Spis treści
- Co wpływa na intensywność związków?
- Intensywność związków - czyli co mówią statystyki
- Związki intymne - jak było dawniej
Gdy młodzi ludzie decydują się z kimś związać, to jednocześnie decydują się na dzielenie z nim codzienności. Zanim podejmą decyzję o wejściu w poważny związek - szukają i poznają wielu potencjalnych partnerów, z którymi mogliby stworzyć ten wspólny świat. Taki styl życia sprawia, że związki intymne Polaków są bardzo intensywne. A ponieważ stają się one intensywniejsze, trudniej jest znaleźć partnera, który spełniłby wszystkie oczekiwania. Dlatego dużo częściej dochodzi do konfliktów i rozstań.
Co wpływa na intensywność związków?
Na intensywność związków intymnych Polaków wpływa przede wszystkim to, że w dzisiejszych czasach młodzi ludzie mają zdecydowanie więcej możliwości spędzania czasu sam na sam. Większość młodych ludzi nie mieszka z rodzicami, nie dzieli z nimi codziennych obowiązków i problemów. Dzięki temu, partnerzy mogą się lepiej poznać, ale też zmuszeni są wszelkie konflikty i kwestie rozwiązywać sami, a nie jak dawniej - z mamami, babciami czy ojcami. Jeśli zdecydują się zamieszkać razem tzn. że zaczynają traktować związek bardziej poważnie. Taki etap związku najczęściej (ale nie zawsze) prowadzi do ślubu.
Intensywność związków - czyli co mówią statystyki
Socjolog dr Filip Schmidt zlecił wykonanie szczegółowych badań, których wyniki okazały się zaskakujące. Z badań przeprowadzonych na reprezentatywnej próbie kwotowej (rodzaj próby nielosowej, o której można powiedzieć, że pozostaje w pewnym stopniu reprezentatywna dla całej badanej populacji. Wybierając respondentów bierze się pod uwagę takie cechy jak: wiek, miejsce zamieszkania, płeć, status społeczny i zawodowy) 506 mieszkańców Poznania wynikło, że liczba związków wśród młodszych badanych jest większa niż u starszych. 70 proc. badanych w wieku 65 - 70 lat zadeklarowało, że nadal są w swoich pierwszych związkach. Natomiast 1/3 badanych w wieku 18 - 40 lat poinformowało, że jest już w co najmniej trzecim związku.
Związki intymne - jak było dawniej
W latach 60. - 80. XX wieku związki intymne były zdecydowanie mniej intensywne. Być może dlatego, że wówczas partnerzy nie mieli takich możliwości przebywania tylko we dwoje jak dziś - młodzi ludzie będący w związkach mieszkali razem, ale również ze swoimi rodzicami. Jak zauważa dr Schmidt w rozmowie z Polską Agencją Prasową, wówczas "napięcia w rodzinach rozkładały się pomiędzy wiele osób, pary mogły się definiować w opozycji do innych domowników, a spory rozwiązywane były wspólnie, w większym gronie osób".
Współcześnie jeśli decydujemy się na zawarcie związku małżeńskiego to zwykle decydujemy się na ten krok z miłości. Małżeństwa zawierane z miłości zaczęły być powszechne dopiero w XIX wieku. Jednak jeszcze w latach 40. - 50. XX w. W niektórych rejonach Polski naturalnym było to, że małżeństwo polegać ma na połączeniu majątków, a niekoniecznie na silnej więzi emocjonalnej.
W dzisiejszych czasach małżeństwa trwają dłużej niż dawniej (np. w XVIII czy XIX w.). Ma to jednak związek z tym, że wzrosła średnia długość życia, a nie z trwałością małżeństw.
Źródło: PAP