Niewielu ojców potrafi wypowiedzieć słowa wsparcia, gdy ich syn płacze lub się czymś denerwuje. Najczęściej mówią wtedy „Nie zachowuj się jak dziecko” lub „Przestań mazać się jak dziewczynka”. Wielu słyszało je od swoich ojców, a nawyk ten tak mocno się w nich zakorzenił, że trudno cokolwiek zmienić.
Tymczasem mały chłopiec ma potrzebę usłyszenia zupełnie innych słów, które będą dla niego ogromnym wsparciem w dorosłym życiu.
Zobacz także: Tych 7 zdań chce usłyszeć od taty każdy chłopiec. Bez tego nie ma prawdziwej relacji
Spis treści
- „Milion razy popełniałem błąd”
- „Nie zawsze się obwiniaj”
- "Musisz najpierw uszczęśliwić siebie, zanim będziesz mógł uszczęśliwić innych"
- "Zranieni ludzie ranią innych”
- "Traktuj ludzi tak, jak sam chciałbyś być traktowany"
- "Kocham cię i rozumiem"
„Milion razy popełniałem błąd”
Chłopcy od najmłodszych lat powinni wiedzieć, że ojciec nie jest idealny i też zdarza mu się popełniać błędy. Istotne jest, aby mieli świadomość, że każda porażka, popełniony błąd i nieudana próba w końcu doprowadziła ich do odniesienia sukcesu. Pokonania przeszkód na swojej drodze i niepoddawanie się, aby osiągnąć uprawniony cel.
Przyznanie się, że popełniało się błąd, sprawia, że ta cała męskość jest bardziej realna i akceptowalna. Ludzie idealni nie istnieją i ociągnięcie takiego celu jest po prostu nierealne.
„Nie zawsze się obwiniaj”
Chłopcy często są przekonani, że świat jest sprawiedliwy, a wszystko, co zakłóca tę ogólną ideę, jest spowodowane tym, że to oni zrobili coś źle. Uderzony chłopiec może pomyśleć, że sam sprowokował napastnika, a oszukany, że widocznie musiał na to zasłużyć.
Każdy tata powinien tłumaczyć swojemu synowi, że jeżeli dzieje się coś złego, to nie zawsze jest to jego wina. Wiele działań jest zależnych od różnych czynników.
"Musisz najpierw uszczęśliwić siebie, zanim będziesz mógł uszczęśliwić innych"
Bardzo ważne jest także, aby mały chłopiec umiał najpierw pokochać siebie, nim pokocha kogoś innego. Związane jest z tym pełna akceptacja siebie, swoich mocnych, ale także tych słabszych stron, bronienie swoich przekonań i tego, w co się wierzy.
Jeżeli nie jesteśmy w stanie pokochać, bronić i wierzyć w samego siebie, to jak chcemy to zrobić dla kogoś innego?
"Zranieni ludzie ranią innych”
Specjaliści nazywają takie podejście „traumatycznym odtworzeniem”. Udowodniono bowiem naukowo, że osoby, które w przeszłości zostały skrzywdzone, w późniejszym czasie wyrządzają krzywdę innym ludziom. Jakby chcieli się odegrać, pokazać, że są jednak lepsi i silniejsi.
Warto wyjaśnić synowi, że osoby, które krzywdzą innych, tak naprawdę chcą przenieść na nich swój własny ból.
"Traktuj ludzi tak, jak sam chciałbyś być traktowany"
To zdanie uczy szacunku do drugiego człowieka. Pokazuje, jak ważne jest myślenie też o innych, wspieranie ich i gra zespołowa.
Podejście to doskonale sprawdza się w interakcjach społecznych, ale także w sporcie i w szkole.
"Kocham cię i rozumiem"
Wielu chłopców nigdy nie usłyszało do swoich ojców słów „Kocham cię”. Mężczyźni z reguły okazują swoją miłość inaczej. W tym zdaniu chodzi jednak o coś więcej niż tylko o zapewnienie, że się kogoś kocha.
Wraz z nim powinno iść pełne zrozumienie, świadomość, że się kogoś zna i akceptuje takim, jakim jest. W tym prostym „Kocham cię” wypowiedzianym przez ojca do syna bez względu na to, co się wydarzy, ile błędów popełni i dokąd zajdzie jest o wiele więcej, niż możemy sobie wyobrazić.
Czytaj także: „Tatoza” – kiedy dziecko woli tatę… Czym jest "tatoza" i jak sobie z nią radzić?
Tata biologiczny i nowy partner mamy - jak wytłumaczyć dziecku nową sytuację?