Zdaniem Moniki Bednarek, rodzice niepotrzebnie odwlekają moment podania dziecku nożyczek, obawiając się o jego bezpieczeństwo. Już 2,5 letnie dziecko wg niej może zacząć naukę obsługi nożyczek. Cały proces powinien jednak przebiegać stopniowo – nie od razu dajemy nożyczki do ręki.
Przeczytaj także: Jak nauczyć dziecko podcierania się? Zacznij od tych trzech zabaw
Krok 1. Zabawy przygotowujące do cięcia nożyczkami
Pedagożka radzi, aby naukę zacząć od różnych zabaw manualnych, które przygotują małe rączki do trzymania i korzystania z nożyczek. Wśród nich wymienia:
- przerywanie kartek papieru palcami,
- robienie kulek z kartek papieru lub bibuły,
- wykonywanie wydzieranek i wyklejanek,
- rozcieranie paluszkami plasteliny,
- zginanie kartek w wyznaczonym miejscu,
- chwytanie szczypcami,
- zabawa nożyczkami w formie szczypiec.
Zanim damy dziecku do ręki nożyczki, należy zaznajomić je także z zasadami bezpieczeństwa. Ustal z dzieckiem, że podczas pracy z nożyczkami: siedzimy przy stole, gdy chcemy wstać odkładamy je na blat.
Krok 2. Odpowiedni chwyt nożyczek
Warto nauczyć dziecko odpowiedniego chwytu nożyczek, to zapewni lepszą kontrolę ruchu narzędzia.
„Pożądany chwyt: w jednym oczku kciuk, w drugim palec środkowy lub środkowy i serdeczny, a wskazujący opiera się na zewnątrz” – tak zdaniem ekspertki powinno dziecko trzymać nożyczki.
Krok 3. Zanim wycinanie, to przecinanie
Jak radzi Monika Bednarek zanim dziecko nauczy się wycinać po śladzie, warto nauczyć go przecinać paski papieru. Taka zabawa pokaże dziecku efekt już za jednym ruchem nożyczek, zachęcając je do dalszego działania. Stopniowo należy ponosić poprzeczkę np. podając coraz grubsze paski, których przecięcie będzie już wymagało nie jednego ruchu, ale dwa-trzy. Do przecinania warto dawać dziecku nie tylko papier, ale także inne materiały: tekturę, sznurek, nić, wstążki itp.
Krok 4. Wycinanie po śladzie
Na koniec przechodzimy do nauki wycinania po śladzie. Na kartce papieru rysujemy dziecku najpierw proste kształty (proste linie, krzywe linie), następnie nieco trudniejsze (owale, koła, linie pofalowane).
Jak podkreśla jednak na koniec ekspertka podczas pracy z nożyczkami należy dziecku cały czas przypominać, by aktywnie korzystało z dwóch rąk. Ważna jest także pozycja ciała - nogi powinny opierać się na podłodze.
Polecamy także: Lepiej przyzwyczajać stopniowo, czy rzucić na głęboką wodę? Przedszkolanka radzi, jak podejść do adaptacji
Na koncie instagramowym naszej ekspertki @kreatimo znajdziecie inne przydatne porady z serii #kreatywnasamodzielność.