5 oznak, że dziecko ci ufa. Ostatni punkt powinien być celem każdego rodzica

2024-08-16 15:18

Zaufanie dziecka wobec rodzica to bardzo ważny aspekt wspólnej więzi. Świadczy o tym, że dziecko czuje się bezpieczne i ma w rodzicu prawdziwe oparcie. Jeśli dziecko ufa rodzicom, nie ma przed nimi tajemnic, a co za tym idzie może uniknąć wielu niebezpieczeństw i błędów na różnych etapach dzieciństwa.

zaufanie dziecka do rodzica

i

Autor: Getty Images Tak okazuje zaufanie maluch, a tak nastolatek. Zdziwisz się, co jest ważne

Czujemy się dobrze z tymi, którym ufamy, nawet będąc osobami dorosłymi. Zwłaszcza dla dzieci posiadanie zaufanych bliskich osób jest bardzo ważne dla rozwoju. Pomaga nie tylko w sytuacjach kryzysowych, ale też w codziennym rozwoju. Mając odpowiednie wsparcie dziecku łatwiej jest odkrywać świat, uczyć się nowych rzeczy.

Dziecko, które czuje, że może polegać na rodzicach ma więcej pewności siebie i większe szanse nie tylko na szczęśliwe dzieciństwo, ale i pełną sukcesów dorosłość.

Jak rozpoznać, że idziemy dobrą drogą i udało nam się zbudować z dzieckiem więź polegającą na poczuciu bezpieczeństwa i zaufaniu?

Bunt dwulatka - Plac Zabaw odc. 6

Czy moje dziecko ma poczucie bezpieczeństwa?

Małe dziecko zdradza objawy zaufania w pozornie błahy sposób. Często możemy przeoczyć te pozytywne sygnały, choć z biegiem dzieciństwa, już w wieku przedszkolnym, w zdrowych relacjach pojawi się pewien bardzo istotny sygnał, który świadczy o tym, że idziecie we wspólnych relacjach dobrą drogą.

  • Dziecko mające do rodzica zaufanie przychodzi się przytulić zawsze gdy jest smutne lub przestraszone.
  • Gdy zdarzy się coś niezwykłego, ekscytującego dziecko ma dużą potrzebę podzielenia się tym z rodzicem.
  • Dziecko zaprasza rodziców do swoich zabaw. To nie tylko oznaka tego, ze dziecko kocha rodzica i potrzebuje jego towarzystwa, ale też tego, że komfortowo czuje się w jego obecności i czuje się przy nim swobodnie.
  • Dziecko daje rodzicowi laurki, pozbierane na łące kwiatki. To oznaka dużej potrzeby okazania mu swoich uczuć i pokazania, jak jest dla niego ważna/ ważny.
  • Zawsze przyznaje się do tego, że coś zniszczyło, albo postąpiło źle np. w relacjach koleżeńskich. To dlatego, że jest pewne twojego wsparcia i reakcji bez niepotrzebnego krzyku i kar.

Jak zachowuje się starsze dziecko które ma do rodzica zaufanie?

Ta głęboka relacja, którą zbudujemy we wczesnym dzieciństwie przyniesie też ogrom korzyści w dalszych latach, gdy w grę zaczną wchodzić nastoletnie bunty, czy też nie zawsze pozytywny wpływ rówieśników. Jak będzie wówczas przebiegała pozytywna relacja na bazie poczucia bezpieczeństwa?

  • Starsze dziecko mające zaufanie do rodzica otwarcie dzieli się z nim swoimi poglądami i opiniami na różne tematy, nawet jeśli wie, że będzie ono odmienne od tego, które ma rodzic.
  • Prosi o radę, gdy ma jakieś dylematy i problemy.
  • Nie wyklucza rodzica ze swojego życia towarzyskiego. Zaprasza do domu znajomych i przyjaciół, opowiada ci o nich.
  • Czuje potrzebę rozmawiania z rodzicem o swoich planach na przyszłość, o swoich hobby, chce znać jego zdanie.
  • Przyznaje się do swoich błędów i jest chętne by omawiać je z rodzicem.

Nie trudno zauważyć, że relacje na bazie zaufania zarówno u maluchów, jak i w starszym dzieciństwie polegają między innymi na traktowaniu rodzica jak przyjaciela, który dobrze im życzy, nie ocenia i zawsze jest gotów do pomocy.