Polecany artykuł:
Okazuje się, że podawanie dziecku, które ma już ząbki i potrafi dobrze gryźć jedzenie - wyłącznie miękkich lub półpłynnnych pokarmów wcale mu nie służy. Wręcz przeciwnie - taki maluch powinien jak chrupać twarde pokarmy.
Neurologopedzi zalecają... chrupanie
Neurologopedzi to specjaliści logopedzi, którzy mają ostatnio całkiem sporo pracy. Zajmują się pracą z dziećmi (oraz dorosłymi), które mają problemy z zaburzeniami mowy, powstałymi w wyniku uszkodzeń centralnego układu nerwowego. Na instagramowym profilu zespołu neurologopedów pojawiło się nagranie jednej z ekspertek.
Podzieliła się ona z obserwatorami jedną z sytuacji podczas wizyty. Zapytała rodziców dziecka, kiedy maluch jadł ostatnio twardy pokarm. W odpowiedzi usłyszała: „Nie podajemy twardych rzeczy, nie widziałam, że to takie ważne.”
Tymczasem podawanie dziecku twardych pokarmów ma ogromne znaczenie. Nie tylko dla zdrowia zębów oraz jamy ustnej, ale i rozwoju mięśni żuchwy oraz mowy.
Twarde jest zdrowe!
Neurologopedka zaznacza, by podawać dziecku twarde jedzenie wtedy, gdy jest to dla malucha całkowicie bezpieczne. To znaczy, gdy dziecko radzi już sobie z przełykaniem nie tylko papek oraz potrafi rozdrabniać pokarm ząbkami. Jest to ważne, jeśli chodzi o bezpieczeństwo dziecka i ryzyko np. zadławienia.
Kiedy mamy pewność, że nasze dziecko świetnie poradzi sobie ze zjedzeniem surowej marchewki, warto wiedzieć, że twarde jedzenie ma ogromne znaczenie dla rozwoju dziecku.
Tylko w ten sposób można dbać o:
- rozwój zębów i mięśni żuchwy (gryzienie twardego jedzenia pomaga zwłaszcza w prawidłowym rozwoju zębów trzonowych oraz nauce żucia),
- jakościowy rozwój mowy (silniejsze mięśnie żuchwy oraz ust pozwalają na prawidłową artykulację dźwięków),
- rozwój doświadczeń sensorycznych (podając jedynie miękkie pokarmy nie dbamy o różnorodność tekstur w diecie dziecka).
Prócz tego, jedzenie twardych pokarmów ma jeszcze jedną zaletę, o której mówi neurologopedka:
Gryzienie twardych warzyw czy owoców wspomaga produkcję śliny, która ma działanie ochronne na zęby, pomagając w ich oczyszczaniu i zapobieganiu próchnicy.
