Atak nożownika na przedszkolaka wstrząsnął Polakami. Czy rozmawiać o tym z dzieckiem?

2023-10-20 11:52

Dramatem, który wydarzył się w Poznaniu żyje cała Polska. Przedwczoraj na jednej z ulic miasta 71-latek zaatakował z nożem grupę przedszkolaków zmierzających na wycieczkę. Śmiertelnie ranił 5-letniego Maurycego. Od dwóch dni ten temat non stop pojawia się w mediach. Czy rozmawiać o tym z dzieckiem? Jak to robić, jeśli te informacje mimochodem dotarły do malucha?

Jak tłumaczyć dziecku sprawę ataku na przedszkolaków?

i

Autor: Canva Jak tłumaczyć dziecku sprawę ataku na przedszkolaków?

Atak nożownika na grupkę przedszkolaków z Poznania miał miejsce dwa dni temu. Dziś już znanych jest więcej informacji w tej sprawie, między innymi fakt, ze 71-letni Zbysław C. miał zmiany neurologiczne w mózgu. 

Tragedia rodziny, ale i dzieci, które patrząc na przerażający atak z pewnością zmierzą się z traumą, poruszyła cały kraj. Czy rozmawiać o takich wydarzeniach z dziećmi w ramach przestrogi? Jak to robić, jeśli dziecko skądś dowiedziało się o tragedii i zaczyna odczuwać lęk?

Przeczytaj też: Trudne rozmowy z dzieckiem:dlaczego musimy umierać?

Tak wygląda miejsce śmierci 5-letniego Maurycego. Mieszkańcy przynoszą misie i znicze

Sprawdź: Żałoba po dziecku musi trwać jakiś czas. Jak rozmawiać z rodzicami po śmierci dziecka?

Jak rozmawiać z dzieckiem o ataku na przedszkolaków?

Ten bardzo ważny temat poruszyła redakcja Dzień Dobry TVN w rozmowie z psychologiem i psychoterapeutą Moniką Machnicką. Jak zauważyła ekspertka, najważniejsze jest dostosowanie naszego komunikatu do wieku dziecka, a także jego wrażliwości. Nie należy wdawać się w szczegóły, opisywać zdarzenia zbyt drastycznie. Nasze słowa powinny być proste i zrozumiałe, tak by dziecko nie snuło w swojej głowie domysłów i nie tworzyło scenariuszy, w których dziecięca wyobraźnia mogłaby stworzyć makabryczne obrazy. 

-  Możemy zapytać pociechę co wie o wydarzeniu, jak się czuje z tymi informacjami. Postarajmy się dać mu przestrzeń do wyrażenia swoich uczuć, w tym obaw. Pamiętajmy, że jesteśmy tu, aby chronić. Pomocne będzie też przekazanie dziecku, że są ludzie, którzy pomagają i zapobiegają takim wydarzeniom - tłumaczyła Machnicka w rozmowie z dziennikarką, Aleksandrą Matczuk.

Czy poruszać ten temat z dzieckiem jeśli o niego nie pyta? Wiadomo, ze wybór należy do rodzica. Wielu psychologów jest jednak zdania, że dzieci mają prawo do zadawania pytań, zdobywania własnego doświadczenia życiowego – także tego mniej przyjemnego. Zadaniem nas, dorosłych jest im w tym pomóc, dopasowując treść i formę rozmowy do wieku dziecka.

Co mówić do dziecka w tak trudnych rozmowach?

W każdej takiej rozmowie lepiej, by rodzic więcej słuchał niż mówił sam. Możemy zadawać dziecku pytania takie jak:

  • Co słyszałeś/ słyszałaś o tym wydarzeniu?
  • Co czujesz gdy o tym myślisz?
  • Czy jest coś o co chciałbyś/ chciałabyś dopytać?

Zawsze warto też dać dziecku wsparcie odpowiednimi komunikatami:

  • Jestem tutaj, żeby cię wspierać i pomóc ci to zrozumieć.
  • Pamiętaj, że możesz do nas przyjść jeśli będzie ci smutno.

Dlaczego nożownik zaatakował przedszkolaków?

Na razie nie wiadomo, dlaczego mężczyzna zaatakował akurat dzieci. Jego agresja objawiała się na różnych polach, o czym wciąż donoszą okoliczni mieszkańcy. Przypomnijmy. Wczoraj prokuratura przekazała informacje o nożowniku, który zaatakował przedszkolaków.

- Wiemy, że pan się leczył neurologicznie, cierpi na schorzenia neurologiczne, które spowodowały jakieś zmiany organiczne w mózgu – powiedział prok. Łukasz Wawrzyniak.

Zbysław C. nie był nigdy wcześniej notowany. Według śledztwa nie miał on żadnych powiązań z zabitym chłopcem, a nawet nie znał go z sąsiedztwa.

Dowiedz się: Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci i przemijaniu?

Źródło:

dziendobry.tvn.pl

Polsat News