Zasady oglądania bajek najlepiej ustalić jeszcze zanim dziecko siądzie przed telewizorem i, co bardzo ważne, samemu się ich trzymać. Najważniejsze z nich możesz z dzieckiem spisać na kartce, wtedy znacznie szybciej weźmie sobie do serca. W każdej też chwili, będzie mógł je sprawdzić lub na nie się powołać, gdy sama zaczniesz je łamać:)
Ewa Sękowska-Molga znana na Instagramie jako @mama_psycholog_dzieciecy radzi, by w kontekście korzystania z telewizora w domu przyjąć 7 zdroworozsądkowych zasad.
Ważny temat: Bajki dla dzieci – ile czasu dziecko powinno spędzać przed telewizorem?
1. Ustal z dzieckiem limity
Przed włączeniem bajki najlepiej umówić się z dzieckiem na konkretną ilość odcinków/bajek lub konkretny przedział czasowy np. 30-40 minut. „Umów się także na to, co dziecko będzie robić po zakończeniu bajki. Zwykle tylko czas spędzony z rodzicem może być bardziej atrakcyjny niż bajka, więc najlepiej jeśli zrobicie coś wspólnie, np. zagracie w planszówkę, przygotujecie pyszny deser itp.” - radzi w swoim wpisie na Instagramie ekspertka.
2. Nie wyłączaj bajki znienacka
Nawet jeśli umówiłaś się z dzieckiem na konkretną ilość bajek lub czas oglądania, to nie znaczy, że gdy dziecko osiągnie ustalone limity, możesz od razu wyłączyć telewizor. Dziecko trzeba na ten moment przygotować, by czuło się traktowane z szacunkiem. Z wyprzedzeniem trzeba dziecku sygnalizować, ile czasu lub ile bajek pozostało do końca. „Możecie wcześniej przygotować np. 3 maskotki, które będą symbolizować 3 bajki do obejrzenia. Po zakończeniu jednej bajki zabieraj jedną maskotę, a jak wszystkie się skończą, wyłączcie tv. Inną opcją jest ustawienie minutnika, a gdy zadzwoni, wyłączcie tv” – radzi Ewa Sękowska-Molga.
3. Pozwalaj na bajki adekwatne do wieku
To my rodzice musimy sprawdzić, czy bajki które chce oglądać nasze dziecko, są odpowiednie dla jego wieku. „Sprawdź, czy nie zawierają treści, których twoje dziecko nie powinno oglądać. Uważaj na bajki pełne agresji – wybieraj to co spokojne i sprawdzone”- tłumaczy @mama_psycholog_dzieciecy.
Przeczytaj: Oderwij dziecko od smartfona - 6 tricków specjalistów
4. Nie włączaj bajek tuż przed snem
Czas tuż przed spaniem dziecko powinno spędzić bez niepotrzebnych bodźców. Dlatego ekspertka odradza usypiania dziecka przy bajce. Zamiast tego radzi, by iść w stronę wyciszających rytuałów bez ekranów (tv, telefonu, komputera, tableta). Dobrym pomysłem jest opowiadanie lub czytanie bajek, relaksujący masaż lub rozmowa podsumowująca cały dzień. Sprawdzi się też kolorowanie, układanie puzzli czy kloców.
5. Wyłącz telewizor, jeśli go nie oglądasz
Ważne jest także, aby grający telewizor nie był tłem do innych czynności, które wykonuje dziecko. „Włączony telewizor „w tle”, gdy twoje dziecko wykonuje inną czynność (np. z kimś rozmawia, układa puzzle, odrabia lekcje itp.) jest niepotrzebnym rozpraszaczem, dziecko nie koncentruje się w pełni na zadaniu, jakie w tym momencie wykonuje, jego uwaga jest rozproszona” - podkreśla Ewa Sękowska-Molga.
6. Bajki nie mogą być karą lub nagrodą
Bajki nie powinny być narzędziem wychowawczym w rękach rodziców uważa psycholożka. „Nie traktuj ich jako „pomocnika” do wychowania dziecka, robiąc z nich karę lub nagrodę (takie podejście zwiększa ich atrakcyjność w oczach dziecka i sprawia, że jeszcze bardziej/częściej chce je oglądać” – tłumaczy.
7. Daj przykład
Ekspertka doradza rodzicom także autorefleksję. „Zwróć uwagę na to, ile czasu wy rodzice oglądacie tv – dziecko was obserwuje i kopiuje” – pisze na koniec.
Warto się tych zasad trzymać na co dzień – one znacznie ułatwiają panowanie nad multimediami w domu i znacznie ograniczają bezsensownie marnowany czas.
Zawsze jednak zdarzy się gorszy dzień, gdy nie będziesz miała siły, by stać na na ich straży. Wtedy warto sobie wybaczyć, a kolejnego dnia z nowym zapasem sił wrócić do wspólnych ustaleń. Dziecko to zrozumie.
Przeczytaj także: Coraz więcej dzieci z ADHD i zaburzeniami rozwoju przez smartfony? Psycholog ostrzega: "uszkadzają mózg"