemało wolności i decyzyjności, ale zyskają właśnie cenne chwile odpoczynku od narzekań. Dla partnerki zmienionego mężczyzny istnieje jednak ryzyko, że ten spełniający jej oczekiwania mężczyzna tak naprawdę nie będzie już się starał, przestanie mu zależeć na kobiecie i związku. Partner, który na początku relacji gotów był nosić wybrankę na rękach, po usilnych próbach jego zmiany sam zacznie bardziej realistycznie ją widzieć i zastanawiać się, gdzie podziała się kobieta, którą kiedyś poznał.
Jest też część mężczyzn bardzo odporna na zmiany. W takim związku, gdzie dwoje partnerów ma różne oczekiwania wobec siebie, łatwo doprowadzić do kłótni. I choć ostrzejsza wymiana zdań od czasu do czasu potrafi być orzeźwiająca i w konsekwencji prowadzić do naprawienia relacji, o tyle pozostawanie w stałym napięciu i braku zrozumienia dla drugiej osoby dla nikogo dobrze się nie skończy.
>>Poznaj również 5 sposobów na to, by w związku było lepiej >>
Zmiana partnera: co robić, gdy druga osoba nie chce się zmienić
Zmiana partnera może dotyczyć nie tylko tego, że drugiej osobie przeszkadzają porozrzucane po całym mieszkaniu skarpetki lub że kobieta oczekuje od mężczyzny większego zaangażowania w obowiązki domowe. Niekiedy zmiany dotyczą poważniejszych spraw: gdy mamy do czynienia z nałogiem czy zdradzaniem drugiej osoby, trzeba przecież interweniować. Jak powinien wyglądać sposób postępowania w obu przypadkach? Należy pamiętać, że nic na siłę i jeśli druga osoba nie chce się zmienić, to nasze najszczersze chęci nic tu nie pomogą.
- Nie jesteśmy stali, oddziaływujemy na siebie - inspirujemy się, pokazujemy sobie różne perspektywy. Z mężczyzną i z kobietą w związku jest jak z żarówką i psychologiem: czy psycholog może zmienić żarówkę? Tak, pod warunkiem, że żarówka sama tego chce. Z facetem jest podobnie - jeśli otrzymuje komunikat, że coś jest dla nas ważne, że czegoś od niego potrzebujemy, jeśli dostaje od nas pochwałę, gdy spełni nasze oczekiwania, a jednocześnie otrzymuje zmianę w nas i widzi, że go doceniamy, to tak naprawdę razem rośniemy w tym związku - dodaje psycholog Anna Kędzierska.
Co jednak, gdy oczekiwana przez nas zmiana partnera nie nadchodzi, a kobieta i mężczyzna są coraz bardziej sfrustrowani? Czasem najlepszym wyjściem jest wymienić niż zmienić - rozstanie z kimś, w kim tak wielu cech nie jesteśmy w stanie zaakceptować, może się skończyć sukcesem - otwarciem na spotkanie z inną osobą, z którą być może będziemy potrafili lepiej się porozumieć.
- Faceta generalnie zmienić się nie da, bo i po co? To nie ma sensu. Dlaczego coś zmieniać, jeśli można wybrać kogoś innego? Jest takie powiedzenie: "Widziały gały, co brały". Jeśli odpowiada nam romantyk, który ma dwie lewe ręce, to go bierzmy i się cieszmy, tylko później nie narzekajmy - podsumowuje w rozmowie z "Dzień dobry TVN" aktor Rafał Rutkowski.
>>Przeczytaj również, jak przetrwać ciężkie chwile podczas kryzysu w związku>>